Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '10

   
  Kategori
  Deneme
  Okunma Sayısı
  528
   

  Özgür olanlara-Olmak isteyenlere

  Özgür olanlara-Olmak isteyenlere
   

  İnternetten bir kare...


  Özgürüm derken sahip olmanız gereken kavramlar hiç ummadığınız kadar fazladır.

  Çoğu kişi özgür olmak ister;bir ada gibi, kuşlar gibi özgür...

  "Kendi kararlarımı kendim veririm" der, çoğu insan. Fakat bunları söylerken pek çoğu düşünemez:"Özgürüm; fakat güvende miyim?" diye.Bir yere bağlı olup güvende olmak, özgürlüğün kısıtlanacağı anlamına gelmez . Bu yüzden bir yarımadaya "Sen özgür değilsin." denilemez .

  Bir yarımadanın canı sıkılmaz . Bazı adalar vardır ki okyanusun ortasında yalnız ve çaresiz ; hiçkimsenin ziyaret etmediği bir noktada duran...Yarımadaların komşuları da vardır. Zor durumda kaldığınız zamanlar başınızı yaslayabileceğiniz , anılarınızı paylaşacağınız dostlar gibi ...Yarımadaların avantajları olduğu gibi eksileride vardır.

  Adaların etrafı sularla kaplıdır, açıktır.Kendilerini rahat hissedecek sessiz ve sakin ortamlara sahiptirler.Fakat yarımadalar için aynı şey geçerli değildir.Adalar gibi dört tarafı sularla kaplı değildir.Adalar bu yönden daha şanslıdır.

  Bana sorarsanız ''kim özgür'' diye söylerim size "yarımadalar" diye.

  Özgürüm demek herkesten uzak bir yaşam geçirip kendi kararlarınızı kendinizin alması değildir.

  Özgür olmak, eğlenmek, güvende olmak ve en önemlisi yaşamdan zevk almaktır.

  Eğer ben özgürüm diyorsanız bir kere daha düşünün...

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
   
   

  Evrende bir noktayız, dünyamızda ise noktaların ötesindeyiz, hayal dünyamızı sınırlamadan ancak başkalarının hayallerini yıkmadan, özgürlüğümüzün tadını çıkarmalı... Güzel bir yazı olmuş, başarılar dilerim...

  Kalemin Sesi 
   23.06.2010 23:16
  Cevap :
  Başkalarının hayallerini yıkmadan özgür olabilmek... Öyleyse bitmesin hayaller ve yaşasın özgürlük :). Teşekkür ederim.  24.06.2010 21:40
   

  Bildiğiniz gibi insan iki tür yapılanmadan meydana gelir. Ruh ve beden. İnsanın karakteri, düşünce dünyası, tasavvur alanı, kişiliği, benliği, sevgi, saygı, bağlılık hep ruhsal özelliklerdir. Beden ise mizaç ve hormon yakıtını kullanan bir araç gibidir. Özgürlük olgusu; kişinin düşünme, tasavvur ve karar verme, sevgi, saygı beklentisi sonucu yaşanması istenen şeyler olduğuna göre ruhsal yapılanmasına ait bir olgudur. Şimdi insan olarak düşünün; sadece bedenin hormonları ve dürtülerinin tatmin edilmesine yönelik bir serbestlik insanın kendi “ben”liğine mi, yoksa kullandığı araç niteliğindeki bedene mi yönelik bir özgürlüktür? İnsan ruhu ise inançlarının yönünde şekillenir. Bu nedenle inanmak özgürlüktür diyorum. Doğru bir Allah’a inanç oluşmadığında da ruh; mizaç ve hormon tanrılarının güdümünde oluşur. Tıpkı hayvanlar alemi gibi. Sizce yanlış mı düşünüyorum. Selam ve saygılar.

  akar 
   22.06.2010 11:15
  Cevap :
  Özgürlüğün felsefi boyutunu daha sonraki zamanlarda düşünebilirim. :) İlginize teşekkür ederim.  22.06.2010 23:05
   

  "Özgür olmak isteriz kuşlar gibi, kuşlar özgürmüş gibi" Bu sözü ilk kez üniversite finallerimizde bir arkadaşın sınav kağıdına yazmasıyla öğrenmiştim, dileme dolanmıştır yıllardır. Mutlak özgürlük yok sanırım ama özgürlük hissettiğinde insanın dediğin gibi. Çalışmalarında başarılar dilerim yeni MB üyesi.

  Mümine Tayan Coşkun 
   22.06.2010 0:25
  Cevap :
  Yine de kuşlar gibi... :) İlginize teşekkür ederim.  22.06.2010 23:03
   
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 3
  Toplam mesaj
  : 4
  Ort. okunma sayısı
  : 528
  Kayıt tarihi
  : 24.12.09
   
   

  Adım Doğuhan. 13 Yaşındayım, İzmir doğumluyum. Öğrenimime TED Ankara Koleji'nde devam ediyorum...

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster