Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mart '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
408
 

Oyunuzu kullanmalısınız

Oyunuzu kullanmalısınız
 

Seçimlere üç gün kala eğer demokratik bir ülkenin özgür vatandaşları olmak istiyorsanız, oyunuzu kullanmalısınız.

Eğer, devlet kurumlarının veya maddi olarak güçlü olan kişilerin ya da her türlü güç odağının hakkınızı gasp etme ihtimaline karşı; T.C. Anayasası’nın, T.C. yasalarının ve genel olarak hukuk sistemimizin sizi korumasını istiyorsanız, oyunuzu kullanmalısınız.

Türk sivil hayatının geliştiğini, ülkenin kaderine sahip çıktığınızı ve hiçbir vesayete ihtiyaç duymadığınızı, tam aksine, patronun siz olduğunuzu göstermek için, oyunuzu kullanmalısınız.

Bazı siyasi aktörlerin kendilerini padişah gibi hissetmelerini engellemek, onlara bir hukuk devletinde kanunlar çerçevesinde faaliyet gösteren siyasetçiler olduklarını ve bütün kamu gücünü ele geçirmelerinin mümkün olmadığını hatırlatmak için, oyunuzu kullanmalısınız.

Canlı ve cansız doğa dengeyi sever ve sürekli olarak onu oluşturmaya çalışır. Siz de oy dağılımında ve meclis aritmetiğinde oluşan asimetrik durumu düzeltmek için, oyunuzu kullanmalısınız.

Bazı siyasetçilerin sanki sizin oyunuz onların cebindeymiş veya iradelerinize ipotek koymuşlar gibi konuşmalarına gıcık olup, oyunuzu kullanmalısınız.

Uzun süre aynı görevde kalan kişileri değiştirmek, (uzun süre aynı görevde kalan kişilerde “yönetim körlüğü” oluşur, heyecanlarını ve vizyonlarını kaybederler) yerlerine kendilerini ispatlamak için hevesli ve heyecanlı gençleri getirmek, aynı zamanda geçmiş dönem hesaplarını kontrol etme imkanı bulabilmek için, oyunuzu kullanmalısınız.

Kaba ve kavgacı uslubu, aşağılayıcı ifadeleri, kutuplaştırıcı siyaseti, gülmeyen ve sıfır espiri anlayışına sahip siyasetçileri, sevmeyen siyasetçileri desteklemediğinizi göstermek için,

İstediğiniz dini inanışa, felsefi görüşe, kanaat hürriyetine sahip olmak ve bu konularla ilgili herhangi bir baskıya maruz kalmak istemiyorsanız,

Yaşam tarzınıza müdahale edilmemesi,

Türk demokrasisinin gelişimine katkıda bulunmak,

Türkiye’yi AB’ye yakınlaştımak için, oyunuzu kullanmalısınız.

Yukarıda yazılanlardan hiçbirini ikna edici bulmadıysanız bile, “ben önemliyim dolayısıyla oyum da önemlidir” diyerek sadece kendinize olan saygınızdan ötürü,

OYUNUZU KULLANMALISINIZ.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 689
Kayıt tarihi
: 17.02.09
 
 

İstanbul'da yaşıyorum. Yakın siyasi tarihimizle ve genel politik konularla ilgilenmeyi severim. F..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster