Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ağustos '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
318
 

Özgürlük engellenemez...

Özgürlük engellenemez...
 

 Nedense özgürlük deyince aklımıza hep uçan kuşlar gelir mavi bir gök yüzünde. Bir deniz mavisinde sırtına güneşi yüklenmiş dalıp çıkarak giden yunuslar. Ya da çoşkun akan bir ırmakta tersine atlayarak suları köpürten alabalıklar. Neden yalnızca gökyüzünün sonsuzluğunu, bir denizin gizemli mavi derinliğini, bir ırmağın coşkusunu algılamayız özgürlük deyince, neden?..

 Sizin kazanımınız değilse eğer ve yalnızca size sunulanı kadarıyla yetinirseniz, bütünle değil, içindeki renkli parçalarla yetinmeyi özgürlük sanırsınız da ondan. Aslında uğruna bedel ödemeyi göze alamayanların kendilerini rahatlattıkları bir özgürlük anlayışıdır bu. Bu bir kurgudur aslında; yaşamınızın her alanını kurgulayan eğitiminize, işinize, sağlığınıza, beslenmenize, yaşam tarzınıza ve hatta razı olmasanız da geleceğinize uzanan, yaşamın tüm alanlarına parmağını uzatan, sokan ve tehtidkar bir kendine gel deyen bir kurallar dizisi. Bir kurgudur artık yaşamınız. Teslim olmazsanız eğer, bu buyurgan parmağın sallanamadığı tek bir yer kalır; düşünceleriniz ve aklınız...

 Öyleyse "* normal insan kurgudur." Ve öyleyse; yasaların, düzenin, egemenlerin bir bakıma dayatması olan ve sizi "normal insan" kalıbında olarak yaşam sahnesine çıkmaya zorlayan kurallar, aslında özgürlüğünüze bir müdahaledir. Bu, aslında benim izin verdiğim kadarıyla özgürsün demenin bir değişik şeklidir. Bu durumda kendinizi koruyabilmenin tek bir yolu kalır; aklınızı her türlü dayatmadan korumak ve onu özgür kılmak!..

 Aslında insanlığın evrenin sonsuz geçmişinde bir an bile sayılamayacak tarihinde, olabilmişse eğer, en özgür olduğu anlar sistemin, egemenlerin, dinin ve dogmaların gölgesinden sıyrılıp atılımlar yaptığı anlar olmuştur. Bir iyiyle kötünün savaşımıdır bir bakıma insanlık tarihi, kaçınılmaz. Tek tek hepimizin küçük dünyaları, kuşkusuz iyiliğin hakim olduğu, "** insanlık tarihinde yıldızın parladığı anlar"da daha özgür olmuştur. Sevginin ve iyiliğin olmadığı, bunların değerinin bilinmediği bir ortamda özgürlük diye bir şey olamaz!..

 Günümüzün çoğumuzu bunaltan, gidişten faydalananlar dışında, herkesi karamsar yapan ortamı, insanları iç dünyalarına çekilmeye zorluyor. Kim bilir; belki de kendi iç dünyalarımızı dokunaksız kılabilirsek buluşacağımız yer, özgürlüğü, iyiliği bulabileceğimiz bir tek yer orası kaldığı için.

 İnanmak lazım, bir gün iyiliğin mutlaka kazanacağına.  Ve inanmak; ne yaparlarsa yapsınlar özgürlüğü engelleyemeyeceklerine. Aşamasını tamamlayamamış insanların egemenliğinde yaralıdır özgürlük. Acılarla sakatlanmıştır. Yalnızlıktır, ama gün gelir sonsuzluk olur...

 İnanmaktır özgürlük...

Akın Yazıcı

2 Ağustos 2017/ERDEK

*M.Faucoult

**S.Zweig

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Özgürlük kavramı ile ilgili son derece kısa ve özlü bir sentez! Bir yandan Emmanuel Kant'in "aydinlanma" tanımındaki temel öğütu "Separe aude"("Kendi aklını kullan") cagristirirken öte yandan "kurgusal normal insan" için kotarılıp dayatılan "sözde özgürlük" tanımının nasıl olup da bezirgân kalemsorlerin (reklamcıların) elinde kolaylıkla "tüketim özgürlüğüne" dönüştürüldüğünü de deşifre etmekte... Zihninize, yüreğinize, ellerinize sağlık...Saygı ve selamlarimla....

Ersin Kabaoglu 
 07.08.2017 21:50
Cevap :
Çok teşekkür ederim; zenginleştiren katkılarınızı özlemiştim. Saygılar ve iyi günler dileklerimle...  08.08.2017 11:07
 

Değerli arkadaşım, bu anlamlı yazınızla birilikte doğru, onurlu, dürüst insanlar sıkıntı yaşasalar da sonunda mutlaka kazanıyorlar. Esenlikler diliyorum.

Şahin ÖZŞAHİN 
 03.08.2017 22:27
Cevap :
Aynen öyle, iyi günler dileklerimle. Saygılar...  04.08.2017 13:34
 

Kim demis, bal gibi engelliyorlar...!

Newyorker 
 02.08.2017 23:29
Cevap :
Sizi de mi?  04.08.2017 15:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 184
Toplam yorum
: 430
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 366
Kayıt tarihi
: 07.05.14
 
 

1965 Ankara Üniversitesi Tıp fakültesinden asker hekim olarak mezun oldum. Gülhane Askeri Tıp Aka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster