Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Kasım '07

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
413
 

Özgürlüğün rengi

Özgürlüğün rengi
 

İki ırk var Güney Afrika'da. Sınırların devlet eli ile çizildiği, keskin bir ayrım söz konusu.

Ve iki çocuklu mazbut bir ailesi olan gardiyan Gregory.
Bir adanın ortasında tutukluluk halini sürdüren Nelson Mandela'nın gardiyanlığına atanır. Zencilere karşı kin ve nefretle dolu olan gardiyan Gregory'nin en büyük hedefi, sürekli terfi ederek orduda daha iyi yerlere gelebilmek. Son derece sert koşulların hüküm sürdüğü cezaevinde, tutuklulara inanılmaz bir baskı uygulanmaktadır. Mahkumlar sürekli hücrede tutukluluk hallerini sürdürürler. Gardiyan Gregory hem Mandela'dan birinci dereceden sorumludur, hemde cezaevine gelen mektupların sansür görevini almıştır. Ve görevi sırasında takdir topladığı gibi, kısa bir süre içerisinde Mandela'dan etkilenmeyede başlar. Mandela gardiyanın tüm düşünce dünyasını alt üst eder.

Bir dönem özgürlük kavramını vatan hainliği olarak nitelendiren gardiyan, Mandela'nn bir takım konulara yaklaşmındaki esnekliklere tanıklık ettikçe, sürekli bir değişim sürecine girer ve ülkede yaşanan olayları daha bir yalın gözle değerlendirmeye başlar.

Gardiyan Gregory'nin ilk önceleri ülkede yaşanan terör olaylarını, zencilerin yaptığı yönündeki genel kanısı ve sarsılmaz inancı, olayları yalın bir gözle değerlendirme sürecine girdikten sonra, keskin bir değişim ve dönüşüme uğrar. Eşi ile bu konuda çok sert tartışmalara girer. Eşinin daha iyi bir ekonomik yaşam adına, her türlü ödünü vermeye razı oluşuna karşın, gardiyan Gregory'nin insancıl yönleri ağır basmaya başlar. Mandela'yı tanıdıkça Gardiyan Gregory, terör kavramını algılamaya çalışır. Her gün onlarca insanın terör olaylarından dolayı öldüğü Güney Afrika'da, kimin kimi ne için öldürdüğü net olarak anlaşılamamaktadır gardiyan Gregory'nin gözünde.

Ve Gardiyan Gegory, Mandela'nın eşine noel hediyesi olarak verdiği çikolatalara aracı olur ve adanın ortasında bir anda ordu içerisindeki çevreden dışlanır. Bir aralar yükselen yıldızı, böyle bir basit davranıştan ötürü dibe vurur ve zencilere yakınlık duyduğu yönünde genel kanı oluşmaya başlar yakın çevresinde.
Mandela'nın adaya gönderilmesindeki temel amaç, direnç noktasının kırılması yönündedir. Devlet tarafından kendisine teklif edilen onca rüşveti reddeden Mandela, hiç bir baskıya boyun eğmeksizin halkının bağımsızlık mücadelesindeki direnç anıtı olur.

Ve tam 27 yıl boyunca gardiyanlığını yapan Gregory, tutukluluk halinin son anına kadar Mandela'nın yanındadır. Ve bu 27 yıllık serüveni film haline getirir gardiyan Gregory.

Nelson Mandela halkının bağımsızlık mücadelesinde bir nefer olur ve tutukluluk halinin sona ermesinden sonra ülkenin seçimle cumhurbaşkanı olan ilk kişisi olur.
Son zamanlarda nefessiz kalan film piyasasına bir nebze olsun nefes aldırmış. Ögürlüğün Rengi.

Özgürlükler adına verilen mücadelenin ne anlama geldiğini görebilmek adına, güzel bir yapım ve Nelson Mandela'nın vermiş olduğu özgürlük ve demokrasi mücadelesinin hangi süreçlerden geçerek bu günkü son halini aldığını görmemiz adına ciddi ip uçları veren bir film.

Kolay olmamış Nelson Mandela'nın özgürlük ve demokrasi mücadelesi ve terörist suçlamaları ile 1962 yılında girdiği cezaevinden tam 27 yıl sonra çıkıp ülkenin ilk serbest seçimlerinde cumhurbaşkanı olması. Bence dikkatle izlenmesi gereken önemli bir film ve önemli bir hayat hikayesi.

İzlemeyenlere tavsiye ederim. Bu filmi izlemeye mutlaka zaman ayırsınlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bana ilk basta biraz yesil yol u cagrisim yapti ama gercekten konusu etkileyici mutlaka arsivime eklemeliyim tesekkurler saygilar

sekerpinari 
 20.11.2007 1:52
Cevap :
Evet konusu son derece etkileyici. Mutlaka ekleyin arşivinize.  20.11.2007 11:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1512
Toplam yorum
: 3024
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1105
Kayıt tarihi
: 07.08.07
 
 

Yazarım... Okurum... Öğrencilik yıllarımda çok yazdım... Kompozisyon derslerinde yazdım... Duvar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster