Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ekim '18

 
Kategori
Üniversitelinin Sesi
Okunma Sayısı
21
 

Övünülecek Değil Utanılacak Bir İş

Övünülecek Değil Utanılacak Bir İş
 

Salih ARIKAN


Sosyal sorumluluk projelerini inceliyorum. Bazı üniversiteler öğrencilerine kitap seslendirmişler. Bunu da açık ve net olarak toplumla paylaşıyorlar. Bu davranışlar bence övünülecek değil utanılacak davranışlardır.

Nedenlerini açıklayalım. Görme engelli öğrencilerin kitaplarını temin üniversitenin asli görevidir. Sosyal sorumluluk projesi değildir. Üniversite bir şekilde hizmet mi satın alır kendi personelini mi çalıştırır. Ama bu işi çözer tüm öğrenciler gibi görmeyen de sesli E-kitap yâ da kabartma kitap halinde dersler başladığında öğrenciyi diğer öğrencilerle eşitlemiş olması gerekiyor. Yahu siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz adam mı seçiyorsunuz ben anlamadım.

Bazı üniversiteler hikâye roman seslendiriyorlar. Bu olabilir tabiî ki seslendirilen kitaplar yetkili olan görme engellilerle ilgili kütüphanelere verilmesi gerekir. Açık öğretimde okuyan öğrencilerimiz de yine aynı ders kaydı yapıldığında kitapları görmeyenlerin istediği formatta elinde olmalı.

Üniversiteler arasında maalesef standart uygulamalar yok. Zaten görmeyenler yâ da engelliler söz konusu olunca standart kurallar bir türlü oluşamıyor engelliler için standart kuralların tıkır tıkır işlediği günler diliyorum.
Salih Arıkan,Tel: 0506 514 96 93

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1007
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 57
Kayıt tarihi
: 17.11.16
 
 

1977 Manisa Akhisar'da doğdum. 1986 İzmir Bornova İzmir Körler Okulu'na başladım. 1997 İzmir Kara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster