Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Aralık '09

 
Kategori
Dil Eğitimi
Okunma Sayısı
2004
 

Oyun oynayarak İngilizce öğrenilir mi?

Oyun oynayarak İngilizce öğrenilir mi?
 

Oyun oynayarak İngilizce nasıl öğrenilir?


İlköğretim okulunda İngilizce öğretmeni olmanın çeşitli zorlukları var. Saymaya başlasam yazımın çok sıkıcı bir hal alacağından eminim. O bakımdan ben özellikle öğrenci velilerinin bize dert yandıkları bir noktada yaptığım çalışmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

"Çocuğunuzun kapasitesi var ama kullanmıyor!" diye başlayan öğretmen cümlelerinin ardından velilerin büyük çoğunluğu artık; "Hocam, ders çalışmıyor, varsa yoksa bilgisayar..." sözlerini kullanarak evdeki ortamı bize anlatmaya çalışıyorlar. Bu noktada birşeyler yapmak gerektiğini düşündüm. Şimdi sorun şu: çocuk dersle ilgilenmiyr, onun yerine bilgisayarda oyun oynuyor. Aynı zamanda çocuk İngilizce öğrenmek istiyor ama bilgisayarın başından kalkamıyor. O zaman yapılacak şey çok basitti: Bilgisayarda çocuğa İngilizce eğitimine yönelik oyunlar sunmak. Bu şekilde hedefe bir nebze daha yaklaşacağıma emindim.

Web tasarım işlerinden anlarım. Oturdum bir güzelce dersimi çalıştım. En ince noktaları atlamamaya çalıştım. Her yaş grubuna uygun İngilizce oyunlar olmalıydı. Bunun yanında konu anlatımları, örnekler de olmalıydı ki oyunda yanlış yaptığında nedenlerini merak etsin ve açıp okusun. Bir süre çalışmadan sonra ortaya "www.oyunlarlaingilizce.net " adresli site çıktı.

Peki ne oldu? Hedefe ulaşıldı mı? Bu sorunun yanıtını ben değil kullanıcılar vermeli. Size ziyaretçi defterinden bir kullanıcı mesajını yazayım: " Böyle bir sayfada emeği geçenlere teşekkür ederim sayelerinde 9 yıldır öğrenemediğim İngilizceyi öğrenmeye başladım." Her gün buna benzer mesajlar alıyorum. Beğenmeyenler, basit bulanlar da çıkıyor tabii ki. Zamanla daha iyi olacağını umuyorum.

En büyük problemimiz yöntem diye düşünüyorum. Doğru yöntemi bulmak için de sürekli bir arayış gerekiyor. Saygılarımla..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 955
Kayıt tarihi
: 01.01.09
 
 

1979 İstanbul Doğumluyum. İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümü mezunuyum. İngilizc..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster