Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '15

   
  Kategori
  İlişkiler
  Okunma Sayısı
  124
   

  Öyle güzel olun ki!

  Öyle güzel olun ki!
   

  İnsanların karşılarındakini yererek, kendilerini de yerdiklerini fark etmeleri neden zordur acaba?
   
  Birlikte olduğun kişiyi kötülemekle sen, "onunla birlikte isem, ben de kötüyüm" demez misin?
   
  Yahudilerin nefis bir anlayışı vardır: Eğer bir toplumda komşusu fakirse, bundan kendisini sorumlu tutar. O sebeple de Yahudilikte, "Komşunu kendin kadar sev" denir.
   
  Yani; sen ana olarak babayı kötülersen, sen bir ailede bir başka akrabanı kötülersen, sen bir köyde komşunu kötülersen, sen iş yerinde iş arkadaşını kötülersen ve sen yaşadığın ülkede diğer vatandaşı kötülersen, kendin ne kadar iyi kalabilirsin ki? 
   
  Üzüm üzüme baka baka kararır ise ve eğer senden olmayan veya sana benzemeyen veya seninle aynı düşünmeyen kötü ise, senden olan da, en az senden olmayan kadar kötüdür, öyle değil mi? 
   
  Oysa insan güzelliğe odaklandıkça, güzellik artar! Güzelliğe odaklandıkça diyorum, güzelliği zorladıkça değil! Çünkü güzellik baskıyla değil, kendi içinde doğallıkla yeşermeden, tıpkı açan güller gibi, güzellik olamaz!
   
  Deneyin; biri size kötü söz mü etti? Kötü söze kötü cevap vermeyin; bırakın kötü onda kalsın. Siz ona güzellik gösterin.
   
  Biri herhangi yerde size dokunan bir söz mü söyledi? Haklısın deyin. Çünkü o sözü söyleyen kendisine göre haklı. Siz de haklı olduğunuzu ona göstermeye çalışmayın.
   
  Çünkü bazen, siz ne denli güzel olursanız olun, karsınızdaki bu güzelliği görmez. O zaman, haklısın deyin ve yolunuza devam edin. Çünkü kalırsanız, onun güzeli görmeyen gözleri size de kötüyü gösterir ve bir bakmışsınız ki, onunla aynılaşmışsınız!
   
  Güzelliğe odaklanın, güzelliği yaşayın, güzelin kendisi olun. Öyle güzel olun ki, ya sizinle güzelleşsinler, ya da size yaklaşamasınlar bile!

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 124
  Kayıt tarihi
  : 04.11.15
   
   

  Dr.Deniz Kite Güner, IMI Sertifikalı ilk Türk arabulucu, Girne Amerikan Üniversitesi İstanbul Eği..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster