Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '09

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
222
 

Otlar ve ötekiler

Otlar ve ötekiler
 

Gönül koymak; beğenmek, tutulmak anlamında söylenir. Atalarımız demişler ki: “Gönül bu. Ota da konar, boka da. Kimileri, bunu, aşk için söylenmiş sansa da, bana göre bu deyim, aşka pek uymuyor. Bence bu, demokrasi için söylenmiş bir sözdür. Hür iradeye saygı.

Aşk, hür iradeye dayanmaz. Aşkta iki seçenek, yani ot ve öteki yoktur. Aşk güzelliktir. Aşk sevmektir. Aşk, uğruna ölmektir. Bir zamanlar, aşk ve aşık vardı. Ama zamana yenik düştüler. Zamanımızda, aşka benzer bir şeyler olsa da, gerçek anlamda aşık ortalarda yok. Bir tost ısmarlayan, aşkı buluyor. SMS veya e mail, aşkın diğer yolları. Karşıdaki, ot mudur, öteki mi, bilinmeden, aşk doğuyor. Buna aşk demek, mümkün değil. Sanal dünyanın, esas oğlanları, esas kızları bu yolla buluyorlar. İnternet Tarzanları ve İnternet Ceynleri. Tarzan ile Ceyn, internet hızı ile dört cigabayt kuvvetinde aşık olup, Tarzanın sarmaşık ipine tutunup, daldan dala uçarken, sarmaşık kopar, aşk mahkemede biter. “ Sayın hakim, bana yalan söyledi. Benim ipim sağlamdır uçurur dedi. Ama kısa zamanda ipi koptu. Onun ipi ile değil uçmak, kuyuya bile inilmez. Boşayın bizi.” THE END

Ne demiştik: Ot ve öteki, demokratik tercihlere daha çok uyuyor. Önünüze iki tercih konuluyor. Otlar ve ötekiler. Gönlünüz, hür iradesi ile, birine konuyor. Oysa otların arasında, çiçekler de var. Ama bunlara konmak, akıl işi sayılmıyor. Alt tarafı çiçek. Koparır vazoya koyarsınız. Veya saksıda beslersiniz. Çiçeklere konmak, böceklerin işi. Gönül işi değil. Gönül ya ota, ya ötekine konar. Çiçekler olmayınca, koku ötekilerden yayılıyor. Teknolojik imkanlarla, ötekilere lavanta kokusu da yüklenebiliyor. Gönül ne bilsin. Koku gidince nereye konduğunu fark etse de, çaresiz.

Çare çiçeklerde. Çiçekler boy verseler, otların arasından çıkıp, güzelliklerini sergileseler, gönlümüz kurtulacak

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 820
Toplam yorum
: 339
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 324
Kayıt tarihi
: 02.10.08
 
 

Nerede, nasıl, ne zaman, umursamıyorum. Bir şekilde dünyadayım, yaşıyorum. Hayatı seviyorum. Tanr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster