Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Temmuz '06

 
Kategori
Danışmanlık
Okunma Sayısı
7531
 

ÖSS'de en az puanla en iyi tercih nasıl yapılır? (II)

ÖSS'de en az puanla en iyi tercih nasıl yapılır? (II)
 

Önceki yazıda: Hangi üniversitenin hangi bölümüne gireceğimizden çok, o bölümde nasıl okuyacağımızın daha önemli olduğunu az da olsa anlatmaya çalıştım. Yani “Dicle Hukuk Fakültesini bitiren bir kişi, Galatasaray üniversitesini bitiren bir başka arkadaşından veya Gaziantep üniversitesi Endüstri mühendisliği bölümünü bitiren bir kişi, Boğaziçi üniversitesi endüstri bölümünü bitiren bir başka kişiden daha başarılı bir yaşam sürebilir. Buna engel tüm çakıl taşları kolayca temizlenebilir.” demiştik. Öyle mi?

Evet çok başarılı bir tanıdığınız varsa bu yazıyı onunla yorumlayabilirseniz, haklılığımızı size teyid edecektir.

Birinci ve ikinci sınıfı ilk yazıda başarılı bir biçimde bitirdik. Şimdi üçüncü sınıfa geçebiliriz.

Üçüncü sınıfa başladınız. Bu ders yılına kendinizi tanımakla başlayın. Bu da ancak sizin kendi kendinizi tahlil edebilmeniz ile mümkündür. Kendi kendinizi şahsi ve mesleki, bedeni ve psikolojik, teşebbüs cesareti, moral yetenekleri, beceri, hafıza, ataklık, yorumlama ve çözüm kabiliyeti ve entelektüel yönlerden tahlil edin. Ne olduğunuzu ve ne olmadığınız anlamaya çalışın. İkinci, üçüncü denemeden sonra bu şekilde kendini tahlil edebilmenin çok ta zor olamadığını göreceğinizi düşünüyorum. Sakın kendinizi sizden önce hiç kimseye tahlil ettirmeyin.

Bu şekilde güçlü ve zayıf yönlerinizi belirledikten sonra sıra kendinizi güçlü yönlerinizle hayata hazırlamaya gelmiştir.

Buna kendinizi tanıtmakla başlayın. Önce okul hocalarına, staj yaptığınız yerlere, muhtemel iştigalinizle ilgili guruplara, yurt dışı ilgili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmeye başlayın.

Bu gün internet sayesinde bu aşama oldukça kolay bir hale gelmiş durumdadır. Yıl boyu hocalarınızla güçlü yönlerinizle ilgili diyalog halinde olun. Örneğin araştırmalar yapabileceğiniz söyleyin, araştırma isteyin ve yeni fikirler oluşturun sonrada sonuçları hocalarınızla görüşün. Unutmayın sizi dış aleme en iyi tanıtacak hocalarınızdır. Üçüncü sınıfın yazında staja ve dostluklar kurmaya devam.

Dördüncü sınıfa geçtiniz. Mesleğiniz ile ilgili tüm sosyal oluşumları inceleyin. Uygun gördüklerinize katılın. Mümkünse bunlarda yönetim kademelerinde görev almaya çalışın.

En önemlisi; olanağınız varsa şirket vakıfları ile yakın ilişki kurun.
Sempozyum, panel açık oturumlara katılın, hatta mümkünse bunların tertipçileri arasında yer alın.

Uygun gördüğünüz ve fazla göze batmayan sempozyumlara sunum ve tebliğ hazırlayın. Gerisi gelecektir. Evet bu kadar.

Keşke bu yazdıklarımı üniversiteye başlarken bana da söyleselerdi.

Tüm bunları uygulamak size kalıyor. Dediğim gib: başarılı olmazsanız ben burada olacağım. Olursanız da teşekkürü şevkle bekleyeceğim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bu bilgiler tercih yapmak üzere olan öğrencilere çok yararlı olacak bence..

yaseminnnnnn 
 14.07.2006 11:58
Cevap :
Nazik iltifatınıza. Teşekkür ederim. Yazımın bir amacı da hedeflediği puanı alamayan öğrenciler morallerini bozmasınlar. Başarıda elbette okulun rolü var. Fakat tek belirleyici değil. Saygılarımla  14.07.2006 15:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 2945
Kayıt tarihi
: 12.06.06
 
 

İstanbul Hukuk 1990 mezunu. Hukukçu. 1997 T.o.d.a.i yüksek lisans başlama yetkinliğine sahip.&n..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster