Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '08

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
495
 

Öyküyü kaleme alan hangi ben?

Öyküyü kaleme alan hangi ben?
 

Okuduğum kitabın toplam bir paragrafı geçmeyecek cümleleri, şu an bu satırları yazdırıyor.

Hepimizde; bir olduğumuz, bir de olmak istediğimiz "Ben" mevcut. Yazar bunlardan hangisinin öyküsünü yazdırdığını sorgulamış ve son kitabına kadar eserlerini olmak istediği "Ben'in" kaleme aldığını, bu nedenle henüz gerçek bir öykü yazamadığını, diğer çoğu eserlerinde olmak istenilen "Ben'" ler tarafından yazıldığını öne sürmüş.

Kastettiği, öyküde bahsi geçen konunun yaşanıp-yaşanmamış olması değil, yazar olarak hangi "Ben'in" hikayeyi yönlendirdiği.

Olduğu ben'i ; Dayatmaların, örf-adetlerin, kısıtlanmış duygu-düşüncelerin, günün şartlarının yönlendirdiği, kısacası ondan beklenilen "Ben" olarak sunarken, (Çoğumuzunda kabul ettiği gibi)

Olmak istediği ben'i ; Tüm duygularını özgür bırakıp, salt kendi iradesi ile karar verip, uygulayan olarak belirtip, gerçek öykülerin olmak istenen "Ben" tarafından yazılamayacağını savunmuş.

Şimdiye kadar hiç bir öyküde yazarın hangi "Ben'e" göre öyküsünü yönlendirmiş olabileceğini düşünmemiştim, belki de olmak istenilen "Ben'in" yazdığı öyküler, olmak istediğimiz "Ben'i" verdiği için sorgusuzca beğeni ve kabül görmüştü.

Ya olduğu "Ben'in" yazacağı öyküler...

Sanki baştan sıkıcı geldi bana... Peşin hüküm mü? Belki...

Aklıma ilk gelen soru: "Neden öykü-roman okumayı seviyorum-seviyoruz?" oldu. Sınırsızca yaşayabileceğimiz duygularımızı bulabildiğimiz için değil miydi? Öfkenin, acının, hırsın, aşkın, tutkunun, olumlu-olumsuz her duygu-düşüncenin özgürce yansıtılabildiği tek yer bu türdeki kitaplar değil miydi? Bizlerde olmak istediğimiz "Ben"i" bulduğumuz için sevmiyor muyduk?

Yazar, o an'a değin, olduğu "Ben" yazmadığı için "Gerçek Öykü" yazmadığını düşünsede, bu görüşüne yarı-yarıya katılabildim.

"GERÇEK" neden oluşuyordu? Hissettiklerimiz mi, sınırlandırıldıklarımız mı gerçekti?

Yazarlıktan nasibini almamış olan ben, konuyu okur olarak düşünüp, değerlendirebilirim.

Ancak, MB' da öyküler yazan arkadaşlarımızın, öykülerini kaleme alırken;

- Öyküyü kaleme alan hangi "BEN?"

sorusunu yöneltip-yöneltmediğini de merak ettim açıkcası :)


07/02/2008Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence insan kendine baktığında ne hamız diyebiliyor, ne de tam olduk. Bu yüzden de olmak istediğimizin ben'in birazını olduk kalanını da ömürümüz yettiğince olmaya devam edeceğiz. Ömrümüz devam ettikçe tabi bir yandan da zaman zaman olmak istediğimiz bende değişecek. Öyküleri hep birlikte yazıyoruz biraz yaşadıklarımızdan biraz yaşamak istediklerimizden, biraz olan ben den biraz olmak istediğimiz ben'den. Ellerine sağlık güzel bir yazıydı Gülay, önce düşündürdü sonra da bu kadar uzun yorum bile yazdırdı. Sevgilerimle:))

Haşim Arıkan 
 09.02.2008 21:44
Cevap :
Olsunnnnn :)) ben uzun yorumları seviyorum, ben beceremiyorum diye galiba. Ama Haşim, yazar olabilseydim hep olmak istediğim "Ben" yazardı eminim, çünkü sınırlar bana çok uymuyor. Bunu da yanlış anlamaz okuyanlar umarım :)) Yani öfkeyi, hüznü, sevgiyi hani derler ya tepe tepe yaşamak isterim. Teşekkürler arkadaşım, sevgilerimle.  09.02.2008 21:53
 

Güzel ve sorgulayıcı bir tavrın gerekliliğini sergilemişsiniz, teşekkür ederim. Tarih içerisinden bu günlere kadar kendinin anlamlarını sürdürmüş bulunan bir çok yazar bulunmakta. Bu insanları, yazdıkları ve yaşamlarının halleri boyutunda anlamaya kalktığımızda, bütünlüklerinin anlamsal olarak var olduğunu görebiliriz. Yazdıklarında ve anlatılarında bulunan farklılıklar; Genel bilgi birikimlerinin toplamının üzerinde, yaşamlarının biyolojik süreçlerinin yarattığı zorunlu etkileşimler sonucunda oluşmuştur. Yoksa farklı "benlikler" yaşadıkları için değil. Bu benim düşüncem ve o yazar arkadaşa biraz daha düşünmesini, bazı simge isimler üzerlerinde kafa yormasını öneririm. Sevgi ve Saygılarımla; Mutlu kalmanızı dilerim. Cesaretin Evi.

cesaretin evi 
 08.02.2008 23:19
Cevap :
Merhaba :)) Kendi yazım daha sonra bir filmi de çağrıştırdı, polisiye roman yazarı bir müddet sonra romanlarındaki cinayetleri aslında kendinin işlemek istediğini keşfetmiş, sırayla hepsini gerçekleştirmişti. Çok uç noktada bir örnek olabilir ama sorgulamak istediğim buydu. Hissedilen öfke, şiddet, tutku,sevgi tüm çıplaklığı ile yansıtılabiliyormu, engellere takılıyormu. Güzel katkınız için çok çok teşekkürler :)) Sizde mutlu kalın.  09.02.2008 11:47
 

Ruh bilimcileri BEN'lik konusunda görüş birliğine varmış değillerdir. Bunların bir kısmı, BEN'liğimizde sağlıklı, normal bir mihenk noktası olduğuna inanırlar. Bu yüzden de o kısmın güçlendirilmesini esas alırlar analizlerde. Ancak diğer bir kısmı ise, BEN'liğin, içselleştirilmiş milyarlarca başka "ben" lerden oluştuğuna inanırlar. Bana göre bu durumu en iyi dillendiren insan, Fransız şair Rembould'dur. Bir şiirinde şöyle yazar, "ben, bir başkasıdır." Sizin anlayacağınız, ne kadar "BEN" desek de, "BİZ"den öteye varmak müğmkün değildir. Bunun farkında olmasak bile, durum böyledir. Sevgiler. Ali Nail.

Ahmet Güreşçioğlu 
 08.02.2008 19:53
Cevap :
Benim için çok değerli bu bilgilere teşekkürler Sevgili Ali Nail. Herşey gönlünüzce olsun :) Sevgilerimle...  08.02.2008 20:57
 

Her zaman "ben" i anlatmaz ki... Ama bazen durup düşünüyorum, öykü kahramanlarının yerinde olsam sanırımm davranışlarım aynı olurdu. Yani dönüp dolaşıp "ben " oluyor.. Sevgilerimle...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 08.02.2008 13:01
Cevap :
Konu olarak tabiki "ben" değil ama o rollere karakteri biçen yazar, bunu yaparken kendini özgür bırakabiliyormu? Yoksa o rollerde de gerçek hayattaki baskıyı düşünüp, kaçınıyormu? Teşekkürler, sevgilerimle.  08.02.2008 13:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 44
Toplam yorum
: 464
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 895
Kayıt tarihi
: 27.07.07
 
 

1965 yılında İstanbul'da doğdum, 18 yıldır Yalova'da yaşıyorum. Lise mezunuyum, kamu kuruluşunda mem..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster