Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Eylül '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
432
 

ÖSYM'den yeni tedbirler

ÖSYM'den yeni tedbirler
 

Bugün çoğu gazetede haberi var. ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) sahteciliğe karşı yeni tedbirler alıyormuş. Sınav güvenliği için bundan sonra parmak izi, retina tanıma sistemi ve sınav yapılan binalarda cep telefonu ve kablosuz iletişim araçlarını etkisiz hale getirecek yeni  önlemler alınacakmış.

Geçen sene de SGK'nın hastaları, hastanelerde “avuç içi damar haritası tanıma” sistemiyle

tanıyacağına ve usulsüzlüklerin önüne geçileceğine dair haberler yapılmıştı. Bu konuda ben de bir blog yazmıştım ama sonra ne oldu bu proje bilemiyorum

http://blog.milliyet.com.tr/avuc-ici-damar-haritasi-ile-tedavi-geliyor/Blog/?BlogNo=338791

Bu gibi teknlojik çözümleri sosyal hayatta daha çok kullanmak ve insanlara güven vermek lazım.

Hele hele normal vatandaşın güvenini hiç sarsmamak gerekir.

ÖSYM, son yıllarda şaibeli sınavlarla hep gündeme geldi. İnsanlar iş bulablmek için dişinden tırnağından artırdığı paralarla çocuklarını kurslara gönderip devlette sosyal güvence içinde çalışsınlar diye sınavlara sokuyor, devlete ve sistemin adaletine güvenmek istiyor ama sınavlarda bir takım şaibeler olması bütün umutlarını kırıyor.

Bu gibi durumların mutlaka önüne geçilmesi için yeniden güven tesis edilmesi gerekiyordu. Bu yeni düzenleme inşallah etkin bir şekilde uygulanır ve şaibeler hepten ortadan kalkar.

Teknolojinin de yardımıyla adil sistemler kurmak her zaman herkesin menfaatinedir.

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Haberi dün okumuştum. Açıkcası parmak izi ve retina tarama ile kopya nasıl engellenecek anlamadım. Ayrıca bu seti her okula kuracaklarsa maddi külfeti var, nafile bir uğraş olduğu kısmını saymıyoruz. Ayrıca ÖSYM ile ilgili problemler salonda kopya cekmekle alakalı değil, ÖSYM içinden sızma ile ilgili.Duyduğumuz tüm skandallar bazı kişilere soru ve cevapların önceden verildiği yönünde, salonda kopya çekerken yakalandılar değil yani. İç temizliği lazım, en azından tatmin edici bir teftişin. Parmak izimi alsınlar mesela, soru cevapları evvelden biliyorsam tüm DNA kodumu versem nafile olmaz mı ?

Emef 
 27.09.2012 12:38
Cevap :
Tabii ben, sınava başka birilerinin yerine girenler için bunun iyi olacağını kastettim ama birilerine cevaplar önceden veriliyorsa iş başka tabii. Katkınız için teşekkürler.  27.09.2012 12:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 642
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2311
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster