Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
401
 

ÖSS sonuçlarını açıklıyorum!

ÖSS sonuçlarını açıklıyorum!
 

Can… Bir lise öğrencisi… Üniversite’yi kazanmak için uzun bir dönem çalıştı. Okulunu aksattı, dershaneye gitti. Rapor aldı. Gece gündüz bu stresle yattı, uyuyamadı. Rüyalarında ÖSS’yi, sınavda çıkacak soruları gördü… Kopya hazırladı. Hazırlarken öğrendi.

Evde gürültü istemedi… Tek gürültü o’nun beyninde olmalıydı. Soruların içinde çıkarttığı gürültü o’na yetiyordu. Geriliyordu. Gerildikçe ailesine, çevresindekilere çatıyordu.

Neden böyle yapıyordu Can. Can’ı bu kadar geren ne idi?

Elbette ki gelecek kaygısı idi. Bunun yanında, arkadaşlarıyla girdiği mücadele idi. Lise de iken söz vermişlerdi; aynı üniversitede, aynı sınıflarda okuyacaklardı. Bunun için çalışması, başarması lazımdı. Can kendisine yüklenen, mutlaka başarmalıyım, diktesine kaptırmıştı beynini… Gözü kimseyi görmüyordu.

ÖSS sınavına girdiğinde koca 3 saat bir çırpıda bitmişti. Sınavdan çıktığında başardım mı acaba kaygısına kapıldı. Arkadaşları, kesin geçtim nutukları atarken, o kendinden emin değildi. Suskundu. Ailesine arkadaşlarına karşı mahcup olmak istemiyordu.

Babası milyon verip kendisini kursa yazdırmıştı… Annesi onu motive etmek için kendinden feragat etmişti… Bu insanları mahcup etmemeliydi.

İşte o gün, 1, 5 milyonu aşkın yeni öğrencinin hayatının dönüm noktası o gün gelip çatmıştı. Can’lar Hasan’lar, Ayşe’ler Hilal’ler… Onların hayatı bugün öğrendikleri sonuçlar noktasında yeni bir yön alacak… Kimi azimle çalışmasının sonucunu alacak, kimi üzülecek, ağlayacak…

Günlerdir sonuçları bekleyen Can, aldığı sonuçtan pek memnun kalmadı. Tüm arkadaşları onu geçmişti. Ağlıyordu Can… Annesine, babasına arkadaşlarına karşı ezik duruma düşmüştü. Her şeyden öte kendinden utanmak gibi bir düşünceye girmesi iç yakıcıydı. Can kendinden kaçıyordu. Üzülüyor ağlıyor, hep kötü şeyler düşünüyordu. Canına kıymayı dile düşünüyordu.

Hayır Can… Ve diğer öğrenci arkadaşlarım… Bu aslında sizin hayatınızın dönüm noktası değil. Belki bu sözler size anlamsız, boş geliyor… Aylarca gece gündüz çalıştınız, yoruldunuz. Şimdi kazanamamanın acısını çekiyor kendinize eziyet ediyorsunuz. Aslında siz kaybetmediniz. Kazanamamak, kaybetmek değildir. Çalıştınız… Boş boş gezmediniz… Bu sınava en iyi şekilde hazırlandınız. Ama öyle ama böyle yapamadınız… Heyecanlandınız… Bildiğiniz soruları işaretleyemediniz ya da zaman yetmedi. Siz kaybetmediniz.

Siz bu sınavı kaybettiniz, çalışarak kendinize olan güveninizi kazandınız. Çalıştım ben diyorsanız şayet, kazandınız.

Sizleri anlayabiliyorum. Bende kaybettim ve kazandım. Bende üzüldüm. Bende ağladım.

Bu sınav siz gençlerin önünde bir kambur… Bu kamburu önünüze koyanlara inat bir daha çalışın… Sıkı çalışın… Hayat sadece bundan ibaret değil göreceksiniz…

Yılmadan…

Bozulmadan…

Dağılmadan…

Üniversite’ye girmek hayatınız olmasın, üniversite hayatınızda olsun, bu size yeter.

Şimdi yeniden çalışmak, yeniden başarma yoluna girmek, yeniden gerilmek, sıkılmak gibi zorluklara sizi bekliyor…

Ama şunu bilin ki siz bu yoldan bir kez geçtiniz… Yolun sizi bildiği kadar siz de yolu biliyorsunuz.

Kaybolmayacaksınız…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

okudum ve ağladım...bi gün önce açıklanan öss puanları o kadar çok şeyi kaybettirdiki içimizde...bir okadarda kazandırdı belkide ama bu psikolojide bunları göremiyoruz.öyle bir girdapın içindeyizki...her kafadan bir ses çıkıyor ve siz artık içinizdeki sesi duyamıyorsunuz.yıllarca verdiğiniz emek kendi iç sesinizi kaybetmek içinmiymiş diye soruyorsunuz kendinize...işte böyle hissediyorum.aldatılmış gibi hissediyorum.şişirilme puanlarla öğrencileri girdabın içine iten güçleride kınıyorum...

sezgi usta 
 13.07.2007 11:35
Cevap :
Hislerine katılıyorum... yorumunu canı gönülden destekliyorum, sevgiler...  13.07.2007 21:23
 

Yolun yarısını başarmak demekmiş.Hele bu birde bildiğin yolsa ne kaldıki geriye hadi gençlerimiz beraber birdaha...Yılmak yol ..dönmek yok...

 
 12.07.2007 15:35
Cevap :
Katkıların için sağ ol... Sevgiler..  13.07.2007 1:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 81
Toplam yorum
: 222
Toplam mesaj
: 62
Ort. okunma sayısı
: 1252
Kayıt tarihi
: 17.05.07
 
 

Yaşamın öncelikle sevgiden ibaret olduğunu düşünüyorum. Bunun içindir ki, yaşamak için sev sevmek iç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster