Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Temmuz '09

 
Kategori
ÖSYS
Okunma Sayısı
4994
 

ÖSS Kılavuzunda değişen ve devşirilen bölümler (Önlisans)

ÖSS Kılavuzunda değişen ve devşirilen bölümler (Önlisans)
 

öss


Öncelikle söze ÖSS’ye giren tüm öğrencilere sonuçları hayırlı ve uğurlu olsun dileklerimle başlamak istiyorum. 2009 ÖSS’ye giren öğrenciler bilindiği gibi geçen sene sınava giren öğrencilerdense bu yıl sınava girenlerin daha şanslı olduğu genel bir kanaat konusu olmuştur. Ancak 16 Temmuz’da yayınlanan 2009 ÖSS tercih kılavuzunu siz değerli öğrencilerim için ivedilikle inceleyip, değerlendirmelerde bulunayım istedim. Bu yazımda ilk olarak 2009 ÖSS tercihler kılavuzunun tablo 3A’daki önlisans programlarının değişen/devşirilen yönlerini genel olarak ele almaya çalışacağım.

Değişen ve Devşirilen Önlisans Bölümlerine Dikkat!

2009 ÖSS tercih kılavuzuna ilk baktığımızda belirgin olarak göze çarpan konu YÖK’ün mesleki ve teknik eğitimi yeniden yapılandırma çalışmaları kapsamında bir çok bölümün ismini değiştirdiğidir. Bunlardan ilki eski ismi ile “Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama” bölümünün mezuniyet unvanına tekabül eden, yani “Bilgisayar Programcılığı” şeklinde değişikliğe uğradığını görmekteyiz. Bir diğer değişen/devşirilen bölüm kanaatime göre eski ismi ile “endüstriyel elektronik” yeni ismi ile “elektronik teknolojisi” olmuş olduğu göze çarpmaktadır. Benzer bir diğer değişim ise eski ismi ile “endüstriyel otomasyon” yeni ismi ile “kontrol ve otomasyon teknolojisi” şeklinde değişen bölüm olduğunu gözlemledim. Bunlar sadece ilk etapta kabaca tespit ettiğim bazı değişimlerdir.

Değişen ve Devşirilen Bölümler Yeni Açılmış Gibi Kılavuza Girdi Dikkat!

Değişen ve devşirilen bölümlerin sanki bu yıl yeni açılmış bölümlerde görebileceğimiz bir şekilde taban puanları boş bırakılmış. Örnek: Adana METEB içinde Bilgisayar Programcılığı uzun bir zamandır listede olan yüksek okul olmasına rağmen 1135064 program kodu ile Bilgisayar Programcılığı , SAY-1 puan türü, 120 kontenjan ve yeni açılan bölüm işareti ile (- - - - -) gösterilmiştir. Bu kılavuzun genelinde bu kategoride olan tüm bölümlerde görmek mümkünüdür. Meraklısına 2008 tercih kılavuzu tablo 3a’ya bakıp karşılaştırılabilir.

Yeni Açılan Bölümler, İlk’ler ve En’ler

2009 ÖSS tercih kılavuzunda ilk’lere baktığımızda paramedik, ağırlama hizmetleri, oto boya ve karoseri, ev ve deney hayvanları yetiştiriciliği, tıbbı görüntüleme teknikleri, çevre koruma ve kontrol, eczane hizmetleri, ameliyathane hizmetleri gibi bölümler tarihinde ilk defa yer aldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca Güneydoğu Anadolu’da bulunan Tunceli Üniversitesi eczane hizmetleri (uzaktan eğitim) ile doğuda açılan ilk uzaktan eğitim oldu. En popülist politikalar ile “bilgisayar programcılığı” ve “ağırlama hizmetleri” bölümleri açılırken, en talihsiz olarak ilahiyat ve şimdilerde MEB’in okul öncesi eğitimi yaygınlaştırırken muhtemelen açılması beklentisi oluşan çocuk gelişimi bölümlerinin açılmaması dikkat çekicidir. En çok bölüm açan vakıf üniversitesi İstanbul ar-el ve aydın üniversiteleri olurken, en az bölüm açan ise Yeditepe üniversitesi olmuştur. Ayrıca ilk açılan yurt dışı üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi olmuştur.

Etkili Tercih Teknikleri

Yukarıda kılavuz ışığında bir dizi değerlendirmelerden sonra bu değişimi iyi okumak ve anlamlandırmak için etkili tercihin nasıl yapılacağı sorusu önem kazanmaktadır. Bir kere 10 seneyi aşkın “sınavsız geçiş” hikâyesi şimdilerde YÖK başkanının açıklamalarına göre bu yıl son bulacağı olması bu seneki önlisans tercihlerine de ayrı bir boyut kazandıracaktır. Yenilenen kılavuz şartlarını iyi algılamak için ilk tavsiye tabi ki kılavuzu baştan sona iyice okuyup anlamaya çalışmanız olacaktır. Sonrasında ön tercih listesi oluşturup güvendiğiniz bir uzmana gidip bir değerlendirme istemenizdir.

Bu bağlamda ilk yapılacak işler içinde mezun olduğunuz okul ve bölümünüze göre seçebileceğiniz önlisans alanlarına bakıp ki bunun için Tablo 6b’ye bakıp öğrenebilirsiniz. Sonra seçebileceklerinizin içinden istediklerinizi değişen bölüm adları ile de paralel bir şekilde öncelik ve METEB’inize göre diploma notunu esas alıp sıralamınız yararınıza olacaktır. Bu ön incelemeleri yaparken geçen senenin tablo 3a’sına bakıp-2008 taban puanları- şimdiki kılavuzda hangi bölüme karşılık geldiğini bulup karşılaştırma yapmanız gerekir.

Bir de geçen sene liselerin mezun vermemesi etkeni ile taban puanlarının oluştuğunu unutmayıp, 2007 taban puanlarına bakmanızı öneririm. Çünkü 2007 de her tür ve lisenin mezun vermesi itibarı ile sağlıklı bir sayısal veri çıkmış idi. 2008’de hiç şansı olmamasına rağmen çok eski meslek liseliler bile yerleşme şansı yakalamışlardı. Şimdiye kadar anlattıklarımı pekiştirmek adına ayrıntılı ve yüz yüze tercih danışmanlığı almanızı şiddetle öneririm. Yetiştirebilirsem lisans programları ile ilgili bir değerlendirme yapmaya çalışacağım.Sağlıklı ve etkili tercih yapmanız dileği ile başarılar!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 9748
Kayıt tarihi
: 12.05.08
 
 

KOÇLUK DANIŞMANLIK ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster