Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
7062
 

Özel ağaçlandırma gerçeği (1)

Özel ağaçlandırma gerçeği (1)
 

Biz son yıllarda her sektörde hızla özelleşen bir ülkeyiz , bundan ormanlık alanlarımız ve hazine arazilerimiz de nasibini almaya 1998 yıllında başlamış bulunuyor. Birçok kesimin olumlu baktığı özelleştirme girişimlerinin biraz detayına inelim istedim. Acaba hakikaten kamu oyuna yansıtıldığı gibi olumlu işler mi yapılmakta bu alanlarda.

Özel ağaçlandırma diye bir kavram dolanmakta özellikle son yıllarda. Bunu ne kadar insan duydu bilmiyorum ama bu konuda önemli adımlar atan birilerinin(!) olduğunu düşünebiliriz.

Özel ağaçlandırma çalışmalarına iyi niyetle başlanıldığını düşünmek istiyorum. Devletin yetişemediği yerde, vatandaştan güç alarak, boşta duran arazilerin vatandaş yardımı ile ağaçlandırılması diye algılıyorum.Tıpkı yardım severlerin okul yaptırması gibi, yeşili seven ve gücü olan insanların ülkemize bir orman hediye etmek istemesi gibi algılıyorum. Ama acaba gerçekten böyle mi bu konu?

Özel ağaçlandırma nedir diye merak edenlere, belki de ilk defa duyacak olanlara, biraz bahsedelim isterseniz.Ormanlık veya hazine arazilerinde kimi yönetmelik ve tamimler yardımı ile vatandaşa arazi tahsis edilip, oranın vatandaş tarafından ağaçlandırılmasını sağlamak. Yani devletin üzerindeki yükü biraz olsun hafifletmek amaçlanmakta sözde. Kısaca özel ağaçlandırma dediğimiz kavram budur.

Bu arazilerden ormanlık alanlar, 49 yıllık periyotlarla dikilen türün idare müddetince (mesela 150 yıl gibi) vatandaşın üzerine tahsis yapılıyor.Hazine arazileri ise her on yıllık periyotlarla gene idare süresince, çok cüzi kira bedelleri ile vatandaşa tahsis ediliyor.

Bu sahalarda aklınıza gelen orman ağaçlarının yanı sıra(fıstıkçamı,kestane vb.), badem,ceviz,harnup, capari , zeytin( sadece hazine arazilerinde şimdilik) gibi türler dikilmektedir.

Buralarda ilk baştaki bütün teknik çalışmalar devlet memuru olarak çalışan teknik elemanlar tarafından yapılmaktadır. Arazinin etüt edilmesi, ön etüt raporu veya projesi (10 hektardan küçük sahalarda) tamamen ücretsiz vatandaşın tahsis edilen sahası için yapılan hizmetlerdir . Bu sahaların tesis edilmesindeki tekniklerin kontrol edilmesi de devlet memuru çalışanları ile yapılmaktadır. Hektarlarca sahanın tahsisi yapılan vatandaşın, tek bir teknik eleman çalıştırma sorumluluğu bile yoktur. Sanki onca ağaçlandırma işleri kendiliğinden olacaktır. Üstelik de , bu sahalarda teşvik amaçlı kredi ve hibe adı altında vatandaşa devlet tarafından para da verilmektedir.

Köy meralarının risk altına girdiğini de belirtmekte fayda var. Kimi aç gözlülerin bu alanları ele geçireceklerinden kimsenin kuşkusu olmasın. Doğal yaşam alanlarının ihtiyaçlara göre şekillenmiş olması ve bu doğal dokunun bozulması ilerde tahmin edilemez olumsuzlukları beraberinde getirebilir.

Bir diğer husus ise istediğiniz kadar alanı zaptetme hakkına sahip olmanızdır. Kimse nerede duracağını da bilemez, bu işin.

Nasıl ki ormanlık alanların yok edilmesi kabul edilemezse mera alanları ve diğer doğal alanların yok edilmesi de ekolojik, sosyal ve ekonomik sonuçlar doğurur. Bu durum çoğunlukla olumsuz yönde olacaktır beklide.

O zaman soruyorum sizlere. Bu çalışmaların neresi özel ağaçlandırmadır, vatandaşın emeği nerededir bu sahalarda. Devlet eliyle yapılan, harcanan paraların ise kredi olarak ya da hibe olarak vatandaşa geri ödenen, sadece bu sahlara sahip olmaktan öte bir yükü olmayan bu çalışmaların neresi devletin üzerindeki kamburu almaktır sorarım sizlere. Kaldı ki, sıradan vatandaşın bütün bunlara ulaşabileceğini de düşünmek fazla iyimserlik olur sanırım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sizin görüşünüze de katılıyorum tabii ki tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirilmesi çok uygun olur. ama bunu ceviz ve bademin yanında ara tarım olarak yapmak bence en mantıklısı. özel ağaçlandırma yönetmeliği de makilik alanlarda tıbbi ve aromatik bitkilerin ara tarım olarak yapılmasına izin veriyor. tabii ki ağaçlandırma yapılmadan önce toprak analizi ve derinliğine bakılarak yapılıyor. kimse ekonomik olmayan bi toprağa milyarlarca lira yatırmak istemez. zaten hazırladığınız proje de bu ölçümler yapılarak onay için orman bakanlığına gönderiliyor. su durumu uygun olmayan, analiz değerleri elverişsiz olan toprak derinliği belirlenen değerlerin altında olan arazilere ağaçlandırma izni verilmiyor.

Cengiz Yoruk 
 15.03.2012 12:41
Cevap :
birçok yerde makiler yo oldu. benim dediğim zaten makide yetişmiş olan bitkilerin toplanmasıyla elde edilecek ekonomik kaynektır. üstelik sürdürülebilirlik açısındanda önemlidir. siz makiyi kaldırırsanız maki yok olmaz size pahalı bir bedel ödetir. masraflarınız artar. ama makiden ürün toplamak hem ucuz hemde daha reel. ilginize çok teşekkür ederim.  16.03.2012 8:52
 

özel ağaçlandırma yapanların çoğu bu işi max kar elde etmek için yapıyor. ben hazine arazisi kiraladım ve cevizin yanında yıllık sebze ekiyorum. orman arazilerinde bu işi yapanlar genelde cevizin yanında kekik ekiyor. ben de yeni bir orman arazisi kiralamak üzere çalışma yapıyorum. hedefim cevizin yanına kekik ekmek aynı zamanda da arıcılık yapmak. şu anda kiralanmamış binlerce hektar atıl duran orman arazisi var. köylümüz bu arazilere ceviz, badem, fıstık ekerek katma değeri yüksek, pazarlama sıkıntısı olmayan fiyatların yıllara göre çok değişmediği ürünler yetiştirerek yıllarca yüksek gelirler elde edebilirler. bence yasa güzel ama planlama yönünden eksik. devlet hangi arazilerin ekime uygun olduğunu belirleyip kiralama önceliği köylülerde olmak üzere ilan etmeli. vatandaşların arazi bulma sıkıntısını ortadan kaldırmalı. ayrıca yasadan faydalananlara ücretsiz ceviz badem yetiştiriciliği eğitimi vermelidir. ayrıca üniversitelerden ücretsiz danışmanlık hizmeti sağlamalıdır.

Cengiz Yoruk 
 15.03.2012 12:31
Cevap :
doğru okumuşsunuz. önemli olan toprağı kaybetmemek. onun için çok hassas bir konu. orman idaresinin komisyonlarının meslek etiğini öne alarak işi yapması gerek. bunun yapıldığını sanmıyorum. birde toprak derinliğin 50 cm altındaki arailerde özel ağaçlandırma pek karlı olmaz. gereği de yoktur. bu alanları orman kendi yöntemiyle ağaçlandırmalıdır.   16.03.2012 8:55
 

Ayrıca arazilerin kiralanabilmesi için kıstaslar var. Bozuk orman arazileri kiralanabiliyor. Kötü niyetle kiraya verilen orman arazileri varmı bilmiyorum ama üzerinde ağaç olan araziler kiraya verilmiyor. Mera alanları da kiralanmıyor. Hatta mera alanı olmasa bile köylüye mera olarak kullanmak isteyip istemedikleri soruluyor. Ayrıca hazine arazilerinin uygunluğu çeşitli devlet kurumlarına (dsi,tarım il müd.,karayolları vs) soruluyor. Denize 2km, akarsulara 500m den yakın araziler kiralanamıyor. Sizi temin ederim ki tüm bu incelemeler de oldukça sıkı yapılıyor. Keza çok başvurum geri döndü. 1 girişimcinin arazi kiralamasının kaç kişiye ekmek sağladığını bilseniz yazınızı tekrar gözden geçirirsiniz. Üstelik tüm yatırım sıfırdan bir üretim yani pazardan pay almak değil. Umarım yazınızı bu bilgilerden sonra tekrar gözden geçirirsiniz. İyi günler dilerim.

Cengiz Yoruk 
 09.03.2012 11:55
Cevap :
katkılarınız için çok teşekkür ederim. kamu çalışanlarının sorun çıkardığını biliyorum. işlemler çok uzun sürüyor. fakat makilik alanların özel ağaçlandırmaya açılmasını doğru bulmuyorum. özellikle çok değerli bitkiler var makilerde. ağaçlandırma yerine makilik alanlarda tıbbi ve aromatik bitkilerin değerlendirlmesi çok daha iyi bir yöntem. fakat ülkemizde bu konuda tarım ve orman kuruluşlarının işbirliği yok. bu nedenle makilerdeki milyarlarca liralık değerler heba olmakta. özel ağaçlandırma ile de tahribat yapılmakta. makilik alanlarda kültür tarımı yapılacak kadar deinlikte toprak pek yoktur. yapılan ağaçlandırmalarda ekonomik olmaz. bu konuda ağaçlandırmaların daha uygun alanlarda yapılması ve çok titiz olunması gerekir. prosedüründe kısalması gerekir.   12.03.2012 11:08
 

Ali Bey bikaç yanlışınızı düzeltmek isterim. Bu yasadan yararlanmakta olan bir girişimciyim. Bu yasa çok iyi niyetle hazırlanmış çiftçilerimize ve girişimcilerimize gelir sağlayan bir yasadır. Ama malesef devlet kurumları ve memurlarımız hiç bir şekilde vatandaşa yardımcı olmamaktadır. Arazi bulma konusunda hiç bir yardımları olmamakta ne proje ne harita çizdirme devlet tarafından yapılmaktadır. Kredi ve destekler araziyi ağaçlandırdıktan çok sonra ödenmekte ve yapılan masrafların yarısını karşılamaktadır. Bu yasa doğrultusunda kurumlarımız vatandaşlara yardımcı olsa atıl duran 1 m2 devlet toprağı kalmaz. Ceviz, badem gibi şu anda ithal ettiğimiz ürünlerin ithalatı biter ve ilerleyen yıllarda ihracatçı konumuna geçebiliriz. Böylelikle ülke parası dışarı çıkmaz ülkeye döviz girer. Bundan da; elindeki bi avuç parasını devletten arazi kiralayarak üretime geçen vatandaşta, atıl duran arazilerin değerlenmesinden ve vatandaştan satılan üründen vergi alan devlette karlı çıkar.

Cengiz Yoruk 
 09.03.2012 11:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2656
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster