Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ağustos '15

 
Kategori
Çocuk Psikolojisi
 

Oyun Terapisinin Faydaları

Oyun Terapisinin  Faydaları
 

Eskiden  çocuklar  oynayarak  hayatı  öğrenir  derdik,  ancak  son  yıllarda  yapılan  bilimsel  araştırmalar Oyun Terapisi denen bir  kavramın  sorunları  çözmekte de  çok  başarılı  olduğunu  göstermiştir. Konunun uzmanı Pedagog Sevil Yavuz’a  “Oyun Terapisinin” faydalarını sorduk.

Aileler PSD Play Terapisinden nasıl bir fayda görüyorlar?

Bu soruya terapiyi almış bir babanın dilinden yanıt vermek istiyorum: "Artık oğlumuzla daha sağlıklı bir ilişki kurabiliyoruz, hayır denilmesine ve kurallar olmasına alıştı. Ama bunların ötesinde hissettiği duyguyu çok net ifade edebiliyor. Ürkmek ile korkmak, üzülmek ile hayal kırıklığına uğramak arasındaki farkı biliyor. Eskiden kendi başına oynamazken artık kendi kendine oyun oynuyor, daha yaratıcı ya da biz artık buna fırsat vermeyi öğrendik. İşim en enteresan kısmı o odadayken bize hükmetmek onun çok hoşuna gidiyor, isterse cezalandırıyor, isterse arkadaşımız oluyor. Böylece içinde yaşadığı öfkeleri, korkuları dışa yansıtarak hem bizim algılamamızı sağlıyor, hem de üstesinden geliyor. Örneğin örümcek korkusunu defalarca onları döverek ve sonradan onlarla arkadaş olarak çözdü ve artık onlardan korumak bir yana onlara arkadaşın diye hitap ediyor."

Neden Her Ailenin PSD Play Terapiye İhtiyacı Var?

Her ailenin (her anne ve babanın) güçlü ve güçsüz yanları vardır. Anne baba olarak, anne baba olma sanatıyla doğmuyoruz ve çocuklarımız yetiştirirken bu alanda bilgi ve beceriler kazanmaya ihtiyaç duyuyoruz. PSD Play Terapi ise ihtiyaç duyduğunuz bu bilgi ve becerileri size kazandırıyor, çocuğunuzla olan iletişiminizi güçlendiriyor.

Bence her ailenin PSD Play terapisine katılarak çocuklarıyla iletişimlerini güçlendirmesi veya yeniden yapılandırmaya ihtiyacı var. Anne baba olarak PSD Play  terapisine katılmanız için çocuğunuzla ilgili bir problem yaşamanız gerekmiyor. Çünkü PSD play terapi, çocuğunuzla nasıl oynamanız gerektiğini, iletişiminizi nasıl güçlendirebileceğinizi, çocuğunuzun dünyasına girere, onun dilinde nasıl konuşabileceğinizi öğretiyor. Bu becerileri kazandıktan sonra PSD Play terapi sonunda çocuğunuzun oyun terapisti oluyorsunuz ve her hafta bir defa kendi evinizde çocuğunuzla oyun terapisi uyguluyorsunuz. Bu terapileri evinizde uygulamaya düzenli olarak birkaç ay ya da gerekli görürseniz birkaç senede devam edebilirsiniz. PSD oyun terapisiyle çocuğunuzla olan iletişimizdeki gelişmeyi günden güne fark edeceksiniz.

psikolojisini, yani çocuklarını anlamalarına yardımcı olur. Çocuklarını anlayan baba, çocuklarının ihtiyaçlarını daha iyi karşılar ve sorunlar ortadan kalkar.

Anne baba olarak hiçbirimiz doğuştan çocuklarımızla nasıl oynayacağımız bilgi ve becerisiyle doğmuyoruz. Her ailenin şartları, çocukların kişilik özellikleri farklı da olsa çocukların dili aynıdır: " oyun" dur. Oyunun çocuğumuzun gelişimi ve psikolojisi için ne kadar önemli olduğunu bilmemize rağmen; Çocuğumuzla etkili zaman geçirip, onların dilinde konuşup, onlarla nasıl oynayacağımızı bilmiyor olabiliriz. Bu yaklaşım ise bunun için gerekli bilgi ve becerileri kazanmanıza yardımcı oluyor.

PSD Play Terapi Çocuğa Neler Kazandıracak?

"PSD Play terapi, hem çocuğunuzla olan iletişiminizi güçlendirecek, hem de anne baba olarak öz güveninizi artıracak ve çocuğunuzla yaşadığınız problemleri çözme becerisi kazandıracaktır."

PSD Play Terapi anne ve babaya ne katar?

Öncelikle çocuklarınızın gelişimini, duygularını ve motivasyonlarını daha iyi anlar, oyunun ve duyguların önemini yaşayarak daha iyi öğrenir, çocuğunuzla iletişimizi ilerletirsiniz. Olumlu sonuçları ortaya çıkaran diğer becerileri ve düşünceleri öğrenerek gelecekte oluşabilecek sorunları önlemenize de yardımcı olur. Çocuklarınıza karşı daha sıcak bir ilişki kurar ve çocuğunuza olan güveniniz artar. En önemlisi artık anne baba olarak kendinize olan güveniz artar ve çocuğunuzla iletişim kurmaktan korkmaz, çocuğunuzla zevkle oyun oynayarak anne baba olmanın tadını çıkarırsınız.

 

Kaynak:

http://www.doktoramcam.com/Makale/Detay/oyun-terapisinin-faydalari/743

Bu makale de ilginizi çekebilir

Okul Alışverişi İpuçları

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 374
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1161
Kayıt tarihi
: 04.08.11
 
 

09.05.1970 tarihinde İstanbul’da doğdum. İlköğrenimimi Göztepe Yeşilbahar İlkokulu’nda yaparak 19..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster