Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '12

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
72
 

Özel hastanelerde acil kapısından geri dönüş yasaklandı!.. ''Perçem düşecek, kel görünecek''!..

Ülkemizde özel hastanelerin, özel dershanelerin sayısı gün geçtikçe artıyor..

İnsanın eğitimine ve sağlığına hizmet için yarışan(?) bu özel kurumların gerçekten samimi olup olmadıkları devletçe denetlenmeli...

Özel hastanelerle ilgili önemli kararlar alındı..

Darısı dersanelerin de başına diyelim !..

. . . .

' Acil servise başvuran hastalara, yoğun bakım hizmeti dahil gerekli ilk müdahalenin yapılması, gerekiyorsa hastanın yatışı yapılarak tedavisinin ve eğer gelişirse komplikasyonların tedavisinin tamamlanmasından özel hastane sorumlu olacak.

Hastanın tıbbi durumunun gerektirdiği uzman tabip, tıbbi donanım, müdahale, bakım ve tedavi için gerekli şartların hastanede sağlanamaması durumunda ise gerekli ilk müdahalenin yapılmış olması kaydıyla, başka bir sağlık kuruluşuna usulüne uygun şekilde sevki sağlanabilecek.

- Acil vakaların sağlık güvencesi olup olmadığını, ödeme gücü bulunup bulunmadığını veya hastanın tedavi masrafını nasıl karşılayacağını sorgulayan, acil olarak gelen hastalara yeterli personeli veya donanımı olmadığı, ilgili birimi veya boş yatağı bulunmadığı, hastanın sağlık güvencesi olmadığı ve benzeri sebepler ile gerekli acil tıbbi müdahaleyi yapmaktan kaçınan hastanelerin acil vakalar haricinde hasta kabulü, on gün süreyle valilikçe durdurulacak.

Aykırılığın tekrarında hastanenin acil vakalar haricinde hasta kabulü, otuz gün süreyle valilikçe durdurulacak. Aykırılığın bir yıl içinde üçüncü kere tespit edilmesi halinde, hastanenin ruhsatnamesi Sağlık Bakanlığı tarafından geri alınacak.

- Acil servise başvuran bir hastanın, tedavisi veya sevkinde ilave ücret alındığının tespiti halinde hastanenin mesul müdürü uyarılacak. İlave ücrete ilişkin bir yıl içinde ikinci tespitte hastanenin acil vakalar haricinde hasta kabulü bir gün süreyle valilikçe durdurulacak. Aynı yıl içinde ilave ücret alındığının üçüncü ve daha fazla tespitinde ise diğer uyarı ve iptal cezaları uygulanacak. ' (Hürriyet )

** ****** ***

Özel sağlık kurumları arasında ciddi kalite farklılıkları var.

Bazılarının tuvaletlerine bile giremezsiniz pislikten

Bazıları da var ki gerçekten hizmet yarışındalar...

Haydi perçem düşsün artık !...

Sağlık önemli...Deneti daha önemli..

Bekleyelim göreceğiz...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gerçekten bunlar çok gerekliydi.Acil hasta hastane kapısından döndürülemez.Çünkü bazı durumlarda hastanın ikinci hastaneye gidecek vakti olmayabilir.

Kerim Korkut 
 28.05.2012 6:31
Cevap :
Sağlık,güvenlik ve eğitim konusunda başarılı olan devletler, dünyada ve vatandaşının gözünde,saygın nitelik kazanırlar..Umarım daha öncekilerde olduğu gibi,önlemler kağıt üzerinde kalmaz..  28.05.2012 13:56
 

Bunlar güzel haberler de önemli olan uygulama aşaması. Umarım ciddi anlamda bir denetim mekanizması kurulur da vatandaşın çektiği hastane hastane dolaştırılma sıkıntısı sona erer. Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 27.05.2012 21:46
Cevap :
Vatandaş bilinçlendikçe,liderler de kendilerine çeki düzen verirler.Hakkını,hukukunu kollayan eğitimli,donanımlı vatandaş, demokrasinin vaz geçilmezidir.STK'ların naylon olduğu ;meclislerinde kukla oynatılan ülkelerde,eğitim ve sağlık yerlerde sürünür...Umarım güzel günler görürüz...Ayşegül Hanım,Teşekkürler..sevgiler...saygılar..  28.05.2012 14:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1522
Toplam yorum
: 9157
Toplam mesaj
: 558
Ort. okunma sayısı
: 1558
Kayıt tarihi
: 23.06.07
 
 

İnsan yontmakla geçti ömr-ü baharı... Güzel ve canlı heykeller yaptı... Kimisinin içi çabuk boşal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster