Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '14

 
Kategori
Engelli Eğitimi
Okunma Sayısı
340
 

Otizm ve öfke nöbetleri

Otizm Haber adlı Facebook Grubuna gelen mesajlardan biri aynen şu şekilde:
Öfke nöbetleri ya da kriz olarak nitelendirilen, aniden gelişen kendine, çevresindekine veya duvara, zemine vurma vb davranışının tetikleyicilerini tespit eden ve problemi çözüme kavuşturanlar lütfen paylaşsınlar, çok sayıda yardım mesajı geliyor...

Yoğun davranış problemi olarak adlandırılan durum, ergenlik dönemiyle birlikte başlayıp yıllarca sürebildiği gibi 20 li yaşlarda da aniden ortaya çıkabiliyor. Aileler bu konuda neredeyse yapayalnız. Çözüm olarak sunulan genel olarak spor ama sporun yapıldığı sürece rahatlama sağlaması, uygulamanın bireysel olması nedeniyle olağan üstü yüksek maliyeti bu çözümden faydalanan kişilerin az olmasına neden oluyor. Diğer bir çözüm yolu ise ilaçlar. Medikal çözüm olanakları ise çoğunlukla problemi önlemede yetersiz. Bir çok durumda kullanılması önerilen ilaçların sayısı 3 veya dörde ulaşıyor. Bu durumda da yakın takip var. Kamu hastanelerinden çok özel çalışan uzmanlara başvuran aileleri bu noktada da yüksek maliyetli bir çözüm arayış süreci bekliyor.

Öfke nöbetlerinin boyutu o kadar büyük olabiliyor ki bazen durum Acil servislerde noktalanıyor. Yapılan bir çok tahlil ve araştırma sonucunda neredeyse hiç bir tıbbi bulguya rastlanmıyor.

Sorun özellikle ergenlik döneminde o kadar büyük ki aileler, derin bir umutsuzluk içerisinde. Sözünü ettiğimiz facebook grubuna gelen mesajlar da zaten bunu gösteriyor. 
Murathan da bu aralar sapitti perdeler kornisleriyle birlikte yere indiriliyor..gücünün farkında artik ..bir omuz atti kafam dolaba çarptı. .ergenlik cok zor gerçekten.

Ailelerin yalnızlığı, çaresizliği konusunda Sağlık Bakanlığı ne yapıyor derseniz, başka bir soruyla cevaplamak doğru olacak, Milli eğitim Bakanlığı ne yapıyor? Bu iki soruya birlikte yanıt vermek gerekse başka bir soru daha sormamız gerekiyor? Otizm Vakıfları ve dernekleri ne yapıyor?

Yukarıdaki üç soruya birden cevabı ben vermeye çalışayım... Sağlık Bakanlığının Otizm konusunda harekete geçmesi için adında Otizm bulunan tüm vakıf ve derneklerin ciddi baskı oluşturması gerekiyor.
Milli Eğitim Bakanlığının, otistik çocukların eğitimi konusunda adım atması için de eğitim sendikaları başta olmak üzere tüm engelli örgütlerinin hak arama mücadelesi başlatması lazım. Eğitim hakkıdır, engellenmez demekle olay bitmiyor. Otistikleri 8-10 kişilik sınıflara doldurup başlarına da bir ücretli öğretmen vermek, neyin hesabıdır bilinmesi gerekiyor...

Otizmde öfke nöbetleri çok büyük bir sorun. Bunu yaşayanlarla bire bir görüşüyor, tanık oluyor ve bu çaresizliğin boyutunu anlayabiliyorum. Gördüğüm kadarıyla dünyada da bu sorunlara çözüm bulunmuş değil. Bununla birlikte gelişmiş ülkelerde aileler bu kadar yalnız değil. Belediyeler başta olmak üzere bir çok kuruluş aileye destek veriyor...

Sonuç olarak; Sağlık Bakanlığının sessizliğini bozup ciddi bir çalışma içerisine girmesi, Milli eğitim Bakanlığının da otistik çocukların bireysel eğitimden en üst düzeyde faydalanması için, doğru ve etkili eğitim modelleri üzerinde yoğunlaşması gereklidir.

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 216
Kayıt tarihi
: 01.06.12
 
 

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi | Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. Halen Ankara'..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster