Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Nisan '11

 
Kategori
ÖSYS
Okunma Sayısı
3934
 

ÖSYM'nin son bombası; Eşdeğer Sınav

ÖSYM'nin son bombası; Eşdeğer Sınav
 

ÖSYM YGS sınavından sonra ALES sınavını da kısmi olarak tekrar ettirecek. YGS sınavında cezaevlerinde adaylara gönderilen soru kitapçıklarından sadece Fen Bilimleri Testi hatalı olan kitapçık sayısının yedek kitapçık sayısından fazla olması nedeniyle gerçekleştirilemeyen 130 adayın Fen Bilimleri Testini içeren sınavların tekrarlanmasına karar verildi. İlk defa yapılan bu uygulama adayların da tepkisini çekti. YGS sınavının farkı zaman ve sorularla yapılmasının eşitlik ve hakkaniyet ilkesine ne kadar uygun olacağı tartışıldı. Bu tartışmalar daha sıcaklığını korurken bu kez de ÖSYM “hatalı soru kitapçığı” nedeniyle Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (ALES) giremeyen 278 aday için sınavın 15 Mayıs 2011 tarihinde tekrarlanacağını bildirdi. 

ÖSYM bu kararı "Öğrenci, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun" a dayandırdı. 17/02/2011 Tarihinde kabul edilen 6114 sayılı kanunda "Eşdeğer SInav"dan söz edilmektedir. Tanımlar bölümünde Eşdeğer Sınavın tanımı şu şekilde yapılmaktadır: Eşdeğer sınav: Başkanlık tarafından aynı veya farklı zamanlarda farklı sorularla yapılan, ancak adaylara sağladığı haklar bakımından eşit sonuçlar verdiği Yönetim Kurulu kararı ile belirlenen birden fazla sınav... 

Kanunun 11. maddesinde ÖSYM Yönetim Kurulu'na eşdeğer sınav yapma hakkı verilmektedir. Kanunda "Gerekli hâllerde sınavların kısmen veya tamamen iptaline, ertelenmesine, adayların eşdeğer sınavlara alınmasına veya aday işlemlerinin geçersiz sayılmasına ve sorumlular hakkında gerekli işlemlerin başlatılmasına karar vermek ifadesi yer almaktadır. 

SINAVLARIN EŞDEĞER OLDUĞUNA NASIL KARAR VERİLECEK? 

Kanunun 7. maddesinde yapılan sınavların eşdeğer olup olmayacağına nasıl karar verileceği de açıklanmaktadır. "Başkanlık tarafından farklı zamanlarda yapılan sıralama veya seviye tespit sınavlarının eşdeğerliği, her bir sınav sonucunun geçerlilik süresi ile Başkanlığın yaptığı yabancı dil sınavlarının uluslararası yabancı dil sınavlarıyla eşdeğerliği, ilgili uzman raporlarına dayalı olarak, Yönetim Kurulu kararı ile belirlenir"... 

Maddeden de anlaşılacağı üzere uzmanlar soruların eşdeğer olduğu konusunda rapor hazırlayacaklar ve ÖSYM Yönetim Kurulu sınavların eşdeğer olduğuna karar verecek. 

Eşdeğer sınav kavramı bugüne kadar farklı anlamda kullanılıyordu. Şöyle ki yabancı dil bilgisini ölçen TOEFL IBT ve KPDS ÜDS gibi sınavlar eşdeğer sınav olarak kabul edilip birinden alınan derece derece tablosundaki duruma göre kıyaslanıyordu ve adayın bu sınavlardan birine girmesi diğerine de girmiş gibi kabul edilmesini sağlıyordu. 

Aslında YGS sınavının da ALES sınavının da eşdeğer sınavları var. Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) ÖSYS'nin, GRE ve GMAT sınavları da ALES'in eşdeğer sınavlarıdır. Birinden alınan puan belli bir kıyaslama tablosuyla diğeri için de geçerlidir. Buna Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) karar vermektedir. Fakat bu eşdeğerlilikten amaç yabancı öğrencilerin veya yurt dışında okumak isteyen Türk öğrencilerin denkliğini sağlamaktır. 

Bu kez yapılan uygulama ise sınavın uygulanması sırasında yapılan hata ve olumsuzlukların sonucu olarak sınavın o bölge için tekrar edilmesi amacıyla eşdeğer (!) bir sınav yapmak şeklindedir. Bu denkliğin tam bir denklik sağlayıp sağlayamayacağı, ÖSYM'nin güven erezyonuna nasıl etki yapacağı da belli değil. 

Bugüne kadar hiç yapılmamış şekilde aynı sınavda farklı sorularla adayların karşısına çıkmanın dava konusu edilebileceği de ifade edilmektedir. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK tarafından dillendirilen bu durum, "Öğrenci, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun"un da iptali için bir başvuruyu gerekli kılacaktır. Keza ÖSYM uygulaması bu haliyle kanunidir, ama meşruiyeti tartışmalıdır... 

http://www.hedefbasari.com 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 10269
Kayıt tarihi
: 04.12.09
 
 

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Alanında çalışıyorum...İşimle ilgili ve işimin malzemesi olan insanl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster