Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Haziran '11

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
923
 

Öykü birincisi seçildi, "zılgıttan kurtuldum" dedi.

Öykü birincisi seçildi, "zılgıttan kurtuldum" dedi.
 

"Ayhan'ın üç boyutlu günlüğü" ile öykü yarışmasında 1.gelen Emre Nurbeyler,, öğretmeni Özlem Çevikle


Bu yıl İGC. Tarafından ikincisi düzenlenen “İsmail Sivri Çocuk Öyküleri Yarışmasında” dereceye girenlerin ödülleri, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Lokalinde törenle verildi.

Aileleriyle birlikte hazır bulunan çocuklar, çeşitli hediyelerin arasında bilgisayara kavuşan birinci Emre Nurbeyler, “ babamdan da, onun kaçak kullandığım bilgisayarından da, zılgıt yemekten kurtuldum. Çok sevinçliyim” demesi, salonu kahkahaya boğdu.

İzmir Basınının efsane ismi Milliyet Gazetesi İzmir Büro Şefi Sivri anısına düzenlenen bu tören için teşkil edilen Jüri üyeleri Muzaffer İzgü, Bekir Yurdakul, Hüseyin Yurttaş, Mevisel Yener’in, eserleri şöyle değerlendirdikleri görüldü:

1 nci Emre Nurbeyler, 2. Dilan Özdemir, Kübra Erol, Mansiyon: Belis Erdoğan ve 2nci kademe 1 ncisi Zeynepnur Gizem Yıldız, Havva Koç, Rasim Yılmaz, mansiyon İhlara Yener… Jüri özel ödülü de Ece Gökyayla’ya verildi.

İlköğretim çağındaki çocuk ve gençler; yazmayı, yaşamayı, doğayı sevdirmek, öykücülüğü daha iyi tanıtıp, yeteneklerini ortaya çıkarmak, ödüllendirmek, yazın sevgisinin kazandırılması ve yaygınlaştırılmasından ibaret olan bu projenin mimarı, İzmir Gazeteciler Cemiyeti.

Kendileriyle konuştuğumuz bir veli: ” Bu yaştaki çocukların teşvik edilmesi ile geleceğin pırlantaları belirleniyor. Bu değerlerin teşvik edilerek ortaya çıkarılmasından ve İzmir Gazeteciler Cemiyetinin bu katkısı ve payı, unutulamaz. Minnetle anacağız.” Dediler.

Ödüller verilirken, duygusal anlar da yaşandı. Rahmetli İsmail Sivrinin çocukları ve torunları, derece alanların hediyelerini verirlerken, ağladıkları görüldü. Eski Konak Belediye Başkanı Erdal İzgi de, “ seneye bu işin daha geniş tutularak genelleştirilmesi” önerisinde bulundu ve kabul gördü.

Törende konuşan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ne 14 yıl başkan olarak hizmet veren, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Kurucu Genel Başkanı İsmail Sivri’nin bir gönül adamı olduğunu vurgulayarak, “İsmail Sivri İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı unvanıyla Türkiye’nin en ücra köşesine kadar her yerde tanındı, bilindi, sevildi. Arkasında hoş bir seda bıraktı. Hep iyilikleri ile anıldı. İsmail Sivri şimdi de bu öykülerle, bu yarışmayla yaşıyor. Çocuklarımızın yazdığı bu öyküler de bir kitapta toplanarak İsmail Sivri’nin adıyla birlikte sonsuza dek yaşayacak” diye konuştu

Bu yıl ikincisi düzenlenmesine rağmen katılımın her geçen yıl arttığını belirten Sertel, yarışmaya katılan öğrencilere ve jüri üyelerine de teşekkürlerini iletti. Sertel, önümüzdeki yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek yarışmada şimdiye kadar dereceye giren eserlerin bir kitapta toplanacağını da sözlerine ekledi.

RESİMLER (Altta. En üstten itibaren) Velilerden bazıları, Topluca ve diğerleri)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli üstadım, Edebiyat yetisi olan çocuklar için teşvik edici, unutulmayan gurur veren anılardan...Bu gibi etkinliklerin çocukların geleceklerinin şekillenmesinde önemli rol oynadığı düşünüldüğünde, tek kelimeyle "muhteşem" diyebilirim. Böyle organizasyonlarda aktif olarak sizi de görmek bizleri onurlandırıyor. Belki diyeceksiniz ki, size, nerden nereye? Bu taraftan bakınca biz "değerli Üstadımızı" görüyoruz ya, derin saygılarla...

Yurdagül Alkan 
 14.06.2011 22:53
Cevap :
Evet. O yaştaki bir çocuğun ruhunda kopardığı o tatlı titreyiş ve ürperti. Hayatının her anında hissedilecek bir tatlı travma. Ve serpintilerini de ruhunda görecek atiyen. Meselenin püf noktasına parmak basışınız harika ayrıca. İltifatınıza teşekkürler. Selam ve saygı ile.  15.06.2011 0:10
 

Fidanların yüreğine ekilen yazarlık tohumları yeşerdiğinde, onları yine tanıtmanız dileğiyle... Esen kalınız.

Ayten Dirier 
 13.06.2011 13:37
Cevap :
Evet. Güzel ifade ettiniz. Yazarlık tohumları. Çarşıda satılmaz, ithal edilmez, tarlada yetiştirilmez, laboratuar ortamlarında üretilmez bir duygu. Not: Epeydir yoktunuz. Aniden çıkıverdiniz ortaya. Merak ettim. Seyahatte miydiniz?  13.06.2011 17:03
 

Kaç gündür kulaklarım çınlıyor! Neden ki? Bilemedim. Çın çın ötmekte. Smyrna bugün çok sıcak, sevgiler gibi aynen. hörmetlerimle sayın Üstad.

Ay Şen 
 05.06.2011 9:41
Cevap :
İzmir daima sıcaktır. İmbat olmasa, yandık ki ne yandık. Teşekkürler iyi dileklerinize sevgili vefalı dostumuz.  05.06.2011 10:51
 

Değerlerin ortaya çıkmasına vesile olacak yarışma düzenleyenlere ve bu bilgileri bizlere aktarabilmek adına kaleme kağıda özür klavyeye sarılan kıymetli üstadlara. Smyrna'dan sevgiler ve saygılar.

Ay Şen 
 05.06.2011 9:39
Cevap :
Teşekkürler, teşekkürler, teşekkürler.  05.06.2011 10:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 889
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster