Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ağustos '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1814
 

Oyum neden hayır…

Oyum neden hayır…
 

Oyumun neden hayır olduğuna geçmeden önce canım ülkemden bazı manzaraları not etmek istiyorum. Çünkü bu aldığımız notlar, tarihi oluşturacak notlardır.

Bu sıcak havanın sıcak polemiği: Havuzlu villa.

Başbakana ait bildiğimiz, değeri milyar dolarlarla ölçülen havuzlu villalar sitesi varya, başbakana ait değilmiş. Bu gün bazı gazeteler tapuyu çarşaf gibi yayınlamışlar. Bütün bu mal mülk başbakanın oğullarına aitmiş, başbakan da kiracıymış. Bunu duyunca sayın Arınç’ın gözleri kesin yaşarmıştır. Koskoca ülkenin başbakanı kiracı, vah vah. Çocukları onca parayı nereden mi bulmuşlar, doğrusu bilmiyoruz. Kim bilir sünnetlerinde gemiler dolusu altın takılmış olabilir. Yoksa altınlarla gemi mi alınmıştı, bilemiyoruz. Çıkar açıklarlar. Herhalde.

Başbakanımız Dersimi CHP bombaladı demiş. Neden? O dönemde CHP iktidarmış ta… Bu mantığa göre sekiz senedir Kürtleri AKP mi öldürdü diye soru geldi aklımıza ama boşverin, sormayalım. Anlaşılan başbakanın danışmanlarının tarih bilgisi çok zayıf. O dönemde kimin başbakan olduğundan bile haberleri yok. Üstelik o olayların referandumla ne ilgisi var anlayamadık.

Şimdilerde AB ile ilgili olan bir bakanımız var, başbakan onu hemen görevden almalı. AB bakanlarının demokrasi kültürünü bozacak. Egemen Bağış. Neden mi? Bakın ne demiş.

Referandumda “hayır” oyu kullanacakların aklından zoru vardır. İşte size demokrasi havarisi bir partinin bakanının demokrasi anlayışı.

Siz istediğiniz kadar “arkadaşım bunlar demokrasi bir araçtır” diyorlar, deseniz de ben yinede AB gibi demokrasinin beşiği kabul edilen bir toplulukla ilgili bakanımızın böyle bir demokrasi anlayışı olacağını ummazdım.

Bir yıl sonra seçim var ve bunların seçilememe ihtimali var. Bu yüzden boyunlarına asılı suç dosyalarından kurtulma adına düzenledikleri referandumdan “evet” oyu çıkartmak için bütün güçleri ile çalışıyorlar. Öyle ki, gözleri ülkenin bölünmeye adım adım gittiğini görmüyor veya umursamıyorlar. İşte size bir örnek.

DTP’nin eski Genel Başkanı, Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Ahmet Türk, Kürt sorununun çözümü için BM’nin “arabuluculuk rolü üstlenebileceğini” söyledi “Kürt sorunu artık bir çözüm sürecine girdi” diyen Türk, uluslararası bir gücün “arabuluculuk rolu” üstlenmesinin de sorunun çözümünde önemli bir faktör olacağını ifade etti. Türk, “BM, Afganistan ve Irak’ta faaliyet gösteriyor. Her iki ülkede de iç çatışmalar nedeniyle BM devreye girdi. BM’nin 30 yıldır sürdürülen bu çatışmalı durumun sona erdirilmesi için rol alması tabii kii önemli” dedi. Türk, PKK’nın eylemsizlik kararının karşılık bulması durumunda BM’nin gözetiminde bir kamp oluşturularak, silahların teslim edilebileceğini söyledi.

Adam ülkemizi fırsattan istifade bölmeye çalışıyor, Başbakan muhalefete laf yetiştirme derdinde. Kürt kökenlilerden gelebilecek birkaç fazla “evet” oyu için korkum o ki hükümet bu adama dersini vermek yerine karşısına geçip sırıtacaktır.

Daha önceki yazılarımı okuyanlar hatırlayacaktır. Yirmialtı soruya benden tek bir cevap istemek benim insanlığımla alay etmek, beni mal veya taba yerine koymaktır ki, sırf bu yüzden bile böyle bir referanduma hayır diyeceğim, demiştim. Gelişen bu olayları da üst üste koydukça bir değil bin hayır desem azdır diye düşünüyorum.

16/8/2010

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Katılmamak mümkün değil. Selamlar...

Mesut KARİP 
 24.08.2010 17:22
Cevap :
Merhaba, Yorum ve katkınız için teşekkürler. Saygı ve selamlar...  24.08.2010 22:18
 

Aslında siyaset öyle bişeydirki onun temellerini öyle bir hazırlarsınızki o temelin üzerine bina yapmaya başladığınızda üç oda bir salon da yapabilirsiniz. üç oda bir salon da. Hatta üç oda bir salon da. İsterseniz onu üç oda bir salon da yapabilirsiniz. Hatta ve hatta onu öyle bir şekle sokarsınızki yine üç oda ve bir salon olarak teçhiz edersiniz. Ne demek şimdi bu. Şu demek. Eğer bir kanun maddesini ekleri ile bir bütün olarak ortaya koyduğunuzda bu madde ekleriyle bir bütün oluşturuyor ve bu bütünü oluşturan eklerden birine HAYIR dediğinizde diğer eklere de HAYIR diyeceğinizden bu hükümetin işine gelir. Tam tersini düşünelim. Bu kanuna EVET derseniz bir bütün içerisinde yine hükümetin işine gelir. Siz hayır demekle meclisin hükmünü yargı üzerinden kaldırır ve memurlarla ve ombudsmanlık müessesesi ile bir takım çevreleri karşınıza alırsınız ki burada suç sizindir zira HAYIR demişsinizdir. Tersinde ise EVET diyerek zaten avrupa uyum yasalarına giden yolda maddelere EVET demektesiniz.

Atila SARUHAN 
 17.08.2010 21:40
Cevap :
Mehaba, AKP nin ne kadar kurnaz olduğunun farkındayım. Ancak, Dokunulmazlıkların kaldırılmadığı bir anayasa değişikliğine evet oyu veremem. Yalan benim işim değil. Saygı ve selamlar...  18.08.2010 17:37
 

Değerli İzmirli97, değerlerimiz ve beklentilerimiz doğrultusunda dilediğimiz oyu kullanmak en doğal hakkımızdır. Elbette bunu sağlayan ortamın da farkında olmamız gerekmektedir. Sizde 1982 anayasının hangi şartlar altında oylandığını eminim iyi hatırlamaktasınız. Ülkede ağır bir sansürün olmasının yanında, oylamaya sunulan anayasanın eleştirilmesi yasaktır. Oylar şeffaf zarflar içerisinde kullandırıldı, ki, mavi (hayır) oyu kullananlar baskı altında kalabilsinler. Tüm bunların yanında bugün oylamaya sunulan değişiklikler için dileyen dilediği şekilde eleştirmekte veya yanında yer alabilmektedir. Hiçbir engelleme ve kısıtlama olmadan. İşte özgürlük böyle bir şey ve bu değişiklikler bizlere daha fazla özgürlüğün yanında, yargıya getireceği değişikliklerle de, bir daha bu ülkede hiç kimse, 17.000 insanı katledemeyecek ve hiçbir yargıçta bunları görmezden gelemeyecektir. Ve özgür ortamlar olmadan ne bu ülke kalkınır ne de insanımız. Sadece bu nedenlerle bile "evet", sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 16.08.2010 19:42
Cevap :
Merhaba sayın Canmehmet bey, Ben 12 eylülün ezip unufak ettiği süründürdüğü kesimdenim. Bu yüzden imzala diye elime verilen kağıdı on kere okurum. Referandumdan evet çıkarsa 12 eylülde utanıp geri alamadıkları son iki madde de gidecek ve karşı devrim tamamlanacak. Elveda demokrasi, elveda cumhuriyet, elveda özgürlükler. Saygı ve selamlar...  17.08.2010 13:15
 

Benden de HAYIR,HAYIR,HAYIR'''' Saygılar..

selma er 
 16.08.2010 18:41
Cevap :
Merhaba, Hayırın hayırlı olduğunu çevremize bıkmadan anlatıyoruz. Saygı ve selamlar...  16.08.2010 22:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1649
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster