Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Şubat '18

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
65
 

Oyuncak Dünyası

Oyuncak Dünyası
 

Ne zaman bir oyuncak görsem çocukluk günlerime dönerim. Oyuncaklarla şekillenen çocuk dünyamda yaşadıklarım ve yaptıklarım aklıma gelir. Ailemin yokluk günlerinde bana oyuncak alın cesaretini göstermediğim ve kendi oyuncağımı kendim yapmanın hazzını yaşarım. Her oyuncağını kendi yaratan bir çocuk olarak o yıllara ait bir oyuncakcı dükkanını bile hatırlamakta güçlük çekerim. Telden yaptığı arabaları, şekerpancarından oyarak şekillendirdiğim arabalar  gözümün önüne gelir. Rengarenk dergilerin sayfalarından yaptığım şeytan uçurtmaları uçuşur gözlerimin önünde. 

Hepimizin benzer hikayeleri vardır. Kimbilir ne oyuncaklarınız olmuştur. Ne çeşit oyuncaklar yapmışsınızdır. İmkanları olanlar ne tür oyuncaklarla oynayarak büyümüşlerdir. Çocukluğun hayal dünyası içinde oyuncaklarınızla neler yaşamışınızdır. Bugün bile o günleri hatırlamak güzel bir duygu değil mi? Oyuncaklarla ilgili konuşurken, yazarken ve okurken insan kendini adeta çocukluğuna geri dönmüş gibi hissediyor. 

Oyuncaklar bizleri çocukluktan itibaren geleceğe hazırlayan araçlar gibidir. Çocukluğun hayal dünyası içinde yaşamın bir provasını yaparız oyuncaklarla. Hayatın bütün rollerini üstleniriz. Anne baba, çocuk oluruz. Meslekler seçer polis, asker, pilot, şöför, itfaiyeci,aşçı, doktor, hemşire ve birçok mesleğin içine gireriz. Oyuncak bir arabada , uçakta ve gemide seyahat eder, hayal dünyamız içinde evler yapar, iş araçları ile işler yaparız. Oyuncak dünyası içinde gezer ve adeta  geleceğimizin projelerine hazırlık yaparız. 

Adeta oyuncaklarla büyürüz. Doğumdan itibaren büyünceye kadar her yaşın kendine göre oyuncağı olur. Pek farkına varmadan zevk ve yetenek alanlarımıza göre oyuncaklarımızı şekillendiririz. Zaten oyuncakların büyüsü de burada başlar. Gelişmiş ülkelerde bu özellikler dikkate alınırken geri kalmış ülkelerde oyuncakların bu özellikleri pekte önemsenmez. Oyuncaklar gerçekte ülkeleri geleceğe taşıyan en temel araçlardır. Bilgilenme, beceri geliştirme ve yetenekleri ortaya çıkarmada, toplumsa yön vermede büyük roller üstlenmektedirler. 

Gelişmiş ülkelerde oyuncaklarını üretimi ve geliştirilmesi özel önem taşımaktadır. Kurulan oyuncak müzelerinde geçmiş korunmakta, nesiller arası bağın kurulmasına fırsat yaratılmaktadır. Bu müzelerde oyuncakların tarihsel gelişmi geleceğe aktarılmaktadır. Mutlu, kendine güvenen ve geçmişin yaratıcı gücü ile geleceğe yürüyecek bir nesil yaratmak için oyuncak dünyasının sihirli gücü kullanılmaktadır. Böylece  bir dönem için çocukların yaşamlarını renklendiren oyuncaklar geleceğe yeni renkler kazandırılmasında yeni fırsatlar yaratmaktadır.

Gelişmiş ülkelerde ekonomide, sosyal ve kultürel alandaki gelişmeleri sorgularken, oyuncakcıları ve oyuncak müzelerini gezerken ve kolleksiyonerlerin oyuncaklara olan ilgisinin nedenleri incelerken, oyuncakların tarihsel gizemini öğrendiğinizde oyuncakların önemini daha iyi anlıyorsunuz. Oyuncakları küçümseyen sözlerin ve gözlerin neleri kaçırdığını görüyorsunuz. Küçük bir oyuncağın ne kadar önemli bir tarihsel geçmişe şahitlik ettiğine de tanık oluyorsunuz. 

Son yıllara kadar pek bilmediğimiz ve dikkat etmediğimiz oyuncak dünyasını bize fark ettiren kişi şüphesiz Sunay Akın'dır. Ülkemizde oyucak dünyasına dikkat çekenn müzeleri ülkemize kazandıran ve tarihsel geçmişlerini bize yansıtan insandır. Ne yazık ki o söyleyene kadar hiçbirimiz bu boşluğu göremedik ve öneminin farkına bile varmadık. En değerli oyuncaklarımız yandı ya da bir kösede kayboldu. Ama onun çabasından sonra bir şeyi fark ettik. Evet oyuncak müzeleri hangi yaşta olursak olalım hepimiz için önemlidir.

Oyuncak müzeleri bizi oyuncak dünyasına götüren en değerli kapılardır. Oyuncak müzelerini gezelim. Oyuncaklarımıza sahip çıkalım. Her şehrinde bir oyuncak müzesin yaratalım ve oyuncak dünyamızı canlandıralım.  

Teşekkürler Sunay Akın. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 416
Toplam yorum
: 86
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 769
Kayıt tarihi
: 19.02.10
 
 

Tarım, Gıda, Ormancılık, Çevre, Örgütlenme ve Proje konularında çalışmalarda bulunmaktayım. Öncel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster