Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '09

 
Kategori
Dünya Kadınlar Günü
Okunma Sayısı
621
 

Özellikle Kız Çocuklarına ''İstemeyi'' öğretmek lazım

Özellikle Kız Çocuklarına ''İstemeyi'' öğretmek lazım
 

Kızlarımıza İstemeyi Öğretelim

<ı>Bizler, yeni kuşak anneler olarak, çocuklarımıza, özellikle kızlarımıza istemeyi öğretelim.

<ı>İsteyenin bir yüzü, vermeyenin iki yüzü kara demişler. Ağlamayan çocuğa meme verilmez demişler. İstemeyi öğretebilmek için önce biz –açık bir şekilde istemeyi- öğrenelim.

*

Altı yedi yıl önceydi. İstanbul’daydım. Annem ve babam beni ziyarete gelmişlerdi. Akşam, ben işten gelmiştim. Yarım saat sonra annem ve babam eski dost ziyaretinden eve dönmüştü. Kısa bir sohbetten sonra yemeğimizi yedik. Çaylarımızı içiyoruz. Annemin suratı asık. Babam yorgunluktan uyuyakalmış. Hayırdır anne dedim, canın sıkkın gözüküyor, bir şey mi oldu? Anlattı, anlattı, anlattı... Ziyaret sonrası sahilde yürüyüş yapmışlar akşamüstü. Yanlarından bir simitçi geçmiş. Annem ‘ne güzel koktular’ demiş. Yani? Dedim. Yüzüme kızgınlıkla baktı. Baban bir simit almadı! Dedi. Neden almadı dedim?

Nedeni basitti. Çünkü annem sadece simitlerin güzel koktuğunu söylemişti. Babama; bana bir simit alır mısın? Diye sormamıştı. SİMİTİ İSTEMEMİŞTİ! Pek çok kere hepimizin düştüğü hataya düşüp, -akıl yürütmüştü- Güzel koktuğunu söyleyince, babamın simidi alacağını varsaymıştı.

Üç dört ay önce. Kayınvalidemlerin evindeyiz. Sohbet ediyoruz. Sağlık ve doktorlar hakkında. Kayınvalidem, beş sene önce geçirdiği trafik kazası sonrası hastane günlerini anlatıyor. Yarı sitemli sözcüklerle –Doktorlar geldi, bir yakını yok mu bu kadının, neden temizlemediniz vücudunu?- diye sordu diyor. Gözlerinin ucuyla kayınbabama bakıyor. Babam temizlememiş miydi seni? Diye soruyorum. Temizlemedi diyor. Hatta söylerken o anı yeniden yaşıyor. Baba neden silmedin diyorum. Korktum acıtırım diye, kimsede bir şey demedi, bilemedim ne yapacağımı diyor. Anne neden söylemedin babama –beni silsene ıslak pamukla ?- diye soruyorum. Söylemeye gerek mi var! Gözükmüyor mu? Diyor. Kayınvalidem BENİ SİLSENİZE DİYE BİR TALEPTE BULUNMAMIŞ!

Annem ve kayınvalidem. Aynı kuşağın insanları. Yokluk sonrası günlerde istemek ayıp! İstense de verilebilecek, yapılabilecek bir şey yok –diye düşünen insanların zaman diliminde büyümüşler. Bu sebeple İSTEMEYİ BİLMİYORLAR diye düşündüm. Yanılmışım.

Bir ay önce kuafördeyim. 17–18 yaşlarındaki bir kız annesinden bir şey istiyor. Annesi, -Kızlar bu kadar çok konuşmaz, otur beni bekle!- diyor. Demek ki fazla bir şey değişmemiş.

Ama ben yavaş yavaş değişeceğine inanıyorum. Bu sebeple yollarda bir şey istediği için ağlayan, sızlanan çocuklara gülümseyerek bakıyorum. Kendi kızım, bir şey istemek için ağlayıp sızlanma yolunu seçtiğinde, sadece yönteminin yanlış olduğu üstünde durarak-Hiçbir şeyi istemekten vazgeçmemesini öğütlüyorum.-

Bizler, yeni kuşak anneler olarak, çocuklarımıza, özellikle kızlarımıza istemeyi öğretelim.

İsteyenin bir yüzü, vermeyenin iki yüzü kara demişler. Ağlamayan çocuğa meme verilmez demişler. İstemeyi öğretebilmek için önce biz –açık bir şekilde istemeyi- öğrenelim. Biz isteyelim ki, bizi örnek alan çocuklarımızda istesin.

<ı>Kızlarımıza istemeyi öğretelim. Ve isterken utanmamayı! İstemenin ayıp bir eylem olmadığını. Daha güzel günler dileğiyle.

Not: Bu yazı Bergama-Halkın Sesi Gazetesi Mart 2008 sayısı, Yaşamdan Renkler köşesinde yayınlanmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 119
Toplam yorum
: 101
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 1360
Kayıt tarihi
: 11.02.09
 
 

Ben kimim? Tüm sıfatlarımın dışında doğduğum günden beri bu sorunun cevabını bulmak için sürekli ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster