Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Haziran '12

 
Kategori
Doğal Sit Alanları
Okunma Sayısı
184
 

Oy dere ikizdere

Oy dere ikizdere
 

Dereler özgürce akmalı


M.Ö. 3000 yıllara dayanan yerleşikliği ile, nice sevdalukların yaşandığı, nice türkülerin söylendiği, nice düğünlerde çatma türkülerin konusu olduğu, çağlar, gürül gürül akan, insanlık tarihi kadar eski dere.


Sevgi ile yoğrulan suyun akışındaki çoşku, kimi zaman sevdalukların içine girmiş, kimi zaman üzüntüleri acıları bal eyleyenlerin göz yaşlarını almış ve çoşku ile akmaya devam etmiştir. Mayıs deresi azameti ile akan dereye özlem duyuyorum uzun zamandır. Gidemiyorum, belki gidemeyişimdeki neden, korkularımın varlığı ve korkularımla yüzleşememek olabilir.


Gittiğimde annemin, babamın yaşlandığını yakından görmek, annemin bizim eğitimimiz için verdiği mücadeleden dolayı yorgun düştüğünü, nasırlı ellerin sorumluluğunu kendimde hissetmek, belki de tüm kardeşlerimin halen çocuk olarak hatırlama isteği, çocukluk arkadaşlarımı görememe, tüm bunların yanında özlemlerimin karşılığını bulamama, yaşattığım hayallerimin yok olma korkusu.


Sevdiğim yaşlı abi, amca teyze, halalarımın yok oluşu, karacanın saniye halanın lahana çorbasını, makbule halanın muhlama tadını bulamama korkusu, Karamanın Emrullah dayımın gazeteyi şiirsel okuyuşunu duyamama, belki de cevalardaki avcı Ömer Amcanın, garip Ömerin sevgi dolu yüzlerininin ışıklarının söndüğünü bilme korkusu bu.
Ama sevgimin temsilcilerinin yok olma korkusu veya kaygısı ikizdereye duyduğum özlemimi, İstanbuldan veya yazın taa Egenin en uç notasındaki yazlığımızdaki bahçesinin çiçekleriyle, ağaçlarıyla ile uğraşırken, sahilindeki uçsuz bucaksız kumların üzerinde güneşlenirken, Ege denizinde yüzerken, atmaya çalışmak yetmiyor asla.
Ben ikizderedeki Emrullah Çoşkun Amcanın dükkanında yediğim helva ekmeğin tadını, ağaşı fırında yarım kavurmalının besleme hissini, ilk defa denediğim kola ve kraker armonisi öğle yemeklerini, benliğime kazıdığım nice yaşanmışlıkları, İçimdeki ilk kıpırdanmaları, asla söyleyemeyeceğim, paylaşamadığım platonik aşklarımı hatırlıyorum.
Ortaokul sınıf arkadaşım seyyitin gülümseyen yüzüyle merhaba ile karşılanmama korkusu, belki de Bekiroğlunun kahvesinin veya Bolların kahvesinin çaylarının tadı değişmiştir. Çağlayan lokantası, çepniler lokantlarının karışıkları karışmıştır? Pideler farklılaşmıştır!
Köyden toplu olarak kar kış koşullarda sabahleyin ikizdereye okula gitme ve gün sonunda akşamleyin hiçbir enerji ve çoşku kaybı olmadan, aynı seremoni ile yaya olarak eve dönmeyi özledim. Belki de yaşamımın 45 yıllık süresinde bana asıl ağır gelen başarısız olduğum kaygısıdır. Bir mayıs deresinin kendi kesitini yırtarcasına aktığı ikizdereye düşme kaybolma korkusudur bu. Ben gelsemde gelmesemde özlem duymaya devam ediyorum.
İkizdere ile özdeşleşen, İlçemizin sembolu Dağ Horozunun sesini duyuyorum uzaktan. Çocukluğumuzda beklediğimiz ineklerimizin sesleri, köpeklerimizin havlaması, kedilerimizin miyavlaması, kuşların cıvıldak sesleri, en önemlisi ikizderenin o şiirsel seslerinden oluşan vadideki çok sesli muzik konserleri devam ediyormu acaba?
İkizderenin sesini en düşük desibelde duyuyorum artık. Ayının ırmağındaki o kasvetli hava, piçeflerdeki yoğun yeşillikler daha damı vahşileşti ne.? Kukuli kayalardan ikizdereye bakarken dere halen o güzellikte kıvrıla kıvrıla akıyormu? Likapanın, hendekukanın, çilonun, gorgoşun tadı değişti mi? Halen mayıs deresi top oynayanların peşinde topu kovalayanları kendine katıyormu? Halen Seyfullah Karagöz Amcanın ayakkabı dükkanı köylülere sığınaklık yapıyormu? Derenin üzerinde sallanan çelik halat köprü halen sallanıyormu? Çelik karkas köprü, taş tonoz köprü halen duruyor mu? Nazır akıllandı mı, küfür etmiyor mu?
Son zamanlarda duyuyorum. İkizderenin çağlayan debisi can suyuna dönüşecekmiş. Enerji elde edilecekmiş, Bu enerji ülkemiz için önemliymiş, ÇET raporları doğru ve sağlıklı hazırlanmış, Bölge İdare Mahkemesinin kararlarını takmazlarmış, Ve bu enerji atılımına karşı çevreci tipler ortaya çıkmış. Hatta kimilerine göre enerji santral trübünlerinin bir kaçı ikizdere için çalışacak ikizdereliler bedava elektrik tüketecekmiş.


Ben gitmeyeli epey şey yapılmış. Ancak yapılan şeylerin üzerine uydurulan hikayelere inat, Vadi güzelliklerin yoğun insan çektiği, vadinin halen erdem dolu onurlu insanlar yetişdirdiği, Anzer Balına ilginin azalmadığı, Halen Likapanın tadının değişmediği, tüm ağaçlar ile çam ağaçların ve çiçeklerin vadiye kokular yaydığı, vadinin insanlık koktuğunu biliyorum.
Can suyu ile haps edilen İKİZDERE, sen esarete götürülürken seninle hasletler yaşayan, seni seven, sana aşık olan, senin çoşkunla duygulanan, aklınla beslenen, senin kenarında üzüm peynir ekmek yiyen, seni fotoğraflayan, ben bu deredenim diyerek övünen, senden faydalanan, balığını yiyen, enerjinden aydınlanan, senin suyunda yüzen gençler, senden kum çıkaranlar, senin kenarında mesire yaparak hoş seda geçirenler, senin sesini dinleyerek hüznünü atıp şiir yazanlar, senin kenarında kemençe çalıp horon edenler, türkü söyleyenler, çatma türkü atanlar, sana her yıl tekrar tekrar gelenler nerdeydiler.?
İkizderenin vadi tabanından geçen suyu kim azalttı? Kimler azaltabilir? Ölüme terkettik bu dereyi ikizdereli. Hüzünlenmiş bak şimdi dere.


Hani kıvrım kıvrım akacaktı, suyu taşlara vurdukça köpükleri özgürce sıçrayacaktı, kanolarla üstünde yüzülecekti hani. Kano spor merkezi olacaktın
ikizdere. Bu can suyuyla yaşayan ölü oldun İKİZDERE.


Oy dere ikizdere böyle akışın nere
Senin suyun bitmezdi sana can vere vere
Söyle nedendir dere sana saldırı böyle
Dere böyle durulmaz, senin suyun kesilmez
Sanma sana saldıranlardan bir gün hesap sorulmaz.
Bütün sular özgürce akmalı.


Hoşçakalın
Nizamettin BİBER
Uzman İnşaat Mühendisi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 883
Toplam yorum
: 3748
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2678
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster