Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Nisan '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
583
 

Özgürlüğün mutluluğa etkisi

Özgürlüğün mutluluğa etkisi
 

Özgürlüğü temsil eden görsel int. ten alıntıdır.


Dün davetsiz bir misafirim vardı.  Habersiz gelmeyi onaylamıyorum ama  ellisine merdiven dayamış Nevin hanıma kızamadım da. İki apartman var aramızda,  karşılaştığımız zamanlarda  ayak üstü sohbetlerimiz olur.

Bu kez bizim evi tercih etmesinin sebebi önemli olmalı. Eşinden ayrılıp yalnız yaşadığını ve geçimini sağlayacak kadar vasat bir işte çalıştığını biliyorum.

Hoş geldin ve  hal hatır sorma faslından sonra:

-"Özgür ruhlu bir kadınım. Çocukluğumdan beri böyle, belki  annemi,  babamı küçük yaşlarda kaybetmiş olmamın etkisiyle, baskıya ve emir almaya tahammülüm yok. Emekli oluncaya kadar iş yerimde dayanmaya çalışıyorum.

Özgürlüğümü kısıtlayan evliliğim  çok kısa sürmüştü. Fırsat buldukça seyahatlerim, gece eğlencelerime hatta kısa süren aşklarıma karışan birileri yoktu. Mutluydum, mutlu olduğumu zannediyordum."

Durakladı, yutkundu.

-Dinliyorum...

-"Geçenlerde hastalandım, sağlık merkezindeki muayene ve öngörülen kesin istirahat raporu ile ilaçlarımı aldım. Evde yatıyorum ateşler içinde. Terliyorum bir taraftan. Çamaşır değiştirmem lazım, ilacımı yutacağım bir bardak su gerek. Ama evde biri yok ki benimle ilgilensin."

-Ne demek istiyor bana diye düşündüm ve bekledim.

-"Bir kâse çorba, bir bardak su ve ilgi ile şefkat...Bunların eksik oluşu ile aklım dank etti ve bugüne kadar özgürlük, özgürlük diye diye özgürlüğün peşine takılmakla yanlış yaptığımı anladım. Şimdi düşünüyorum da çok yalnızım ve çok da mutsuzum"

Haklı mıydı bilinmez ama bildiğim çocuğu yok, eşi yok, anne-baba ölmüş, akrabalar yakın değiller  yer ve düşünce sistemleri olarak uzak kişiler.

Hani ya, bir stadyum dolusu arkadaşı vardı, nerede onlar! Kahkaha atarken yanınızda çok insan vardır ama diğer zamanlarda hüzün bulutları arasında kaybolduğunuz ortamlarda yanınızda kaç kişi olur -:((

Sonra çevremde yaşayan çok sayıda eşinden ayrılmış "özgür" kadın ve erkeği gözlerimin önüne getirmeye çalıştım,  aileleri yok, kimsesizler ve mutsuzlar.

Aklı başında  hayattan ne istediklerini bilenler  kendilerine bir yol haritası çizmişler,  farklı uğraş alanlarında mutluluk oluşturabilmişler. Ama ya  bazıları! 

Mutlulukları çıkmazlarda arayıp sapıtanlar, sübyancısı zenginin metresi,  gay olanı da var...Toplumun bozulmuşluğu ve kokuşmuşluğuna maya olurcasına.

Özgürlük genel anlamda mutluluk getirmiyormuş,

Karmakarışık duygular içindeydim Nevin'e:

-En iyi, en güzel kararlar senin kendi kararlarındır. Ne yapmayı düşünüyorsun şimdi, sonuç?

-Bir yuvam olsun istiyorum biraz geç ama bir eşim olsun, kahkahamı da hüznümü de onunla paylaşayım, sizce nasıl?

Tebessüm onay anlamını taşır. Gözlerimdeki ve yüzümdeki tebessüm yetti ona.

Elim omuzunda, eli omuzumdaydı.

Karar vermesi bile güzeldi, bundan sonrası O'na ait.

Mutlu günler hepinize,

Hayırlı cumalar...

Yurdagül Alkan.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Soğuk ve sıcak gibi,yaş ve kuru,uzak ve yakın gibi,erkek ve dişi gibi canlılığın ve varoluşun,hayatın devamını ve anlamını tamamlayan,özellikle insanın evrelerini tamamlayan kanunlara uymak her aklın kârınadır... Elinize,yüreğinize sağlık Yurdagül hanım.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 02.05.2014 10:48
Cevap :
Yaşantımızda birbirini tamamlayan kavramlar var sayın hocam, sizin de yazdığınız gibi, gece ile gündüz, ay ve güneş gibi. Biri olmazsa diğeri fonksiyonel bakımdan ne kadar iş görürse gibi. Teşekkürler, selam ve saygıyla...  06.05.2014 16:17
 

"Sarı ışıkları görmek isterim köşeyi dönünce/ Bir güler yüz karşılamalı beni kapı açılınca" demiştim bir zamanlar ben de... Yalnızlık kötü gerçekten... Ama sırf yalnızlıktan kaçmak için de birliktelik doğru değil tabi... Saygılarımla...

Halil Güven (Sökeli) 
 30.04.2014 21:56
Cevap :
Ne büyük mutluluktur insanın, güler yüzüyle bir kapı açanın olması, bir sıcak oda bulması. Kıymet bilenler için takdir edilebilir ve sürdürülebilir güzel bir yaşantı. Öğretmen kardeşime selam ve saygıyla...  01.05.2014 19:42
 

Özgürlük= yalnızlık... Ailece, sıkıntılı günler geçirdik, ben gelinlerime onlar bize bulundular. Şükür şimdi hepimiz iyiyiz. ADADAN SEVGİLER...

Göksel47 
 30.04.2014 18:59
Cevap :
Allah nazarlardan saklasın Göksel hanımcığım, huzur bambaşka bir şey halk arasında buna "ağız tadı" diyorlar. Dilerim, ağzınızın tadı hiç bozulmasın, selam ve sevgiler yavru vatanımıza, size ve değerli ailenize...  01.05.2014 19:39
 

Hayat devamlı,hastalık ise istisnadır; yazıya tam olarak katılamayacağım.

Kerim Korkut 
 29.04.2014 21:43
Cevap :
Eşinizle size sağlıklı ve uzun ömürler dilerim. Nevin hanımın durumunda bir yakınınız olsaydı eminim, o zaman farklı düşünürdünüz...  01.05.2014 19:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 343
Toplam yorum
: 5799
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1657
Kayıt tarihi
: 09.04.09
 
 

Özel bir finans kuruluşundan emekliyim. Hayatın her aşamasını acısıyla tatlısıyla yaşamış biri ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster