Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '17

 
Kategori
Okul Öncesi
Okunma Sayısı
125
 

Öykü Vakti Uygulaması

Öykü Vakti Uygulaması
 

Her gün 21:30'da yayınlanan "Haydi çocuklar uyku vakti" uygulaması yerine "Çocuklar için öykü vakti" veya "Önce öykü sonra uyku" uygulamasının aile ve toplum için daha faydalı olacağı inancındayım.

Bireysel Gelişim

Hayatımızda sık sık çeşitli sınavlarla karşılaşırız. Bunlar yalnızca eğitim hayatımızda değil; özel yaşantımızda da karşılaştığımız sınavlardır ve bu sınavları daima başarılı olarak sonuçlandırmak isteriz. Peki başarı nedir? Başarı, bir doktor bir mühendis mi olmak? Yoksa iyi bir birey mi olmak?

Gerek bireysel gerekse de sosyal yaşantımızda zaman zaman inişler ve çıkışlar yaşarız. Bu dönemlerde sağlıklı kararlar alabilmemiz için düşünce ufkumuzun geniş ve empati kurma yeteneğimizin gelişmiş olması gerekir. Bunu sağlayabilmemiz için öncelikli olarak topluma kazandıracağımız bireylerin farkındalık dönemlerini sağlıklı olarak geçirmelerini sağlamalıyız.

Farklı kaynaklardan elde ettiğim bilgilere göre; çocuklarda farkındalık 3 yaşında başlıyor ve 3 ile 5 yaş arasındaki dönemin kritik bir dönem olduğunu sıklıkla vurgulanıyor. Bu süreç içerisinde karşılaşılan sorunların ömür boyu sürecek derin izler taşıdığı da aşikar. Bu hassas dönemi sağlıklı geçirebilmek için okuma, araştırma, öğrenme sevgisi, çözümleme yeteneği çocuklara aşılanmalı. Bunun için okuma bilmeyen çocuklara ebeveynleri tarafından öyküler okunmalı. Okuma bilen çocuklar da yine ebeveynleriyle beraber kitap okumalıdır.

Okumanın bireye kazandıracağı en büyük fayda karar verme mekanizmasında en etkin yere sahip olan beyindeki frontal lobun gelişmesini sağlamasıdır. Frontal lobu gelişmiş olan bireyler, daha sağlıklı karar alırlar. Bu sayede kişinin hata yapma ihtimali daha düşük olur. 

Ailevi İlişkiler

Ailevi ilişkilerimiz sevgi, saygı ve paylaşma üzerine kuruludur. Pek çoğumuz iş ve sosyal ilişkilerimiz nedeniyle aile bireylerimize yeterince vakit ayıramaz olduk. Bunun sonucunda sevgiye muhtaç, saygıyı bilmeyen ve paylaşmaya uzak; bencil ve asosyal çocuklar ortaya çıktı.

Tüm bunların önüne geçebilmek ve güçlü aile ilişkileri kurabilmek için ortak aktivitelerde bulunmalıyız. Okuma saati uygulamasıyla ortak bir aktivitede bulunurken, çocuklarımızın yeni şeyler öğrenmesine de katkı sağlamış oluruz.

Çocuklar fayda gördükleri bireyleri daha çok sever ve davranışlarını tekrar ederler. Bu aşamada ebeveynlere ve diğer aile bireylerine büyük iş düşüyor.

Toplumsal Gelişim

Ailemizden öğrendiğimiz bilgiler davranışlarımızı ve düşüncelerimizi etkilerken, aldığımız kararları da belirler. Pek çoğumuz aile kuracağımız kişiyi dahi belirlerken bu kriterleri göz önünde bulundururuz. Mutlu ailelerin çocukları ileride mutlu bir birliktelik kurabilirler. Bu da mutlu bir toplumu beraberinde getirir.

Okunan/okudukları öyküler sayesinde toplumun farklı kesimlerinde yer alan bireyleri ve onların yaşam koşulları hakkında bilgi sahibi olan çocuklar, bu bireylerle karşılaştıklarında rahatlıkla empati kurabilir ve bu kişilere gerekli saygı ile hoşgörüyü gösterebilirler.

Uygulama Metodları

Anaokulu, kreş ve ilkokulların sınıflarında oluşturulacak kitaplıklarda öğrenci sayısı kadar kitap bulundurulmalı (biraz fazla dahi olabilir) Örneğin sınıfta 30 öğrenci varsa 35 kitap olabilir. En az iki haftada 1 kitap okunmalı. Kitap bitirildiğinde sınıf içerisinde değişim yapılmalı. Bu değişim yapılırken arkadaşların birbirine kitap hediye etmesine karşı gelinmemeli. Kitap paylaşımı kura ile de yapılabilir. Böylelikle çocuklar paylaşmayı ve sosyal ilişkiler kurabilmeyi öğrenirler.

Öğretmenler, ebeveyleri bu konuda bilinçli olmaya davet etmeli; görsel ve işitsel haberleşme araçlarıyla sayesinde toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi sağlanmalıdır.

Sonuç

Mutlu bireyler, mutlu aileleri, mutlu ailelerde mutlu toplumları oluşturur. Sonrası mı?

Düşünen, gelişen ve daima ilerleyen Türkiye!

Soru ve görüşleriniz için yorum yapabilir ya da instagram sayfamdan benimle iletişime geçebilirsiniz. Instagram: SELCUKTASCI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 185
Kayıt tarihi
: 07.04.16
 
 

Ekonomi ve yönetim bölümünden 2010 yılında mezun oldum.Satış ve pazarlama departmanlarında görev ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster