Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Nisan '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
471
 

Özgürlük üzerine...

Bulutlar, özgürlüğün bendeki en güzel ifadesidir. Ne zaman ruhum darlansa, her yer ve her şey boğazıma birer ilmek atacakmışcasına üstüme, üstüme gelmeye başlasa bulutlara sığınırım. Gidebildiğim en uygun yere koşup saatlerce bulutları izlerim. Hayatın değişkenliği, hiç bir şeyin aynı kalmadığı, yaşadığım kaosların tıpkı O özgürlüğü yaşatan bulutlar gibi, zaman içinde değişime uğrayacağını düşünür ve rahatlarım. Özgürlük, doğamıza nakşedilmiş en kutsal armağanlardan biridir bizler için. Bağımlılığı sevmem, zorunluluklar daima sıkar beni. Ne yazık ki, insan neden kendini sakınırsa o inadına gelir sizi bulur. Hayatım boyunca, hep çevremdeki insanların en yakını olmayı becermişimdir. Dostluğum, dostlarımın vazgeçilmezi olmuştur daima. Ama, benim yalnızlığımda, dertlerimde bana yeten tek olgu Özgürlük olmuştur. "İyi ki var" dediğim pek çok dostum olmuştur. Ama, ruhumda kimselerin ulaşamadığı bir yer mutlaka vardır, onu tamamlayan tek olgu da sadece "özgürlük"tür. Kendimi ancak özgür hissedersem sarılır yaralarım, incinmelerim, küskünlüklerim..
Lisedeyken, annemden haftalık harçlığımı almıştım. Ancak, okuldan bir para istenmişti. Ben de, aldığım harçlığı okula vermiştim. Ertesi gün, yeniden annemden harçlık istedim. Canım annem, dün vermedim mi demişti. Evet vermiştin! dedim çıktım. Ondan sonra 1 ay boyunca, tüm ev halkı bana para vermeye çalışmıştı, ama ben kabul etmemiştim. Okula 40 dakika yaya gidip-gelmiş, akşama kadar simit bile almadan aç dolaşmıştım. Nedeni, niye bana sormadı annem parayı ne yaptığımı? Param olsa, niye isteyeyim? Bu vakar, bu anormal gurur hep sürdü gitti. Ev halkı, vicdan azabından deliye dönmüşlerdi. Belki Aslan Burcunun özelliği, belki kişilik böyle tuhaf bir insanım işte..
Yıllar önce, İzmir Kordon'da bir kafede oturuyordum. Kordon'un simgesi faytonlar gelip geçiyorlar. Bir tanesine baktım, garip at nasıl terlemiş, soluk-soluğa koşuyor. Sigara paketimin içini çıkarıp şu şiiri yazmıştım:

AT
Sıyırıp geminden iri beyaz dişlerini at
Kurtulsan mahmuzlarından
Kaderine boyun eğmiş arabacıya inat!
Gerçi kaderini "Bir arabaya koşulmak" diye yazmış ya
Bu namussuz hayat!
Kurtulsan da özgürlüğünün süresi
Bir-iki saat,
Ondan sonra yeniden bir arabaya koşulacaksın
Son sür'at!
Ama olsun,
Sen yine de mahmuzunu bir kerecik
Fırlat at!
Safkanlılığının gereğidir
Ömründeki bu tek harekat!
Üzülme, at!
Üzülme At...

Mutluluk, bir yudum özgürlükten geçer dostlarım. Burada, y etişmemde çok emek vermiş rahmetli babacığımı özlem ve sevgiyle anıyorum. Hoşcakalın, sevgi ile..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ki çok farkındayımdır, hiç kıpırdamıyor gibi dururuken, bulutların ne kadar hızla şekil değiştirdiğinin. Onların olduğu maviler özgürlük gibi gelir bana birde koşmak... koşmak... Sevgiler, masmavilerle, derin mavilerdeki babacığının ve annenin olsun. (Hayatın seni asla "fare"ye boğdurmaması dileklerimle.)

derinmavi.. 
 14.09.2009 23:41
Cevap :
Sapolasın güzel dostum anne ve babam için dileklerin içimi ısıttı. Fareleri de eğitebileceğimi! düşünürüm hep, oysa onlar hep bir parçamızı koparabilmek için debelenir dururlar..Onlara acırım, inan. Sevgiler İzmir akşamlarının hülyalı bulutlarından sana..  15.09.2009 18:29
 

"Siz ne güzelsiniz " adlı blog'umu okumanız ile sizi tanıdım. Olanak buldukça okumaya devam edeceğim. Yazınızı zevkle okudum.Ancak bağlama konusunu biraz kıskandım desem ,aslında tam olarak bu değil.Yaşamda yapmak isteyipte fırsat bulamadığım,yeteneğimin olmadığı tek konu diyebilirim.Özgür kalın..

Necati TÜFEKCİ 
 06.05.2007 0:31
Cevap :
Yorumunuza teşekkürler,yazılarınızdan anladığım kadarıyla sizin gibi ilkeli ve değerli bir eğitimci için,bağlama çok istemenizle kolayca becereceğiniz bir uğraş.Deneyin yeter,selamlar.  07.05.2007 0:15
 

Ben de hep pufuduk bulutlara çıkarım ve ortasında bağdaş kurarım eyyyy özgürlükkkkkkkk sevgi ve saygıyla

Meral Yağcıoğlu 
 26.04.2007 9:50
Cevap :
Sevgili Meral,bir gün toplanalım şöyle özgürlük sevdalısı tüm dostlar,buluttan buluta birdirbir oynayalım.Sıcak sevgilerle..  26.04.2007 13:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 95
Toplam yorum
: 326
Toplam mesaj
: 42
Ort. okunma sayısı
: 712
Kayıt tarihi
: 08.03.07
 
 

Emekli öğretmenim, 52 yıllık hayatımdan amatör mizah, bağlama, sürrealist resimler, yitikler, sev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster