Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
304
 

Özenti

Özenti
 

Millet olarak, ne olduğumuza bir karar verebilsek, sorunlarımızın en az yarısından kurtulacağız. Atatürk ün kurduğu, laik, olabildiğimiz kadar demokratik bir Cumhuriyet miyiz, yoksa, Halifelik ve padişahlık özentisi depreşmiş, tarikatlara ve mezheplere bölünmüş, karakuşi bir toplum muyuz? Ne olmak istiyoruz? Cumhuriyetin ilanından 86 yıl sonra, aklıma bu türden soruların takılması, kendimden şüphe duymama neden oluyor. Ben, kafayı mı yiyorum, sıyırttım mı ne? Bir kurtuluş savaşı verdiğimizi, dünyanın en zeki, en yakışıklı, komutanına ve siyaset dehasına sahip olduğumuzu, ne çabuk unutuyoruz, tüm dünyanın hayranlık duyduğu bu insana, hakaret edenleri, alıp, başımızın üstüne koyuyoruz. Bunlar diyorlar ki. Daha fazla demokrasi, daha fazla insan hakları, daha fazla özgürlük. Biz, bunca yıl, bunlar olmadan, nasıl yaşamışız acaba? Demokrasi yok, özgürlük yok, insan hakları yok. Kupkuru bir cumhuriyet. Mezhepler, Tarikatlar yok, tekkeler yok, mollalar, şeyhler yok. El etek öpmeler yok, hurafeler, üfürükler yok. Sarık yok, cüppe yok, peçe yok. Tüm bu gavurluklara nazaran, 86 yıl. Şaşılacak şey doğrusu. İslamiyeti en iyi yaşayan toplum, bizimki. Zorlama yok. Namaz kılmayan, oruç tutmayan, kırbaçlanmıyor. Başı açık kadınlarımız, taşlanmıyor. Tek eşlilik, kanunlar ile korunuyor. Bu kadar günaha rağmen, hala ayaktayız, yıkılmadık. Anladığım kadarı ile, biz asıl özgürlüğü ve insan haklarını, dinde yaşıyoruz. Bu yüzden huzurluyuz. Kimse Tanrıcılık oynamaya cesaret edemiyor. Bunun yerine, padişahçılık oynamaya heveslenenler var. Halife olmaya heveslenenler var. Daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük, daha fazla insan hakları, diyenler, aslında ne demek istiyorlar, bir bilsek, belki biz de destek çıkardık. Cumhuriyetimizi yüceltmek için mi? Ülkemizi, medeniyetin en üst seviyesine çıkarmak için mi? Yoksulluğu, cahilliği, işsizliği, ortadan kaldırmak için mi? Adalet, hukuk ve barış için mi? Ne için?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba. Ben Atatürk'ü sanki bir suçlu gibi gösteren bu resmin kullanılmasına çok üzülüyorum. "Mustafa" filmiyle ortaya çıkan bu resim bana göre maksatlı yayınlanmıştır. Unutmayalım ki yukarıda sözünü ettiğiniz konuların tamamı Atatürk sayesinde gerçekleşmiştir. Kaleminize sağlık.

Tülay Hergünlü 
 13.01.2010 14:42
Cevap :
Atatürk, ülkenin durumunu ve iktidarda olanları görmemek için, yere bakıyor. Ben Türküm diye haykıran ve başı yukarıda olan, kaldı mı? Saygılarımı sunuyorum. Yüreğinize sağlık.  13.01.2010 16:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 820
Toplam yorum
: 339
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 320
Kayıt tarihi
: 02.10.08
 
 

Nerede, nasıl, ne zaman, umursamıyorum. Bir şekilde dünyadayım, yaşıyorum. Hayatı seviyorum. Tanr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster