Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '15

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
187
 

Özgecan vahşeti buzdağının sadece görünen kısmıdır

İyi halde değiliz. Yediden yetmişe kendimizi gözden geçirmeliyiz. Vahşet üstüne vahşet!.. Özgecan vahşeti ile sarsıldık. Böyle vahşetler, iğrenç hadiseler insanda yaşama sevinci mi bırakır!..

Ulu Türk milleti'nin her bakımdan toparlanması lazım, kendine gelmesi lazım, özüne dönmesi ve töresine uygun yaşaması lazım.

Özgecan vahşeti, Özgecan'ın başına gelenler ve benzer hadiseler, ülkemizde yaşanan fenalıkların sadece haber olan, duyulan kısmıdır; kötülükler buzdağının yalnızca görünen yüzüdür.

Diyanet İşleri Eski Başkanı saygıdeğer insan Profesör Doktor Ali Bardakoğlu  hocamız yıllar önce ne demişti: "Bize merhamet eğitimi lazım!.." Sayın hocamız, eğer imkanları varsa -yoksa da zorlamalıdır- , maddi ve manevi fedakarlıklar yapma olanağına sahipse,  Türk Milleti'ne bu hususta, merhamet güzergahlı bir iyilik hareketini başlatsın dileğinde bulunuyorum.

Merhamete, merhametli olmaya hızla adım atmalıyız...

İnsani değerler çarkı dönmüyor. Bu halimizle yşayamayız. Kötülükler; insan, semt, durak, ev, mahalle, şehir ayırmaz. Düştüğü yeri yakan, her birimizi de yakar.

Rastgele yüz polisimizle konuşun, toplumda ne felaketler yaşanıyor anlatsınlar size...

Gene yüz öğretmenle konuşalım, bakalım sınıflarında rahatça, huzur içinde ders işleyebiliyorlar mı?!..

Yirmi kadar savcı ve yargıçla görüşelim ve toplumumuz ne haldedir görelim...

Sokakları, çarşı, pazarları, kaldırımları gözlemleyin; genç evlatlarımızın, kız-erkek çocuklarımızın parmaklarında sigara göreceksiniz, konuşmalarında ağız dolusu küfürler duyacaksınız...

Böyle değildik, ne oldu bize!... İlk renkli Tv ne zaman, neden, nasıl kuruldu, kim kurdu?!.. Renkli gazeteler; edep ve haya dışı fotoğraflarla neden dolu?!.. Amaçları nedir?!..

Birkaç yazar var ama.... Bıkmadan-usanmadan sevgiyle, merhametle, iyilikle dolu yazılar yazmaktalar

Bunlardan biri Mahmut Toptaş Beyefendidir.

Biri de Fatma Tuncer Hanımefendidir.  08.02.2015 tarihli; "Korkutan İnsan" başlıklı yazısından iki bölümceyi aşağıya alıyorum. "Korkutan İnsan" demiş Tuncer Hanımefendi, daha ne desin!..

"Sağım solum insan seli. Hangi yana baksam gözüm bir insana ilişiyor. Kimileri genç, kimileri çocuk, kimileri yaşlı… Ama düşünüyorum acaba düşsem kaldıran olur mu? Sendelesem destek bulur muyum? Bir söz etsem karşılık veren olur mu? Bilmiyorum…

Bir arkadaşım, yol ortasında gaspçı çantamı çekerek beni sürükledi de kimse el uzatmadı demişti. Onu dinlediğimde kalabalıklar içinde insansız kalmanın ne kadar acı olduğunu düşünmüştüm. Düşünün, sizin gibi nefes alıp veren, sizin gibi meşgaleleri olan, sizin gibi fani olan onlarca kalabalığın içindesiniz. Fakat korkuyorsunuz. Kimsenin kimseye güveni yok."  (Milli Gazete)

Evet, artık çok korkar olduk birbirimizden. Güvenimiz kalmadı, sevgi uçup gitti...

Başka yazarlar da var şüphesiz, böyle sevgi yüklü yazılar yazan... Onlara da değineceğim zaman içinde...

Sevgi yoluna dönelim ve koşalım bu yolda, hiç yorulmayacağız inanın...

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet, Yaşama sevincimizi yok etti son yıllarda olan ve artarak devam eden kadına şiddet, tecavüz ve cinayet olayları. Kadınlara karşı bilinçli olarak yürütülen bir kampanyanın etkisi bu. Böyle bir ortamda kalabalıklar arasında kendimizi yalnız, ürkek ve korkak hissetmemizden daha doğal ne olabilir ki? Vicdanların yıkanması lazım tez elden...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 16.02.2015 13:33
Cevap :
Çok Kıymetli yazarımız Ayşegül HAYVAR Hanımefendi, ulu bir vatanda yaşayan ve ebediyyen yaşayacak olan ulu Türk Milleti'yiz.Vatanımızı ulu eden unsur,üzerinde yaşayan bizlerin namuslu,onurlu,şerefli,mert,kahraman,cesur,adil...insanlar olmamızdandır.Bütün badireleri bu erdemlerimiz sayesinde atlattık.Bu güzel erdemlerimiz artık geneli kapsamıyor ne acı ki!..Türk Milleti'nin acil ve çok hızlı karar ve uygulama mekanizmalarıyla özüne dönmesi şarttır.Bize özgü özelliklerimiz tekrar fert fert tüm topluma sunulmalıdır.Bu da sevgi,merhamet,onur,şeref,haysiyet seferberliği eğitimi adımlarıyla başarılabilir.Şu namus erdemi, namuslu olma hali var ya;en başta er kişiye,erkeğe verilmeli.Türk Milleti'nin er oğlu erleri her şartta namuslu olmalıdır.Hanımefendi evlatlarımızın huzur içinde yaşamaları buna bağlıdır.Hazreti Yusuf demek,O'nu sevmek;ama onun gibi olmamak,işte bu olmaz,olamaz!..Bu gidiş ağlatan,can alan,koca bir milleti ateşe atacak bir gidiştir.Teşekkürlerimle;selamlar,sevgiler efendim.  16.02.2015 17:35
 

Merhaba, ne kadar içler acısı bir haldeyiz. Önce savunmasız kediler, köpekler katledilirken şimdi ulu orta insanlar, bayanlar katlediliyor. Yolda yürümenin bile çok zorlaştığı bir hale geldi ülkemiz ne yazık ki. Sonumuz hayır olsun inşallah. Belediyeler psikolojik destek veren merkezler açmalı. Ücretsiz TSM konserlerinden daha çok ihtiyacımız var bence. selamlar.

Merve Ballı Acar 
 16.02.2015 13:29
Cevap :
Çok Kıymetli yazarımız merve ballı Hanımefendi,Türk Milleti'nin tüm önde gelenleri her birimizi fert fert,iyiye,doğruya,güzele yöneltme çabası içine girmelidir.Belediyeler de elbette en başta bu çabanın içinde olmalıdır.Mahçup haldeyiz.Yaşadığımız sarsan,ürperten,korkutan,büyük acı veren bu vahşetler;yakınımıza doğru yana yana gelen büyük ateşin yaktıklarıdır.Yana yana,yaka yaka geliyor.Devlet makamlarında büyük görevler yapmış ve emekli olanlar bir sevgi seferberliği başlatmalı.İçinde Yunus'un olduğu,Yusuf'un olduğu,Mevlana'nın olduğu,Hacı Bayram Veli'nin olduğu,Ak Şemsettin'in olduğu bir sevgi seferberliği başlatmalıdırlar.Her birimizin dedesi,ninesi nasıl yaşadı,her şartta iyilik edenler oldular,bunu nasıl başardılar;aynı öze döneceğiz.Çok ahbabımdan duyuyorum:"Ben haberlere bakamıyorum,gazetelere bakamıyorum;korkuyorum,sonumuz ne olcak?!."diye.Sonra sanatçı denen zatların da ağızlarından çıkanı kulakları duymalı.Türk siyaseti iyi sınav verdi,bu acımızda.Selamlar,sevgiler,teşekkürlr  16.02.2015 17:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 316
Toplam yorum
: 577
Toplam mesaj
: 319
Ort. okunma sayısı
: 2033
Kayıt tarihi
: 04.09.06
 
 

Yaşanan her hayat en iyi hayattır; yeter ki içinde kötülük olmasın!.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster