Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Nisan '07

 
Kategori
Otomotiv
Okunma Sayısı
1581
 

Otomotiv ve demiryolları

Otomotiv ve demiryolları
 

Bugün iş arkadaşım Beyti ile Renault'tan dönerken yolda birçok otomobilleri taşıyan treyler gördük. Bir çoğumuz görmüşüzdür, o canım sıfır arabaları hoplaya zıplaya taşıyan treyleri. Çağ dışı bir görünüm değil mi? Günümüzde yılda bir milyona yakın araç ihrac ediliyor. Bu gurur duyulacak bir rakam. Ve önümüzdeki dönemlerde bu rakam daha da artacak gibi. Bu araçları, daha çağdaş bir şekilde taşıyamaz mıyız. Kanımca bu çok zor bir durum değil.

Bahsi geçen ihracatı yapan firmalar Marmara bölgesinde. İhracat; Gemlik, İzmir ve Gölcük'ten yapılıyor. Buradaki limanlara demiryolu bağlantısı yapılmalı. Bursa'dan Gemlik'e, yine Bursa'dan Susurluk'a (oradan İzmir'e), ayrıca Trakyada Muratlı veya Çorlu'yu Tekirdağ'a demiryolu bağlantısı yapılmalı. Bursa'dan Renault ve Tofaş'ın ister Gemlik, ister İzmir limanına vagonlarla araç taşıdığını düşünün. Veya Gemlik'ten Tekirdağ'a feribotla oradan trenle Avrupa'ya sevki düşünün. Gölcük veya İzmit limanlarından demiryolu bağlantılı sevkiyatı düşünün.

Otomotiv firmalarının üst düzey yöneticileri birlik olup devlet ile bu işi çözmelidirler. Günümüzün çağdaş anlayışı bunu gerektiriyor. Bursa'yı, İzmit'i, Adapazarı'nı demiryollarıyla dünyaya bağlamalıyız. Otomotivin bu gücü demiryollarını tekrar canlandırmalıdır. Diğer sektörlerin bu anlayışı destekleyeceklerinden eminim. Yıllarca demiryollarını arka plana atan otomotiv sektörü borcunu ödemeli...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Devletimizin, karayollarını kullanan araçlardan doğrudan veya dolaylı yollarla elde ettikleri aşağı yukarı 60 milyar dolar. Bu sektörde çalışanlarında, yaklaşık 5 milyon olduğu ifade edilmektedir. Sizin anlattığınız doğrusu ve olması gerekenler. Ancak bu rakamlar ortada iken hiç bir babayiğit bu işi 15-20 yıldan önce çözemez. Çözeni de, yarı şaka yarı ciddi, fena Dögerler! Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 11.04.2007 17:41
 

Çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Türkiye'nin en önemli sanayi kentlerinden ve otomotiv sanayinin merkezi olan Bursa'dan hala demiryolu geçirilmemiş olması affedilir şey değil. Bu tür yatırımlar bir an önce gerçekleştirilmelidir.

Özer Mustafa Onar 
 10.04.2007 23:50
Cevap :
Demiryollarıyla taşımacılığı desteklemeliyiz. Teşekkürler  30.04.2007 21:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 481
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1592
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster