Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '06

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
1968
 

Özgür sevgide sevgililik yoktur, sadece sevgi vardır

Özgür sevgide sevgililik yoktur, sadece sevgi vardır
 

Özgürlük ile sevgililik beraber yürür mü? diye soracağım şimdi... Biri var; sevdiğiniz bir, karşılıklı paylaşım içinde olduğunuz, yakınlık duyduğunuz, yakınınız olan biri. Belki hayatınızın büyük diliminde yanınızda olan, biri. Her şey bir yana, sizi siz yapan zihinsel ve duygusal yapı taşları oluşurkenden bu yana sizinle olan biri. Bu iki insan sevgi denen bağ ile bağlıyken, hiç düşündünüz mü: Siz ve O ne kadar kendiniz olma özgürlüğüne sahipsiniz ve bun ne kadar kullanabiliyorsunuz?

Bence burada, ne siz ne de bu bağın diğer ucunda ki varlık, "tam olarak kendimim" diyemez. Ben, ortada sevgi varken tarafların, hemen hemen hiç bir ilişkide; olmamız bekleneni açık seçik görürken, bunu bilirken; "ben benim, sadece bu kadar" diyebilecek özgüven ve cesarette olabileceğini sanmıyorum. İstisanlar vardır elbette. Hatta var. Ama adı üzerinde:İstisna ve maalesef ki kaideyi bozamıyorlar ...

Birine, kendi olma özgürlüğünü tanımadıkça; o size, sizin beklenti istek ve umud ettikleriniz doğrultusunda davranacaktır. Neden mi? Çünkü aslında sizin istediğiniz size rol yapılmasıdır, bunu istiyorsunuzdur. Çünkü, o kendi olduğunda sizin beklentileriniz tam olarak karşılanamayacaktır. Siz ondan bunu görmediğinizde, o sizin dilediğiniz gibi değilde "tamamen kendi gibi, sonuna kadar yüreğinden geçen her neyse öyle, en çıplak haliyle o" olduğunda da peki; siz onu gerçekten ister miydiniz? Bu soruyu lütfen meditasyon halindeyken kendinize sormayı deneyin. Ve yanıtı açık bir dille ve yüksek sesle kendimize bir kaç defa tekrar etmeyi deneyin...

Bence de; sevmek esnekliktir, sevmek kalıplarına öğretilerine, umutlarına, beklentilerine rağmen bir diğeriyle taban tabana zıt kutuplarda dahi olsanız, onu olduğu gibi kabullenebilmek ve buna rağmen onu sevebilmektir.

Fakat bunda ki istikrar, süreklilik hali özgürlükle beslenmediğinde, yani karşındakini sevdiğinde ona kendi olma özgürlüğünü tanıdığını idda ederken; sen için için bunun bir oyun olduğunu biliyorsan: Kaybetmemek uğruna, tercih edilmek uğruna, kendinden ödün vererek , bir gün gelip onun da senin dilediğin hale dönüşeceği umuduyla yapıyorsan tüm bunları, asla buna samimiyet denemez.

Bu: Düpe düz koşullu ve sonuna kadar beklenti yüklü çıkar ve hesap dolu bir sevgidir. Ve sonu gelmez. Gün gelir ve o deliler gibi sevip, uğrunda binlerce şeyi göze aldığınız, esneyip, eğilip büküldüğünüz sevginizin; aslında ne olduğunla yüz yüze gelirsiniz.Tabi eğer kendiniz kandıramayacak kadar açık bir şuur ve kendinize karşı bu denli dürüstlüğe ahip olabilirseniz .Ve bence bu açıkca riyadır. olan kendi bağımlılık ve özgüvensizliğinizi telefi edebilmek adına, bir diğerini yanınızda tutma çabasıdır.

Aksi halde zaten ilişkin boyutu değişir. O bambaşkadır: Zaten o ilişkide herkez özgürdür. Ve özgür olan iki kişi beraberken sadece yaşanan o "an" vardır. Yarın ve dün hesapları olmaz. Bu kimsenin aklına dahi gelmez. Çünkü onlar bu ihtiyacı duymaz. O her neyse, kimse sadece kendi olabilme rahatlığına sizin yanınzadayken, sizinle konuşurken, hatta aklından siz geçerken dahi sahiptir. Ve "özgür olan sevgide sevgililik yoktur. Sadece sevgi vardır."

Her iki tarfta birbirleriyleyken kendiniz bağımsız ve çoşku dolu hissederek birbirleriyle olmayı seçerler. Şartların zorlaması gereği esneklik, beni kim isterki kökenli bilinç altı kaygıları, madi çıkarlar, sahte gülücük ve vaadler duymayı beklediğiniz için size söylendiğini bildiğiniz halde kanmış numarası yaptığınız riya dolu iltifatlar yoktur, bu sevgide.

Sadece yaşanan an vardır. O an, onunla her ne yaşıyorsanız ilişki o kadardır. Çünkü bu ilişki sadece an'lardan oluşur. Beş dakkika sonra, kapıdan çıkıp gittiğinde size kalan; mutlu bir "siz" ve hayatınızı geri kalanıdır. Ve bu diğeri içinde geçerlidir. Üstelik her iki tarafta bundan mutludur.

Geçmiş anıların morfini ile gülümsemez onlar. Yada gelecek hayalleriyle mutlu olmaz. HesaPlar yoktur, beklentilerde. Çünkü onların ki özgür bir sevgidir. Bu bir seçimdir ve onlar birbirlerini sadece kendi özgür iradeleriyle seçerler, başka hiç bir tesir altında kalmadan.

Geçmişin kırılganlıklarının telafisi adına inşa edilmemiştir onların sevgisi. Yada birbirlerini geleceğe dair hesaplarının iz düşümü olmaya aday bulduklarından seçmezler. Onlar birbirleri için, "hayatlarındaki boşlukları doldurmak" adına var edilmiş kişiler değildirler.

Onlar: Sedece kendileri olabildikleri bir sevgi iişkisini seçen, birbirini seven ve bundan haz aldıkları için en içten paylaşımları sonuna kadar yaşarken, özgür kalabilen iki ayrı kişidir. Hepsi bu...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, kapilar sadece iceriden acilir" yazinizla Sizi tanidim.Bu yaziniz da beni yine cok etkiledi. Size olagan üstü bir yakinlik hissediyorum. Sizi okurken sanki ben kendimi okuyormusum gibi geliyor. Yazilarinizi okurken trans haline giriyorum. Kendi inanc ve düsüncelerimle öylesine özdeslesiyorki yazdiklariniz, hic bitmesin istiyorum. Bu cok enteresan bir durum. Bunun aciklamasini siz mutlaka biliyorsunuzdur. Yazdiklariniz fevkalade dogru düsünceler. Daha önce yazdiklarinizida okuyacagim. Umarim onlarda da kendimi görecegimden eminim.Cok rahat kendinden emin ve icime huzur dolduran anlatim tarzinizda beni cok etkiliyor. Yolunuz acik olsun. Sevgiler.

mine objektif 
 06.11.2006 1:00
Cevap :
Merhaba Sevgili Mine , Bu yorumunuzun beni ne kadar mutlu ettiğini inanın tahmin edemezsiniz. Bu onay görmek, beğenilmek tercih edilmek duygularının tatmininden çok öte bir sevinç çünkü. Basamak basamak ilerlediğimiz farkındalık yolculuğunda parelel enerjilerle karşılaşmaının verdiği coşku bu. Ve bunun tadı sizinde bildiğiniz gibi, başka hiç bir şey le boy ölçüşemiyor. İyi ki siz tanıdım, iyi ki varsınız. Ve teşekkür ederim. Sevgi ve ışıkla Ayna  06.11.2006 10:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 268
Toplam yorum
: 1159
Toplam mesaj
: 159
Ort. okunma sayısı
: 1904
Kayıt tarihi
: 15.09.06
 
 

Var olan her oluş ve bozuluş hakkında gözlem, tahlil ve sonuca varma sürecindeki yolculuğumu, siz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster