Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ağustos '11

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
570
 

ÖSYM bana plaket vermelidir!

ÖSYM bana plaket vermelidir!
 

Plaketin tasarımı bana ait olup, her hakkı saklıdır!


ÖSYM'nin en yetkili şahsı kimse ona sesleniyorum: Bana plaket vermelisiniz bey amca...

1999'dan beri bu kadar kalkınmanızdaki en büyük etken benim çünkü. Size verdiğim servet değerindeki onca parayla geliştiniz, büyüdünüz, kalkındınız. Karşılığında bana bir teşekkür mektubu bile yazmadınız. Bu saatten sonra mektup falan da kabul etmiyorum; açıkça plaket istiyorum. İs-ti-yo-rum!

Bugüne kadar hiç kimse benim kadar para dökmemiştir ÖSYM'ye (skandalla sonuçlanan hadiseler hariç tabi!). Nasıl mı?

İlk kez 1999'da girdim ÖSS'ye ve YDS'ye. Sonra 2000'de. Sonra 2001'de. Ve sonra 2002'de... Ve nihayet 2003'te. Beş kez üst üste girmemin nedeni beyinsiz olmam değil Allah'a şükür, eksiğim yok fazlam var... da, ille de merak ediyorsanız, reklam yapmak gibi olmasın ama, 5 yıl önce yazmış olduğum yazıda açıklamıştım:

http://blog.milliyet.com.tr/Yeter_ki_isteyin___ama_yurekten_/Blog/?BlogNo=11009

Neyse, üniversiteyi kazanıp dört yıl okuyup üçüncülükle bitirdikten sonra (beyinsiz olmadığımı söylemiştim), dediler ki LES var. Hadi ona da girelim, bir gün bir yerde lazım olur dedik ve girdik. Bir de KPDS çıktı karşımıza, eee İngilizce Öğretmenliği mezunuyuz ya, girmeden olmaz dedik ve başvurduk ona da. Bir sonraki sene LES yerine ALES denilip daha kolay olduğu dedikodusu yayılan bir sınav daha...

Neyse, bizim meşhur KPSS'yi unutmayalım tabi. Hep özel kurumlarda çalışmış olmamdan dolayı KPSS'ye yönelik çalışma yapmadığım için ona da 3 kere girdim. Bazı şahıslar "Eee, üniversiteyi üçüncülükle bitirdin, KPSS'yi niye geçemiyorsun?" şeklinde saçmalayınca, her seferinde onlara sınavda İngilizceden değil, Türkçe, matematik, tarih, coğrafya, vatandaşlık ve en kötüsü de eğitim bilimlerinden sorulara tabi olduğumuzu açıklamaktan da dilimde tüy bitti ( lazer epilasyon seanslarıyla zor arıttım o dilimdeki tüyleri).

Hele 2011 KPSS benim için bambaşka bir deneyimdi yetkili amcacığım. "Girmem de girmem, çalışmadım ki" dedikçe, eşimin ısrarıyla ona da başvurdum. "Hiç olmazsa deneme sınavı gibi olur senin için" dedi. "Belki bir mucize olur, hem seçim dönemi ya..." dedi. Aslında bir deneme sınavı için 55 TL biraz fazla ama olsun, bugüne kadar ödediklerimin yanında hiç kalır tabi. En azından uğurlu gelsin diye verdiğiniz (!) kalemler, silgiler ve kalemtıraşlar hatıra olarak kalacak bey amca; sağolasın.

Neyse yetkili amca, sadede geleyim, sizden plaket istiyorum; çünkü 1999'dan bu yana girdiğim sınav sayısı:

5 ÖSS & YDS

1 LES

1 ALES

1 KPDS

3 KPSS

...toplam on bir. On iki yılda on bir sınav. (Tabi ÖSS ve YDS'leri ayırırsak bu sayı artıyor). Verdiğim paraları hesaplamak için harcayabileceğim süre ise... paha biçilemez.

O kadar masraf yapmışım bugüne kadar; bana karşılığında dört kalem, iki silgi, iki de kalemtıraşı mı layık görüyorsunuz? Bir 15-20 TL'lik plaketi bana çok mu görüyorsunuz yetkili amcacığım? Tamam, ablamın matbaasında yaptırın plaketi, maliyetine yapsınlar, söz.

Yeter ki plaketimi verin! Diğer insanlardan bir farkım olmalı! Üzerine de "SON ON YILIN ENAYİSİ" yazdırın.

Eğer on gün içinde adresime postalanmış bir plaket gelmezseeeee var yaaaa!

Ölürsem kabrime mabrime gelmeyin!

*LES: Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı

*ALES: Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı

*KPDS: Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı

*ÖSS: Bilmeyen yoktur

*YDS: Yabancı Dil Sınavı

*KPSS: Kamu Personeli ve Skandallar Sınavı. (Pardon, sehven böyle yazdım; "Skandallar" yerine "Seçme" olacaktı, elim sürçtü!)

<özlem boral="" ulugöl="">

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne yazık ki bir çocuğun ömrü daha ilkokulda bitiyor. Sonrası, tüccar borsasına dönen sınav kabuslarıyla devam ediyor. Gel gell. Sınavın hası burada. Seç beğen al. Sahibinden ilk el temiz şifreler filan diye bağırmaya başlayacaklar. Rezillik, kepazelik diz boyu. Devletin ilk görevi vatandaşına eşit ve parasız eğitim sağlamakken milletin gelecek kaygısından para kazanmanın yollarını arıyorlar. Toplum diye bişey kalmadı zaten. Ayrılıklar, kavgalar, boşanmalar, her gün bir yenisi eklenen kadın cinayetleri ve ortada kalan çocuklar. Bu nesilden nasıl bir gelecek beklenir ki... Ancak kaçakçı, göçekçi, gangster, bir kısmı da her şeyi yapmaya meyilli mürit olarak yetişir. Neyse ki sen en sonunda başarmışsın. Özelde de olsa karnını doyurabileceğin bir diploman var artık elinde. Umarım her şey gönlünce olur. Sevgiler, selamlar.

Ayrıntıda gezinmek 
 04.09.2011 10:48
Cevap :
Tek tesellim bu zaten. Tatil uzun olduğunda özlediğim bir işim, ve burnumda tüten çok sevdiğim öğrencilerim var; böyle olmasa ne yapardım bilmiyorum. Ülkemizin içler acısı durumunu özetlemişsiniz, bu yüzden teşekkür ediyorum; ama yanılıyor veya abartıyor olmanızı çok isterdim... Sevgiler  04.09.2011 13:21
 

Çok iyi bir yazı olmuş... : ))) Bence de hak etmişsiniz plaketi.

Adil Serkan SATI 
 01.09.2011 17:31
Cevap :
Teşekkür ederim değerli yorumunuz için. Ancak kaç gün geçti hâlâ gelmedi plaketim. Sabırla bekliyorum :)  01.09.2011 22:14
 

Üniversiteyi 9 yılda (2001-2010) bitirdiğimde kırdığım rekordan dolayı bende bir plaket beklemiştim. Yıllarca ödediğim harç paralarının katkısıyla, üniversiteye yapılan yeni binadaki amfilerden birine ismim verilir diye beklemiştim. Ne teşekkür ettiler, ne de tebrik ettiler...

Tevfik Soylu 
 23.08.2011 14:11
Cevap :
O zaman ben tebrik edeyim, ödediğiniz harçların karşılığı olamaz ama... Ben hiç olmazsa harç ödemedim, ücretsiz okudum en azından son iki yılı. Bir de başbakan emminin bursu çıkınca... Ama ÖSYM'ye ödeyeceğime harç ödemeyi tercih ederdim doğrusu... Sizin rekorunuz da bir başkaymış... Canınız sağ olsun ne diyeyim...  23.08.2011 17:34
 

beni kapici bile yapmazlar tek kurusum bile nasip olmadi onlara!!! Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 23.08.2011 2:19
Cevap :
Sizin adınıza üzüldüm. Bana plaket verirken alkışlamayı unutmayın derim :) Kalın sağlıcakla...  23.08.2011 11:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 152
Toplam yorum
: 964
Toplam mesaj
: 60
Ort. okunma sayısı
: 1909
Kayıt tarihi
: 19.08.06
 
 

Ortada bir problem görüyorsak bu bizim de problemimizdir. Ve eğer 'birisi'nin bu konuda bir şeyle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster