Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Haziran '21

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
109
 

Ötelerde Bir Yer

Tarihsel anlatıların politik genetiği, bünyesinde farklı kültür ve inanç unsurlarını barındıran modernitenin güncel arenasında,  düzenleme eylemliliklerinde karşımıza çıkar. Kültürel yapı içerisinde oluşan tüm organizasyonlar belirli bir gereksinimi karşılamak için var olur, gereksinimi karşıladıkları sürece var kalırlar. Toplumsal düzeninin korunmasını ve sürekliliğini gerçekleştirebilen mitik özellik taşıyan ritüelistik uygulamalar finansal etki ve yetki otoritelerinin sınırsız kaynaklarından biridir. Bu nedenle tören havasında, kişiyi ve değeri ayırt edip sembolleştirerek bağlayıcı unsurlar geliştirerek sahip olur.

Bir çeşit irade tatbiki olan yaşam arenasında bağlayıcı unsurların ikna mekanizması hızlı çalışır ve farkında olmadan kapılırız. Sahip olunan eşya ile sahip arasındaki ilişkiden doğan hiyerarşik düzlemde aslında tüketime zorlayan, baskılayan bir itki vardır. Satın almak zorundasınız. Çok çalışıp, çok kazanıp, çok harcamalısınız. Zamanınızı, enerjinizi, gücünüzü... kaptırmış, finans efendilerinin elinde çırpınan, hürriyetine sahip çıkamayan kimse misiniz?

İç dünyasında kendisi ile barışık olmayı seçen, pozitif yönelimin asli unsurlarından aldığı cesaretle  yaşantıya dahil olup  her biri sezgi olan keşiflerinden emin, öz kaynaktan beslediği güvenle saygınlığını koruyan... 

Kültürel gereksinime karşılık veremediğimiz sürece görünmeziz. Sayısız kez çarpıp düşürecekler. Çoğu zaman ağrılardan musdarip ayağa kalkmamız zor olsa da her seferinde kalktık ve devam ettik. Yeni oluşumların içerisinde varlık göstermenin bir yolunu bulmalıyız. Teslimiyetin, belirlemenin olmadığı bağımsızlık... hürriyet...

Nasıl da parlıyor ötelerde. Öteler nasıl bir yer? Çok uzak bir yer midir? Vazgeçmişliğin nedeni nedir,  erişmek imkansız mı? Neden kimse söz açmıyor?

Kim nasıl olması gerekiyorsa öyle yaşasın. Farklı yaşam tarzlarına rağmen veya karşı değiliz. Ne gitmek var ne de kalmak aslında. Yaşadığımız yeri sevmek ve çalışkanlıkla alakalı ilişkiler geliştirerek verim yükseltmek, alınan verimin hakkını gözetmek, yeniden ve yeniden işe koyulmamızı sağlayacak aidiyet duygusu ile bütünleşmek o kadar önemlidir ki. Duyulan manevi bağ ne kadar güçlü ise tarihsel anlatıların politik genetiği tüm yeteneklerini aynı oranda açığa çıkaracaktır. 

 

Kemal Alkan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 172
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 114
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Birbirini tamamlayan yazma gayretimizle buradayız. Merhaba Sizleri üzerinde uğraş verdiğimiz yazı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster