Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ağustos '11

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
589
 

Özgürlüğün değeri ve tadı

Önce eski sömürgeler özgürlüklerine(!) kavuştular. Bir çoğunu yeraltı zenginlikleri tamamen tüketilince Batı'nın Büyük (!) Devletleri onları elden çıkarttılar. İşte Sudan'ın, Somali'nin halleri. Sırada daha çok ülke var. Yeraltında birşeyler olup da Batı'nın ilgisini kaybedemediği ülkeler ve onların yanıbaşında konumları yüzünden Batı için değerli ülkeler de var. Libya, Irak, İran vs. gibi petrol üzerinde oturanlarla MIsır, Suriye gibi konumları önemli olanlar. O zenginlikleri tükenenlerin halkları dışarıya el açarlarken, Batı'dan bazı melekler(!) onlara yardıma koşarlar. Bu arada o zavallıların bir çoğu ölür gider. Zayıflıktan derileri kemiklerine yapışmış çocukların, ağızları etrafında yüzlerine konan sinekleri kovamayacak kadar güçsüz görüntüleri TV'lerde yayımlanır.

Petrol ya da maden zengini ülke halkları da başlarına musallat edilen diktatörlerden kurtulma mücadelesi verirler. Akıtılan bol kan bedeli sonunda diktatörlerini devirirler, TV lerde bu defa zafer işareti yapan savaşçıların(!) görüntüleri çıkar. Arka planlarda yıkılmış binalar, harabeler vs. Halk kendinden geçmiş bayram yapıyordur. Erkek suratlı kadın muhabirler bilgi aktarmaktadırlar. Ancaaaak, gelen hep gideni aratmıştır. Özgürlüğünü kutlayan halklar bir süre sonra ne ile karşı karşıya olduğunu anlayacaktır. Çünkü kendilerine böyle bir ortam dizayn edilmiştir. Çünkü onlar bir an için özgürlüklerine kavuştuklarını sansalar bilr özgürlüğün ne olduğunu, nasıl kullanılacağını bilmediklerinden bunun bedelini daha ağır ödemeye mahkumdurlar.

Yunan mitolojisinde İKARUS'un öyküsü tam da bunu anlatır.

İkarus Girit adasında tutsaktır. Babası kuş yüylerin ve balmumunu bir şekilde adaya girmesini sağlar ve İkarus bu malzemeleri kullanarak kendine bir çift kanat yapar. Kanatları takar ve onları çırptıkça göğe doğru yükselir. Artık uçuyordur. Artık özgürdür. Yükselmek çok hoşuna gider, daha da yükselir. Ama ne var ki yükseldikçe güneş balmumlarını eritir ve kanatlardaki tüyler uçuşurlar. Kanatsız kalan İkarus çok yükseklerden denize düşerek can verir. Çünkü o kendilerine özgürlüğü sağlayacak olan kanatları yanlış yolda kullanmıştır... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1728
Kayıt tarihi
: 30.03.11
 
 

Avusturya Lisesi ODTÜ Kimya MÜH., B.Sc.,M.SC. lastik ve plastik malzemelerin üretiminde yaklaşık 40 ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster