Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Temmuz '09

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
1277
 

ÖSS Tercihinde dikkat edilmesi gerekenler

ÖSS Tercih formlarının teslim süresi yarın başlıyor ve 3 Ağustos Pazartesi günü sona erecek.

Hayatımıza yeni bir yön verecek olan Meslek ve Üniversite seçimini öncelik sırasına koyarsak Meslek seçimi önde gelmeli ve sonrasında iyi bir eğitim verecek olan Üniversite düşünülmelidir.

Meslek ve Üniversite tercihinde dikkat edilmesi gerekenleri şöyle bir sıralayalım;

1- Yetenekleriniz doğrultusunda bir ömür zevk ile yapabileceğiniz mesleği tercih etmelisiniz. Zevk ile yapılan bir meslek hiçbir zaman sıkıcı olmaz. Sonuçta başarı ve kalite kaçınılmazdır. Ülkemizde genel bir düşünce "ne olursa olsun yaparım, yeterki bana iş verin" olarak algılanıyor. Amacınız ne olursa olsun yaparım değil, sevdiğiniz ve merak edip yaratıcı olabileceğiniz bir işe sahip olmak olmalıdır.

2- Üniversite tercihinde eğitim dili çok önemli. Hatta en önemli kriter Türkçe eğitim veren bir üniversitede hayat boyu yapacağınız bir mesleği öğrenmektir. Evet yanlış duymadınız, ana dil ile eğitim alırsanız mesleğinizi en iyi şekilde öğrenirsiniz. Mesleğinizi en iyi şekilde öğrenmenin tek yolu ana dil ile eğitim almaktır. Yabancı dil ile eğitim almanın yabancı dili geliştirme yönünde hiçbir katkısı yoktur buna artı olarak mesleğinizi de tam anlamı ile öğrenemezsiniz. Yabancı dili mutlaka ayrı bir ders olarak veya kursa giderek alınız. Bu şekilde yabancı kaynaklardan rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

3- Meslek seçiminde ailenizin baskısına kulak asmayın. Bu mesleği siz yapacaksınız, İşhayatına atıldığınızda işveren ile aranızda aileniz olmayacak, kendi başınasınız. Bir ömür bu meslek yapılır mı, çok iyi düşünün.

4- Büyük şehirlerde okumak bir yönden insana çekici gelir fakat bu ekonomik şartlarda öğrenci olmak çok zor. Para, yemek, trafik derdi, kalacak yer sorunu v.b. ihtiyaçlar yeri geldiğinde can sıkıcı olabiliyor.

5- Meslek araştırması yapmanın doğru mesleği seçmede etkili olacağını düşünmüyorum. İçinizden gelen sesi dinleyin. Zaten bugüne kadar siz mesleğinize karar vermiş olmalısınız. Aşçı mı olmak istiyorsunuz hiç tereddüt etmeyin.

6- Seçeceğiniz meslekte, üniversiteye her sabah çoşkuyla gitmelisiniz ve ders çalışırken merak etmelisiniz. İş hayatına atıldığınızda işe gitmeyi her sabah arzulamalısınız. Evet çok ciddi söylüyorum, sevdiğiniz bir meslekte işe gitmek çok keyifli. Üstelik size bunun karşılığında para veriyorlar.

7- Vakıf üniversitelerinin birçoğu ticari mantıkla işletiliyorlar. Gerçi bazı devlet üniversiteleri de bu kervana katıdılar. Hangi üniversitede mesleğinizi en iyi öğrenebilirsiniz bunu araştırın. Mezun olduktan sonra sahip olunan bilgi ve azim herşeyin üstünde olacaktır. İş hayatında bunu göreceksiniz.

8- Çok para kazanmak ama mesleğini sevmeden yapmak kadar dramatik bir durum yok. Bu filmi çok gördük, sonradan başka işler ile uğraşan, Bilgisayar Mühendisi olup da tarım ile uğraşan, Doktorluk mesleğini bırakıp müziğe yönelen bir çok insan var. Tercihlerimiz hayatta mutlu olup olmayacağımızı belirler. Bize bir yol çizer, bazılarında geriye dönüş imkansızdır. Meslek tercihi de böyle bir yol işte...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 177
Toplam yorum
: 75
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 1642
Kayıt tarihi
: 02.11.07
 
 

İlk,Orta ve Lise öğrenimi TED Kolejinde yaptı. Bilgisayar Mühendisliği lisans eğitiminden sonra E..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster