Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
287
 

Özgür irade ve meclis iradesi

Özgür irade ve meclis iradesi
 

Sayın Başbakanımızın, dün yaptığı basın açıklaması ile şöyle diyor;

-Türkiye Büyük Millet Meclisinde 550 milletvekili var. Bu milletvekillerinin 477 tanesinin iradesi bir şey ifade etmiyor, ama Chp zihniyeti taşıyan 100-150 milletvekilinin iradesi bir şeyler yapmamızı engelliyor. İfade ediyor.

Yani Sayın Başbakanımız şunu demek istiyor, eğer doğru anladıysam;

-Biz meclis de çoğunluktayız. Salt bir çoğunluktayız. Ama bu Anayasa Mahkemesini ve onun aldığı kararları etkilememize yetmiyor. Chp zihniyeti taşıyan bir kısım milletvekili bizi engelliyor.

Sayın Başbakan, sanırım şunu unutuyor. Bu ülkede 80 milyonun üstünde insan yaşıyor. Her renk var. Yelpazeyi geniş tutacağız derken tam da bunu kastediyorduk. 80 milyonun 40 milyon insanın seçmen kağıdı var. Bu 40 milyon insanın da 35 milyonu oy kullanmış, Akp nin 16 milyon oyu var. Şimdi bu milletin çoğunluk iradesi midir? Eğer bu soruya Sayın Başbakanımız sağda solda gezerek “ürkek kedi” bakışları tadında ama ile cevap veriyorsa sanırım, meclisteki durumu anlamakdan oldukça uzak. Anlamıyorsa da sanırım ciddi bir sıkıntımız var toplum olarak.

Sonra Sayın Başbakanımız seçildiğinden beri değişik makamlar tarafından ikaz edilmesine rağmen hala gayet rahat biçimde birilerini hedef gösteriyor. Sadece değişik makamlar tarafından değil, toplumun bizzat kendisi tarafından da ikaz ediliyor.

Chp zihniyeti ne demek. Demokrasi diye ağızlarından düşürmedikleri kelimenin geçerli olabilmesi için değişik zihniyetler olacak, olmak zorunda, ve uzlaşmak zorundayız. Bu gerçekleri görmemezlikden gelmek geleceğimize yapılmış ciddi bir saldırıdır.

Chp yi savunacağımı hiç zannetmiyordum. Ama iyi ki Chp var diyorum. Durduğu yer şu an çok güzel.

Bir de şunu merak ediyorum, dünya şu an küresel ısınma, küresel kriz ile uğraşıyor. Dünya kapitalist sistemin kendi içindeki krizi ile çalkalanırken, Türkiye ne yapıyor merak ediyorum. Şu an da keseden yiyoruz. Eğer ciddi önlemler almazsak bu kriz bizi belki şimdi değil ama, ileride fena etkileyecek. Bizi şu andan kurtaran Kemal Derıvişoğlu ’ nun o günkü ekonomi politakalarıdır. Ama cepten yiyoruz. Küresel kriz bizi etkilemedi ama daha büyük krizler bekliyor.

Küresel ısınma da ise dünyadaki diğer devletler çok ciddi bir şeyler yapmaya çalışıyor. En ufağından en büyüğüne kadar herkesi bilinçlendirmeye çalışıyorlar, çünkü yarın yaşanacak, bu kavgaların yapılacağı bir yeryüzü kalmayacak. Peşpeşe yeni kanunlar çıkartıyorlar. Bu konuda eğitim yaşını çok erkene çekiyorlar. Doğayı rahat bırakıyorlar. Biz de eğitim yaşını erkene çekiyoruz ama hangi konuda, türban konusunda. Yaradanın ve doğanın insana verdiği en büyük özelliği olan “özgür irade, zeka” yı reddederek, meclisteki çoğunluk iradesinden bahsediyoruz. 477 beyin=bir özgür irade. Durumun ne kadar vahim olduğu rakamlarla da sabit değil mi?

Özgür irade ile çocuklarımıza kendini ifade etme şansı vermiyorsak, özgür iradeleri ile bize sordukları sorulardan korkuyorsak, biz neredeyiz.

Şu an da bütün bir dünyanın konuştuğu küresel ısınma ve küresel kriz den biz bahsedebilir miyiz?

Biz neredeyiz.

Sevgilerimle Yasemin yenil

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yasemin Yenil...Doğruları görmeye ve söylemeye devam etççCanmehmet gibi ağabeylerinin sözlerini değerlendirirken de referans aldıkları dönemlere bir bak....dertlerini daha iyi anlayacaksın.Selamlar, sevgiler.

H.Levent 
 29.10.2008 23:04
Cevap :
Değerli yazarım,teşekkür ederim. Ülke elden gidiyor diye felaket senoryaları yazmak istemiyorum.Ama bugün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramından sonra daha çok canım sıkıldı.Ve geriye dönüp baktığımda aklıma bizden sonra geleceklerinde geriye dönüp baktıkları geldi.Kurban Bayramında Muğla dayız.Sevgilerimle  30.10.2008 0:01
 

Saygıdeğer Yasemin Yenil, Yazının içerisinde cevaplanması gereken güzel sorular sormuşunuz. Mevlana'nın bir ifadesi vardır; "Sualde, cevapta akıldan çıkar." Ancak akıl, bilgi olmadan boş terazi gibidir. Fazla bir işe yaramaz. Bir olayı değerlendirmek, dünü ile bugünü arasındaki fark ile ölçülür. Bunu AKP ve CHP'ye uyarlayabilirsiniz. Cumhuriyeti takip eden ilk otuz yılı, ekonomi değerleri ile lütfen araştırın (1920-1950) Bir de 1950-1960 yıllarını. Ondan sonra elinizi vicdanınıza koyarak, kendiniz yorumlayın. Birisi bana sürekli olarak beyaz rengin temizliği, siyah rengin kirli olduğunu anlatsa, benim için beyaz masumdur. Siyah karanlıktır. İlmi konularda taraf olunmaz. İlmi konular rakamları ile değerlendirilir. Evet, "biz neredeyiz?" Bizden ayrılan Yunanistan, ekonomik olarak ileride olduğuna, haklısınız biz yanlış yerdeyiz. Neden? Siyaset, uygulamadır. Devletin bugün aldığı bir kararın sonucu, yıllar sonra ortaya çıkar. Geriye dönüp cevabı dün'de arayacağız. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 25.10.2008 8:16
Cevap :
Değerli Canmehmet ağabey, Peki bizi bugünümüzde yönetenler siyasetin uygulama olduğunu bilmiyorlar mı?Onlarda geçmişe dönüp bakıyorlar mı? Yapılan hataları yapmayalım demiyorlar mı. Yada yapılanları düzeltelim demiyorlar mı.Peki onların söylemi niye bu kadar ak da,biz niye dinlenilmiyoruz.Ben geriye dönüp baktığımda solun mücadelesinin yanlış yerde ve yanlış söylemler ile devam ettiğini görüyorum.Bu bize ve geleceğimize mal olacak.Sevgilerimle YASEMİN YENİL,  27.10.2008 9:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 96
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 356
Kayıt tarihi
: 05.09.07
 
 

Size hikayeler anlatmamı beklemeyin, halen büyümek istemeyen birisiyim. Daha çocuk, daha yaramaz ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster