Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '16

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
643
 

ÖSYM, YÖK VE MEB’e açık çağrı

ÖSYM, YÖK VE MEB’e açık çağrı
 

www.erkankavas.com.tr


Kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen 30.03.2012 tarih 6287 sayılı kanun ile mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları mezunlarına, yükseköğretim kurumlarına yerleştirilirken verilen ek puan uygulamasının 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun ek 21. Maddesi ile, ek puan uygulamasını düzenleyen 17. madde yürürlükten kaldırılmıştı. Yani 30.03.2012 tarihinden sonra mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarına kayıt olan öğrencilerin ek puan uygulaması kalkmış oldu. Aynı kanunun geçici 61. Maddesi ile halen bu kurumlarda öğrenim görmekte olan öğrencilerin hakları da korunmuş oldu. Geçici 61. Madde 30.03.2012 tarihinden önce mezun olan mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu mezunlarından bahsetmemiştir. Bu durumda olan öğrencilerin ek puan haklarının ellerinden alınması gibi bir durum söz konusu olursa kazanılmış haklar açısından bu durumda olan öğrenciler için yeni bir hukuk mücadelesinin başlayacağını da söyleyebiliriz.

2016 YGS Başvuru Kılavuzu'nda "Ek puanlar, 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır. İlgili ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için Tablo-3A ve Tablo-3B1 kapsamında ek puan hesaplanmayacaktır. " şeklinde ifade yer almaktadır. 30.03.2012 tarihinden önce mezun olan mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu mezunlarının ek puan alamayacağı şeklindeki bazı yazı/yorumlara katılmıyorum. Aynı kanuni düzenleme ile uluslararası bilim olimpiyatlarında altın, gümüş, bronz madalya alanlar için ek puan uygulaması kaldırılırken bu öğrencilerin sınavsız geçiş hakları korunmuş oldu. TÜBİTAK’ın katıldığı Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın, gümüş, bronz madalya alanlar ile Uluslararası ISEF Proje Yarışması ve AB Genç Bilim Adamları Yarışmasına katılarak birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülü alanlardan isteyenler; alanlarındaki yükseköğretim programlarından burslu programlar hariç, istediklerine sınavsız olarak kontenjan dışında ÖSYM tarafından yerleştirileceklerdir. Olimpiyatlarda madalya alan öğrencilere ek puan uygulamasının sona ermesi gençlerde bilimsel araştırmalara ve ARGE çalışmalarına olan ilginin azalmasına, beyin göçünün hızlanmasına katkı sağlayacaktır. Olimpiyat çalışan genç bilim insanlarına ek puan uygulaması geri getirilmelidir.

Mevcut durumda 30.03.2012 Tarihinden önce mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına kayıtlı tüm öğrenciler için ek puan uygulaması devam ettirilmektedir. Kazanılmış haklar açısından da doğru olan budur. Ancak 30.03.2012 Tarihinden sonra mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarına kaydolan öğrenciler için dezavantajlı bir durum ortaya çıkmış,  bu durum kanuni ama eğitimde fırsat eşitliği açısından sıkıntılıdır.

25.04.2012 tarihli 4+4+4 (+-?!) başlıklı Haberdenizli Gazetesindeki yazımda ve 23.03.2013 Tarihli “Meslek Lisesi Sloganla Kurtulmaz” başlıklı Haberdenizli Gazetesi’ndeki yazımda 3-4 yıl sonra meslek lisesi ve AÖL için ek puan uygulamasının sona ereceğini, bu durumun büyük sıkıntılara yol açacağını belirtmiştim (http://www.haberdenizli.com/meslek-lisesi-sloganla-kurtulmaz-makale,368.html). Yine 05.07.2015 tarihli Milliyet’teki yazılarımda 2016’da yeni mezunlar için ek puan uygulamasının kalkacağı, ancak eski mezunların bu hakkının devam edeceği, bu durumun eski mezunlar için büyük bir avantaj olacağını yazmıştım (http://blog.milliyet.com.tr/osys-tercihlerinde-sifre-ozel-kosullarda-sakli-/Blog/?BlogNo=504122).  Beklentilerimiz gerçekleşmiş oldu. Ek puan avantajı hala devam eden AÖL ve Meslek lisesinin eski mezunları, hatta bu öğrencilerin üniversite okumakta olan veya mezun durumda olanların birçoğu kendiliğinden ortaya çıkan bu avantajı fark eder etmez önümüzdeki yıllarda tekrar YGS-YLS’ye başvuracaklardır.

Mesleki eğitimin ülke sanayisi için önemini anlatmaya gerek yok. Birzamanlar meslek liselerinin önüne getirilen katsayı engeli akademik başarısı iyi olan öğrencilerin bu okullara ilgisini bitirmiş, ilerleyen yıllarda bu katsayı engeli kaldırılsa da mesleki eğitimin cazibesi artırılamamıştır. Tamda böyle bir zaman da ek puanların kaldırılmış olması mesleki eğitime yeni bir darbe daha vuracaktır. Bu aşamadan sonra  mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının cazip hale getirilmesini ek puanların geri gelmesi bile sağlamayacaktır. Bir zamanlar çözüm olarak düşünülen Teknoloji Fakültesi (MTOK) uygulaması birçok sorunun yanında Danıştay 8. Dairesi’nin 2013/9785 esas nolu kararı ile YÖK’ün Teknoloji Fak Mühendislik mezunlarının aynı isimli diğer mühendislik programlarıyla eşdeğer olduğu ve Teknoloji Fak Mezunlarının Müh. Unvanını kullanabileceğine dair kararının yürütmesini durdurmasının da etkisiyle istenilen sonuca ulaşılamamıştır. Can çekişen mesleki ve teknik eğitimi kurtarmak istiyorsak ek puan uygulaması LYS’deki ilgili bölümleri de kapsayacak şekilde (MTOK hariç) ve 0.10 katsayısı ile geri getirilmelidir. Danıştay 8. Dairesi’nin ilgili kararına uygun yeni düzenleme yapılıp Teknoloji fakültesi (MTOK) uygulaması da aynen devam ettirilmelidir. Bu durumda bile akademik başarı durumu iyi olan öğrencilerin bu kurumlara yönelmesi ve mesleki eğitimin istenen seviyeye gelmesi en az 10 yılı bulacaktır.

Meslek Yüksek Okullarındaki eğitim kalitesinin artırılması, bu okullardaki eğitimleri kaldırabilecek akademik altyapıya sahip gençlerin zaman ve emek kaybı olmadan bu kurumlarda eğitim alabilmeleri için,  sınavsız geçişe başvurma şartı olarak sembolikte olsa taban puan (100 gibi) uygulamasının olması gerektiğini düşünüyorum.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları mezunlarına, yükseköğretim kurumlarına yerleştirilirken ek puan verilmesi ile ilgili öneri YÖK tarafından hazırlanıp MEB’e iletilmiştir. Bilim olimpiyatlarına hazırlanan öğrencilere ek puan verilmesi konusunda da YÖK’ün hazırlık yapıyor olması bizleri umutlandırmaktadır. Ancak bu çalışmaların LYS sınav başvuru tarihinden önce yetişmesi büyük önem arz etmektedir.

17 yıl MEB’e bağlı okullarda (ilkokul, ortaokul, AÖL, Fen L., Meslek L., Anadolu L.) Rehber Öğretmen olarak görev yapmış, başta rehber öğretmenler olmak üzere binlerce öğretmene sınav sistemleri hakkında eğitimler vermiş, meslek yüksek okulu, fakülte, yüksek lisans ve doktora dersleri vermiş bir akademisyen olarak kanaatlerimi paylaştım.     

“Meslek lisesi memleket meselesi” diyen, bunu yüreğinde hisseden tüm sorumlulara ve kurumlara kanuni düzenleme yapılması için (ÖSYM, YÖK, MEB, TBMM) çağrıda bulunuyorum. Bir yıl sonra çok geç olacak… 

Dr. Erkan KAVAS

Eksen Eğitim-Sen Isparta İl Temsilcisi

www.erkankavas.com.tr

Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Meslek Liseleri için son derece önemli bir konu. Umarım MEB. yetkilileri konuya dikkatle eğilirler. Saygılar.

Erdal Ceyhan 
 26.01.2016 14:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5299
Kayıt tarihi
: 24.11.13
 
 

Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Lisans, Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilimler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster