Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '09

 
Kategori
Yurtdışı Eğitim
Okunma Sayısı
1709
 

ÖSS sınavına girmeniz ya da kazanmanız gerekmeden Avrupa Birliğinde YÖK onaylı üniversite eğitimi

ÖSS sınavına girmeniz ya da kazanmanız gerekmeden Avrupa Birliğinde YÖK onaylı üniversite eğitimi
 

ÖSS sınavından korkmanıza artık gerek yok. Siz de ideallerinize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


Her yıl yaklaşık 1.5 milyon öğrencinin ÖSS sınavına girdiği, ve 1000.000 öğrencinin de dışarda kaldığı ülkemizde alternatif eğitim seçenekleri populerliğini hızla arttırıyor.Bu seçeneklerden en önemlilerinden biri de MACARİSTAN! Macaristan 2004 yılında Avrupa Birliğine girdi; konumu, yapısı , herşeyiyle tam bir Avrupa ülkesi. Tarih boyunca çok ünlü mühendis ve bilim adamlarının yetiştiği Macaristan üniversitelerinden tam 14 nobel ödüllü bilimadamı ve sanatçı mezun olmuş. Sadece bu bile ülkenin eğitim kalitesini ispatlamaya yetiyor aslında.

Macaristanda eğitim almanın en avantajlı yanı ise, bu ülkerdeki üniversitelere ÖSS sınavına girme ya da kazanma şartı olmadan kayıt yaptırabiliyor olmanız. Üstelik alacak olduğunuz diplomalar da, Avrupa Birliği anlaşmaları çerçevesinde YÖK tarafından tanınıyor. Eğitim dili tamamen İngilizce ve İngilice seviyeniz yeterli değilse, o zaman ilk yıl size İngilizce hazırlık eğitimi veriliyor. Üniversitelerin eğitim harçları bölümlere göre değişiyor. Ancak TIP haricindeki tüm bölümler (mühendislikler da dahil) genellikle yıllık 4000 - 5000 USD civarında. TIP ve diş hekimliği yıllık harçları ise 12.500 USD . Eczacılık eğitimi için yıllık sadece 7500 USD ödüyorsunuz. Bu rakamlar ülkemizdeki ya da kıbrıstaki özel üniversitlerin çok altında. Üstelik Avrupa Birliği diploması alarak, gelecekte AB bünyesinde kariyerinize başlamanın da yolunu açmış oluyorsunuz.

Son olarak sosyal giderlerden de bahsedelim. Macaristan'da eğitim almanın sosyal giderleri, ülkemizden hiç de farklı değil. Konaklama giderleri oldukça ekonomiktir. Öğrenciler genellikle ev kiralamayı tercih ediyorlar ve 3 öğrencinin paylaşabileceği güzel bir daire ortalama 300 - 350 Euro'ya kiralanabiliyor. Standart bir öğrenci aylık ortalama 300 Euro cep harçlığına ihtiyaç duyuyor.

Program hakkında detaylı bilgilendirme ve başvuru için ELT resmi web sitesini ziyaret edebilir, ELT danışmanlarından bilgi ve broşür alabilirsini. ELT Macaristan'ın en önemli üniversitelerinden olan Debrecen Üniverisitesinin resmi kayıt ofisidir. Üniversite yerleştirme hzmeti ücretsizdir.

Detaylar şu adresten alınabiliyor: http://www.elt.com.tr/macaristanda-universite-egitim/default.asp

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3266
Kayıt tarihi
: 10.01.09
 
 

1999 yılından beri yurtdışı eğitim sektöründe akademik danışman olarak faaliyet göstermekteyim. Bu a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster