Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mayıs '21

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
108
 

Özgür İrade

Kişileştirmeden yaşayan, bireyci tutumların yerine duygudaş ve paylaşımcı motiflerle davranış geliştiren insan sevgisini ön planda tuttuğu için fedakarlık içeren pek çok yaklaşımda bulunan...

Nedenlerle sonuçlar arasında iyimser köprüler kurarak olayların, olguların seyrinde olumlu tarafları gözeten insanlar azaldıkça yararcılık ürünü sayılan moralsizlik arttı. İtaat ve ceza üzerine kurulu geleneksel ahlakın baskın kurallarına sığınan  toplum yapısını açığa çıkaran moralsizlik dejenerasyonu beraberinde getirdi. Zorluklara dayanma gücü, yürek gücü azalan bir toplumun üyeleri mantıklı gerekçeler çoğaltarak insanın kendine ve başkalarına olan inancını kırar öyle değil mi?

Aldanmaya meyilli, kibire açık, iftiraya yakın... namus çeşitlemeli, zerafete kıyafet iblisi giydirerek sahnelenen  özgür iradeye karşı bir oyun...

Oyun değil! Bu bir seyir değil.Ahlaksal yozlaşma bu bir çöküş... Yeniden başlamak gerek. 

Bu vakte kadar bütün yatırımlarımızı aklımıza, kalbimize ve ruhumuza ; bilince,cesarete ve sonsuzluğa yükledik. Toplumun moral kaynağı olabilecek sosyal tasarımlar üzerinde çalıştık. Bu yola çıkmıştık. Burdan devam edeceğiz. 

Birikimimiz şahaneliklerle dolu. Benzerlerine uygunluk aramak gereksiz. Yalnız kendine özgü niteliği olanın, özgün olanın gayretinde değil miydik zaten?  

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 153
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 119
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Birbirini tamamlayan yazma gayretimizle buradayız. Merhaba Sizleri üzerinde uğraş verdiğimiz yazı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster