Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
34555
 

ÖSS ve ÖSYS nedir?

ÖSS ve ÖSYS nedir?
 

ÖSS, ortaöğretim (lise) sonrası yükseköğretime (üniversite eğitimi) devam etmek isteyen öğrencilerin seçilmeleri ve tercihleri doğrultusunda yerleştirilmelerini sağlayan sınavdır. Yükseköğretime yabancı dil alanında devam etmek isteyen öğrenciler ise ÖSS ile birlikte YDS (Yabancı Dil Sınavı)”na da alınır. Bu sınavlarla birlikte öğrencilerin seçilmeleri ve yükseköğretime yerleştirilmelerini düzenleyen sistemin genel adı ise Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS)”dir.

4702 sayılı Kanun gereğince mesleki ve teknik ortaöğretim (meslek liseleri-mesleki ortaöğretim programları) kurumlarından mezun olacakların/olanların istedikleri takdirde, bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna en yakın programların uygulandığı mesleki yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilmeleri (Sınavsız Geçiş) için de, sınava girmeseler dahi ÖSS”ye müracaat etmeleri gerekir. Sınavsız Geçiş hakkı ile birlikte yükseköğretim lisans programlarını (4 veya daha fazla yıllık eğitim programları) da tercih etmek isteyen mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olacak/olan adaylar, ÖSS”ye müracaat etmenin yanında sınav tarihinde öğrenci seçme sınavına (ÖSS) da girmelidirler. Yukarıda ayrıntılarına değinilen sınavsız geçişle meslek yüksekokullarına yerleşme işlemleri de ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) kapsamında yapılır.

Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri ile Emniyet Teşkilatına bağlı yükseköğretim programlarına öğrenci alınması işlemlerinde de ÖSS (Öğrenci Seçme Sınavı) puanları dikkate alınabilmektedir. ÖSS puanının Türk Silahlı Kuvvetleri ile Emniyet Teşkilatına bağlı yükseköğretim programlarına öğrenci alımında dikkate alınıp alınmayacağı ve ne şekilde alınacağı ilgili kurumlarca ilan edilir.

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) her yıl yapılır ve sonuçları sadece bir yıl (yapıldığı yıl) geçerlidir. Sınava girmenin herhangi bir sınırı yoktur. İlgili koşulları taşıyan her aday istediği kadar ÖSS"ye girebilir. ÖSS"ye başvuru koşulları, değerlendirme sistemi ve diğer konular sınavdan önce her yıl yayımlanan "Başvuru Kılavuzu"nda ayrıntılı olarak ilan edilir.

Sinan ÇAĞIRAN
facebook.com/sinancagiran

twitter.com/scagiran - facebook.com/scagiran

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 149
Toplam yorum
: 487
Toplam mesaj
: 39
Ort. okunma sayısı
: 10559
Kayıt tarihi
: 22.08.06
 
 

1996-2000 Ondokuz Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü, EgitimHaberim...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster