Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '06

 
Kategori
Otomobil
Okunma Sayısı
15145
 

Otomobil alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Otomobil alırken nelere dikkat etmeliyiz?
 

Otomobil günümüzde en temel ihtiyaçlarımızdan biri. Otomobil alırken nelere dikkat etmeliyiz. Otomobil alırken öncelikle ayırdığımız bütçe önemli, ondan sonra ise otomobil 0 km yoksa ikinci el mi olacağına karar vermeliyiz. Bu karar beğeniler ve hayat tarzımıza göre değişebilir. Örneğin bir alt segmentteki 0 km otomobil yerine aynı fiyata ikinci el daha üst segmentteki bir otomobili tercih edebiliriz. Yüksek gelir grubundaki bir tüketici otomobilin kullanım ve performans fonksiyonlarına bakarken, orta sınıfa dahil tüketici, performansı o kadar önemsemeyebilir. Daha alt glir grubundaki tüketici için ise otomobilin en ekonomik bir şekilde ihtiyaçlarını karşılamasını düşünebilir. Bu vb etmenleri dikkate alarak aşağıdaki önermeleri yapabiliriz.

Üst gelir grubuna ait öneriler

Parasal olarak herhangi bir kısıtınız yoksa; otomobilin kullanım amacı birinci derece önemlidir.

Uzun yolculuklar yapacaksanız, otomobilin öncelikle sizin duyusal zevkleriniz hitap etmesi, yüksek konfor ve güvenlik sistemlerine sahip olması gerekir. Diğer yandan ihtiyaçlarınızı karşılayacak gerekli bagaj ve bardak tutacağı, eşya gözleri, soğutucu gibi kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamaya yardım edecek aksesuarlar önemlidir.

Hız ve performans için kullanılacaksa, güvenlik, görünüm, marka ve güçlü bir motora sahip olmalıdır.

Arazi ve doğal alanları gezmek için aracın dört çeker olması en önemli unsurdur.

Orta sınıf için; gündelik hayatta kullanacağımız otomobilimiz için en öne çıkan konu bütçemize uygunluk birincil önemdedir. Bu durumda iki alternatif le karşılaşırız. Ya üst segmentteki 2. el otomobil tercih edeceğiz yada alt segmentte 0 km otomobil tercih edilecektir.

Diğer bir konu alacağımız oto yu sevmemiz gerekir. Markayı benimsememiz gerekir.

Şehir içinde kullanılacaksa daha küçük modeller ve konforu daha az olan otomobiller hem alıştaki maliyet hem de kullanırken maliyetler daha az olacaktır. (tamir, bakım, kasko, vergi vb giderler)

Bununla birlikte yedek parça maliyetleri, servis kalitesi ve yeterliğine sahip bir markayı tercih etmeliyiz.

Uzun yolculuklar içinse aracın konfor ve güvenlik sistemleri daha önemlidir. Maliyetler ikincil plandadır.

Alt gelir grubunda ise temel etmen otomobilin alış ve kullanım maliyetleridir. Sıfır km araçların alt gelir grubuna hitap eden modeller arasında en fazla donanım ve konfora sahip ve en düşük fiyatlı otomobili seçmek gerekir. Belki de 2. el bir otomobil daha çok işimizi görebilir. Alınan otomobilin vergi ve kasko yükü gelirimizle orantılı olmalıdır.

Mümkünse yeni bir oto almak her zaman için avantajlıdır, yasal ve kullanımla ilgili sorunlar olmaz en azından.

İkinci el otomobil alırken...

Öncelikle aracı aldığınız kişinin fiziksel görünümü iyi ise muhtemelen aracını iyi kullanmıştır. Hırpani kılıklı kişilerde araç almamaya özen gösterin.

Pazara eski giysilerle giderseniz aracın alt kısımlarını daha rahat kontrol edersiniz.

Aracı kaçıncı sahibi olacağınızı bilin. Sizden önce ne kadar az el değiştirmiş ise o kadar iyi.

Otomobillerin ekonomik ömürleri 10 yıldır. Daha yaşlı araçları tecih etmeyin. Özel durumlar hariç. Örneğin araç garajda yatmıştır ve km yapmamıştır. Yada klasik olma değeri vardır.

Aracın kaskolu olmasına ve vergilerinin ödenmiş olmasına dikkat ediniz. Varsa trafik cezaları ödenmesini sağlayınız.

Aracın servis bakımlı olmasına dikkat ediniz. Rastgele yerlerde bakım yapılmış araçlarda daha fazla sorunla karşılaşırsınız.

Aracın çalıntı veya kiralık araç olup olmadığına dikkat ediniz. Motor şasi no ruhsata işli olanla aynımı bakınız.

Motor ve yürüyen aksamı, kaporta, elektrik ve elektronik sistemlerinin sağlam olması gerekir. Kendiniz anlıyorsanız test ediniz. Yoksa servise test ettiriniz.

Otomobilin kaza geçirip geçirmediğini tespit ediniz. Kaza yapmış araçları satın almayınız.

Otomobile kaparo verdikten sonra uygun bir otoparka bırakmasını sağlayınız. Satış ve devir işlemleiri bitince alırsınız.

Aracı gündüz saatin de kontrol ediniz. Ayrıntılarım daha kolay görürsünüz. Sorularınızı mutlaka sorun tatmin edici cevaplar alamazsanız. Aracı almaktan vazgeçin. Aceleci olmayın tüm ayrıntıları öğrenmeye çakışın.

Otomobili test ederken bir duvar dibinden 20-50 km hızla kullanırsanız araçta var olan anormal sesleri daha kolay fark edersiniz.

Kaportada boyama ve pas, iç döşemelerde aşırı yıpranmalar aracın iyi kullanılmadığının yada kaza yaptığının göstergesi olabilir. Tamir gören araçlarda kaporta üzerindeki yansımalar düzgün olmaz.

Kapı ve cam fitilleri kontrol edilmeli, kapıların yerlerine oturup oturmadığı kontrol edilmelidir. Aracın kilit sistemlerinin iyi çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Yıpranmış ve sonradan bantlanmış kablolar elektrik aksamının iyi olmadığını işaretidir.

Amortisörler, ve rot balansla ilgili sorunların olup olmadığını kontrol ediniz.

Motor yağını kontrol ederek yağ çubuğunu çıplak elle kontrol ediniz. Eğer elinize metal parçacıklar gelirse motorda sorunlara işarettir.

Motorun kolay çalışıp çalışmadığını ve yağ yakıp yakmadığını kontrol ediniz. Mavi renkli eksoz gazı motorun yağ yaktığının işaretidir. Aynı zamanda siyaha bürünmüş bujiler yağ yakan moturu işaret eder. Siyah eksoz gazı fazla yakıtın işareti, beyaz duman motora su gittiğinin işaretidir.

Fren sistemi,ni kontrol ediniz. Çalışıp çalışmadığına bakınız.

Emniyet kemerlerinin çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz, gün gelir hayatınızı kurtarır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2666
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster