Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bayramlıkmı Gündelikmi Murat Taşkın

http://blog.milliyet.com.tr/bayramlikmigundelikmi

13 Eylül '09

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
1230
 

Özgeçmişte yapılan hatalar

ÖZGEÇMİŞ (CV)’LERDE YAPILAN KRİTİK HATALAR Doğru işi bulmak için yapılması gereken ilk iş, kişinin kendisini iyi bir şekilde ifade edebileceği doğru bir özgeçmiş hazırlamaktır. Doğru özgeçmişi hazırlamadan önce özgeçmişlerdeyapılan kritik hataları açıklayalım. ( Bk.Özgeçmiş örneği: www.bayramlikmigundelikmi.com / Öğrencilere özel / CV Örneği )

1. KAPAK YAZISI VE ÖZGEÇMİŞ KAVRAMLARIN TAM ANLAŞILMAMASI:

Özgeçmiş 2 bölümden oluşur. Birinci bölüm KAPAK YAZISIDIR. İkinci bölüm ÖZGEÇMİŞ BÖLÜMÜDÜR. İlk bölüm olan kapak yazısında, başvurduğunuz sektör, işyeri ve pozisyona yönelik fark yaratacak ve o işletmeye değer katacak yönlerinizin kendi ifadeleriniz ile yazılması gerekir. O işyerine hitaben yazılmış bir metindir. Kısa bir mektuptur. Bir nevi dilekçedir. Matbuu bir örneği olmaz.. İşyerine özel hazırlandığını yazınızda hissettirmelisiniz. İlk önce başvurduğunuz işyeri ile ilgili detaylı bir araştırma yapmanız gerekir. Bu size hem kapak yazınızı hazırlarken hem de görüşmeye çağırıldığınız taktirde fark yaratabilmek adına çok önemli bir avantaj sağlayacaktır. Yapacağınız araştırma neticesinde başlıkta; şirketin adını , yazışma yaptığınız departmanı veya görüşeceğiniz kişinin biliyorsanız adını soyadını yazın. …… Ltd.Şti. İnsan Kaynakları Müdürlüğü’ne …… Personel Müdürlüğü’ne veya; Sayın Ahmet GÜLAÇLI, …..Şirketi İnsan Kaynakları Sorumlusu, gibi… Kurumsal şirketlerde İnsan Kaynakları işlevi, profesyonel ekiplerce ve ayrı İnsan Kaynakları departmanlarınca yürütülmektedir.

Çoğunluk KOBİ’de ise hala geleneksel personel yönetimi anlayışı hakimdir. İş görüşmesinde başarıya ulaşmak için her ikisi ile de görüşme yöntem ve teknikleri farklılıklar içerir. ( Bk. www.bayramlikmigundelikmi.com / İş hayatının aktörleri, İnsan Kaynakları Personel yönetimi ayrımı) Bir işyeri hakkında araştırma yapılırken hangi bilgilere ulaşmamız faydalıdır? Hangi sektörde faaliyet gösteriyor? O sektör hangi alt sektörlerle ilişkili? Ne zaman kurulmuş? Bağlı bölge müdürlükleri var mı? Yan tesisleri, ikinci faaliyet alanları var mı? Var ise, adreslerini not al? Kaç çalışanı var? Bünyesinde hangi işletme bölümleri var?Yöneticileri kimler? Görüşeceğin kişiyi biliyorsan geçmişini araştır. Daha önce nerelerde çalışmış? Özel ilgi alanları neler? Onunla ilgili ulaşabildiğin kadar bilgiye bir ajan titizliğiyle ulaşmaya çalış. (Neden önemli olduğu için Bk. Görüşmede AIDA modeli) İşe alım kararını kimler veriyor? Kararı etkileyecek diğer kişiler kimler? ( Şirket ortakları )? Kullandıkları mülakat teknikleri nedir? Piyasada bulunan ürünleri neler? Kullandıkları reklam, pazarlama sloganları neler? Logolarında hangi renkler var? ( Görüşmeye giderken, kurum kültürlerine uyum sağlayabilecek bir yapıda olduğunu hissettirmek için abartmadan logolarında kullandıkları renklerde bir kıyafet seçimi yapabilirsin.) Destekledikleri sosyal sorumluluk projeleri var mı? ( Bk. Gelişim sürecinde sosyal sorumluluk bilinci ve sivil toplum kuruluşları ile irtibatın önemi ) Yeni yatırım projeleri ve stratejik kararları doğrultusunda vurguladıkları/duyurdukları bildirgeler. Bunları nereden bulacağız demeyin. İnterneti iyi kullanın, o iş yerinde önceden veya hala çalışanlar varsa görüşün, araştırın. YANİ KISACA ZAMAN AYIRIN. YAPIN, UĞRAŞIN, UYGULAYIN.. Unutmayın şans, hazır beyinleri seçer.Oturduğunuz yerden matbuu bir cv göndermekle iş bulamazsınız !!!! Edindiğiniz bilgiler ışığında ortaokul komposizyon bilgilerinizi yenileyerek işyerine hitaben bir kapak yazısı üzerinde uğraşın.Tekrar tekrar, kendinize göre iki üç farklı pozisyona ait ayrı ayrı kapak yazıları hazırlayın. Kapak yazıları bir sayfayı geçmemelidir. Vereceğiniz mesajı ve fark yaratacak yönlerinizi kısa ifadelerle aktarmaya çalışın. Özgeçmiş bölümünde zaten yazan eğitim, deneyim gibi kısımları burada tekrar yazmayın.

2. İLETİŞİM BİLGİLERİNİN EKSİK YAZILMASI VEYA GÜNCELLENMEMESİ: Bu bölüm özgeçmişimizin ilk bölümünü oluşturur. Cep telefonu numaramızı GSM operatörlerinin uyguladıkları çeşitli pazarlama kampanyaları neticesinde sık sık değiştirmek veya ikinci hatlar edinmek durumunda kalabiliyoruz. Telefonumuza takılı olmayan hattımızın işverence aranma ihtimaline karşı, kullandığımız/kullanmadığımız, sahip olduğumuz tüm cep telefonu numaralarını özgeçmişinize (CV’nize) yazın. Size cep telefonundan ulaşamadıkları taktire sabit ikameti olan ailenizin/yakınınızın ev telefonunu mutlaka yazın. En azından onlar size daha kolay ulaşıp arayanın notunu iletebilirler. Evdekilere de bu konuyu tembihleyin. Arayan hakkındaki bilgileri bir yerlere yazsınlar. Bir arkadaşınızın aradığını düşünüp kimin aradığını sormazlarsa belki önemli bir iş fırsatı da uçup gidebilir. Aileniz/yakınınız bir yerden yeni bir yere taşınmış olabilir.Bu durumda da gerek kariyer sitelerine gönderdiğiniz özgeçmişler olsun gerekse kendi dosyanızı hiç geciktirmeden güncelleyiniz. Aynı durum e-mail adresleri içinde geçerlidir. Yeni edindiğiniz bir e-mail adresi olursa bunu vakit geçirmeden özgeçmişinize ekleyin.İletişim bilgilerinin yazılı olduğu ilk bölüme yakın zamanda çekilmiş, bayramlık bir fotoğrafınızı eklemeyi unutmayınız. Öyle sakallı, piknikte, denizde filan değil sakın ha!! Kravatlı (Erkek), kendinizi en yakışıklı gördüğünüz, az makyajlı (bayanlar), en sempatik halinizi gösteren bir fotoğraf olmasına dikkat edin.Yok ise hemen gidip çektirin ve bilgisayarınıza masa üstüne yükleyin.Neden masa üstü? Online mülakatlar yaygınlaşıyor. MSN üzerinden görüşme yaptığınız İnsan Kaynakçı bir fotoğrafınızı gönderir misiniz diyebilir. Zaman kaybetmeden, resim dosyalarının içinde boğuşmadan anında gönderme imkanına sahip olursunuz.

3. YANILTICI BİLGİLER VERİLMESİ: Özgeçmişte yazan tüm bilgiler her durumda ve her koşulda DOĞRU OLMALIDIR. Mülakatta zor durumda kalırsınız, güven yitirirsiniz en önemlisi kendinize olan saygınızı yitirirsiniz. DÜRÜST OLUNUZ. Ne iseniz onu yazınız. Bu konu ile çok zaman yabancı dil bölümünde karşılaşılır. Adaylar, akıcı bir dil kullandığını belirtirler ancak konuşmaya başladıktan sonra çok zaman bu seviyeden uzak oldukları anlaşılır. Zor durumda kalmayın. Düzeyiniz orta ise orta. Geliştirmek için çabalarınızdan, uğraşılarınızdan bahsedin.

4. HEDEFLERİN ORTAYA KONAMAMASI: Güçlü ve zayıf yanlarımızı, hayattan ne beklediğimizi iyi bilmeliyiz. Tarafsızca bir değerlendirme yaparak kendimiz ile yüzleşmeliyiz. Etkili bir iletişim yeteneğine sahip olmayabiliriz. Ancak bunu bilmek bir erdemdir. Ve öğrenilebilir, geliştirilebilir bir yetkinlik seviyesidir. Önemli olan bu zayıf yanımızı tespit edip, geliştirmek adına neler yaptığımız. Bir başvuruda işveren bizde bu özelliği arıyorsa; ki yukarıda bahsettik en önemli 5 yetkinlikten birisidir- bizde bu özellik az gelişmiş olsa bile görüşme esnasında bunu geliştirmek adına neler yaptığınızı anlatmak bile yeterli olabilir.. Ben etkili iletişim yeteneğimi geliştirmek adına hafta sonları filanca kursa gidiyorum, internetten şu şu siteleri takip ediyorum, filanca kitapları okuyorum gibi… Kapak yazılarında gelecek ile ilgili hedeflerinizi doğru belirleyip, işverenin örgütsel hedefleri veya pozisyonun diğer gereklilikleri ile örtüşen yönlerini doğru ifadelerle aktarmanız fark yaratan bir kapak yazısı hazırlamak adına büyük önem taşımaktadır.

5. HABERSİZ REFERANSLAR: Referans olarak göstereceğiniz kişiye mutlaka haber verin. Kendisine ulaşamasanız da not bırakın. Bilgilendirin. Sizi tanımayan veya bilgisi olmayan hiç kimseyi referans göstermeyin. Referans göstereceğiniz kişilerin cep telefon numarını özgeçmişinize yazmamaya özen gösterin. Sabit iş yeri telefonlarını kullanabilirsiniz. Veya bizzat iznini alarak kullanın.

• Hayat hedeflerimiz ile ilgili bilgiler Bireysel Kariyer Yönetimi bölümünde detaylarıyla açıklanacaktır. Bk. www.bayramlikmigundelikmi.com. / Bireysel Kariyer Yönetimi …… DEVAM EDECEK Sevgi ve Saygılarımla Murat TAŞKIN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1103
Kayıt tarihi
: 18.06.09
 
 

Anadolu Üniversitesi İŞLETME fakültesini bitirdim. Ege Üniversitesi'nde İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ VE..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster