Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '21

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
21
 

Özgürleştiren Ahlak

Doğada, doğasını aşma kabiliyeti olan tek canlı türü insandır. Felsefe tarihi içerisinde özneyi dışlayıp yapıyı esas alan yapısalcı felsefeciler bile böylesi durumlar karşısında sessiz kalmayı tercih etmişlerdir.
Örneğin, yirminci yüzyılın en büyük yazarlarından James Joyce'un, dili, dile sadık kalarak kırabilmiş olmasına ve o kırılma anlarında sanki bir anlığına aklın dışına çıkmışçasına kendine yabancılaşırken kendini aşmasına, aşkınlaşmasına, buna rağmen anlamın içinde kalmasına şahit olduk. 
Evet! İnsan dışında tüm canlılar doğalarına yapışık yaşarlar. Sadece insan, doğaya ve doğasına rağmen doğal olmayan şeyler yapabilir. 
Dolayısıyla insan, doğasında var olan, doğarken onunla birlikte doğan kötülüğe karşı aklını kullanarak toplumun ve kültürün içinde bir takım yapılar ve yasalar oluşturabilir. Zaten özgürlüğe de ancak ve ancak bu yasalara uyarak sahip olabilecektir.
İşte insanın aklını kullanarak yarattığı bu yapıların en görkemlisi Ahlak Yasası'dır ve Kant'a göre, yalnızca bu yasaya duyulan aşk gerçek aşktır.
Çünkü insanı yücelten  yegâne güç ahlaktır. Bu yüzden ahlaka duyulan hayranlık da en yüce duygudur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Ahmet bey kısa ve etkili, etkin bir yazı, dimağınıza sağlık selamlar. Ha bu arada bir kaç videonuzu da izledim oldukça başarılı sayılırlar. Bence bu yazı kısa ve daha etkin olabilirler.

Nizamettin BİBER 
 06.09.2021 20:52
Cevap :
Çok teşekkür ederim Nizamettin Bey. Ben de en iyisini bulmak için çalışıyorum, sürekli yeni şeyler deniyorum. Umarım okuyucuya daha kolay ulaşabileceğim bir yöntem bulabilirim. Selamlar.   08.09.2021 7:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 81
Toplam yorum
: 1207
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1366
Kayıt tarihi
: 13.09.06
 
 

1956 yılında doğmuşum. Tanrı Bilimi Eğitimi aldım. 78 kuşağından olmanın verdiği şevkle olsa gerek;..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster