Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
443
 

Otistik bir Yazarın sessiz çığlığı

Geçenlerde elime geçen Engelsiz Life isimli bir dergide rastladım bu güzel kalbe. Sessiz sesine minicik bir katkım olsun istedim bu satırlar aracılığıyla. Bir kişi ekleyebilirsem ben de onun hanesine, ne mutlu bana…

Otizm ülkemizce pek bilinmiyor hala. Otizmli çocukların varlığından bile habersiz pek çok kişi ne yazı ki. Ancak otizmli çocuğu, yakını olanlar bu işin peşinde; gelişmeleri yakından takip edip, uygulama cabasında. Otizme dikkat çekmek adına ilk yazımı kaleme aldığımdan bu yana epey zaman geçti; ama değişen pek bir şey olmadı sanki. Hala pek çoğumuz duyarsız ve umarsız davranıyoruz bu önemli konuya. 

İşte bu aşamada gelin gençliğinin henüz başlarında olan bu otizmli genç kızımıza kulak verelim. ‘’Ben de Fark Edilmek İstiyorum’’ isimli kitabın da yazarı aynı zamanda. Otizmli olduğunu, anlaşılamadığını, toplum içine girmekte nasıl da zorlandığını anlatıyor satırlarında. Teşhisi çocukluk yaşlarında konmamış ve hep içine kapanık, hep utangaç bir çocuk olarak algılanmış bu güzel genç kız ilk yaşlarından itibaren. Şimdilerde ise bir yazar artık. Ülkemiz de yeterli desteği göremediği için kitabını gelen destekle Hollanda’da bastırmış. Otizmli birinin belki de ilk kitabı ülkemizde. Önemli bu açıdan, yeterince ses getirmeli, pek çok kişinin düşünce yapısında yer etmeli bence.

Yaşına göre sosyal ve duygusal açıdan geri kaldığını, yani zeka devam ederken duygularının onu izleyemediğini söylüyor satır aralarında. Bu nedenle de hep yalnız, hep bir başına kalmış okul yıllarında. Hiç arkadaşı olmamış. Grupların arasına katılamamış, hep dışlanmış. Bu durum onu üzmekle birlikte iyice yalnızlığa yöneltmiş. Her türlü kontrol sonrası ancak 21 yaşında otizm tanısı konmuş. Oysa ki otizmde erken tanı ve farkındalık çok önemli. Çocuk ne kadar erken yaşlarda fark edilir ve tedaviye başlarsa o denli büyük iyileşmeler gösteriyor çünkü.

Otizmi bizzat yaşayan, tanısı konmasa da kendi içsel dünyasında bununla hep mücadele eden ruhuyla yazmış ilk kitabını. Sosyalleşmek, arkadaş edinmek, normal insanlar gibi yaşamak ve fark edilmek istiyor sadece. Hepimizin yaptığı ve farkına dahi varmadığımız pek çok şeyi yapmak, kolayca  iletişim  kurmak, konuşmak, sesini duyurmak çabasında.

Yolun ve şansın açık olsun Sevgili BİRSEN BAŞAR… kitabının pek çok otizmli çocuğa ve ailesine rehber olması umudumla. Ben inanıyorum ki bu güzel azminle daha çok kitap yazabilir ve otizmin bayrak savaşındaki en önemli neferlerinden birisi olabilirsin.

Biz okuyuculara düşen ise bu kitaptan bir tane edinmek, otizmle ilgili farkındalığımızı olabildiğince artırmak.

Sevgiyle farkında kalın.

Belgin ERYAVUZ

24.08.2012

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yolu açık olsun, başarılar. size de bu yola katkı sağlayacak duyarlı blogunuz için teşekkür ederim.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 09.09.2012 22:17
Cevap :
Merhabalar, Amin yolu açık başarıları daim olsun. Esas yorumunuz için ben size teşekkür ediyorum. Sevgiyle kalın.  10.09.2012 7:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 437
Toplam yorum
: 256
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 520
Kayıt tarihi
: 09.04.11
 
 

Makine mühendisiyim, bir kız annesiyim. Okumayı, yazı yazmayı, yazarak paylaşımlarda bulunmayı, insa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster