Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
871
 

Özgürlük ve özgünlük yasası

Evrende aidiyet duygusu hissedemeyenler, özgürleşme fırsatlarını yakalayamazlar. Özgürlük, kısıtlardan ve yasaklardan kaçmak değildir. Özgürlüğün altyapısında evrensel aidiyet duygusu, bilgelik ve sorumluluk yer alır.

Sırt çantalı biri bir köyün başına gelmiş. Köyün girişindeki yaşlı adama "dede bu köye yerleşmek istiyorum. Bu köyün insanları iyi mi, sevecen mi, konuksever mi" diye sormuş. Yaşlı adam ise "sen nereden geliyorsun. Geldiğin yerde ki insanlar nasıl" diye karşılık vermiş. Sırt çantalı ise " Hiç sorma dede, hepsi dedikoducu, somurtkan ve iftiracı insanlar" diye şikayete başlamış. Dedenin cevabı ise açık ve net çıkmış. "Bizim köyün insanları da aynı be yabancı" ve bir başka gün sırt çantalı bir başkası da dedeye aynı soruyu sormuş. Dede ise bu yabancıya geldiği yerin ve insanların nasıl olduğunu öğrenmek istemiş. Bu yabancı ise "dede, geldiğim yerdeki insanlar bir harika, hepsi sevecen, konuksever ve samimiydi." Dedenin cevabı ise yine kısa ve net olmuş. "Bizim köyün insanları da aynı be yabancı."

Kendi içindeki yasakları kaldıran her birey özgürlük yolunda ilk adımı atmıştır. Özgürler nereye giderlerse gitsinler, bıraktıkları yere döndüklerinde nasıl bir yer görmek istiyorlarsa o şekilde bulmalıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 548
Toplam mesaj
: 94
Ort. okunma sayısı
: 1036
Kayıt tarihi
: 05.01.07
 
 

1951 İstanbul doğumluyum. Bireysel ve Kurumsal Gelişim Danışmanlığı, Moda Tasarımı ve Marka Danışman..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster