Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '18

 
Kategori
Çocuk Psikolojisi
Okunma Sayısı
32
 

Özgüven Sahibi Çocuk Yetiştirmek

Hepimizin ortak gayesi mutlu, başarılı, özgüveni yüksek bireyler yetiştirmek. Fakat her bireyin kendine has karakteri var. Çocukluk döneminde geliştirmeye yönelikdavranışlar sergilediğimizde geliştiriyoruz fakay  bence o da bir yere kadar karakter olgusu bireyin kendinden kaynaklanan davranış biçimi diye düşünüyorum biraz da..

Genel olarak çocuğumuzu dinlerken göz teması kurmak, kendisine birey olduğunu hissettirmek, günlük rutin içerisinde her ne olursa olsun mutlaka yarım saat onu ilgiyle dinlemek, sohbet etmek, sorunlarını önemseme kçünkü bizim için çok küçük bir olay, okulda yaşadığı bir olumsuzluk biz boşver dediğimizde geçmiyor onlar için..Birlikte çözüm bulmak, empati yapmasını sağlamak ve özellikle toplumumuzda yapılan çocuğun adına konuşmamak için kendimizi frenlemek..Onun istek ve beklentilerini kendisinden dinleyip anlatarak nedenleriyle yönlendirme yapmak.( buradan özeellikle her istediğini yer ine getirmek anlamını çıkarmamalıyız.özgüven eksikliğinin tam tersi de anne babayı kendine oyuncak etmiş, ne derse yaptıran doyumsuz bir nesil olarak karşımıza çıkıyor çünkü..)

Bizler onlar hayat yolculuğunda yönlendirme görevinde bulunuyoruz.Bildiğimiz doğrularla, değerlerle empati yeteneği kazandırmak ve onun yaşında biz bu durumda ne yapardık veya hangi davranıı neden yaptığını bulmak için kendimizi onun şartlarında hissederekempati yapmak alternatif bir çözüm olabilir.

Çok fazla başarı odaklı, takdir etmekte bir müddet sonra çocuk üzerinde başarı baskısı oluşturuyor.

- ''sen en iyisini yaparsın''

-''Sana inanıyorum en iyisini sen yaparsın'', ''en başarılı sen olacaksın'' yerine;

-''Çabaladığında güzel sonuçlar çıkaracağına inanıyorum''.

-''Sonucu çokta önemli değil senin çaban benim için çok değerli'' demek gibi..

veya genel övgüden ziyade odasını topladığında seni uyarmada odanı kendin toplaman çok hoşuma gidiyor denilebilir, veya su istediğinizde getirdiğinde teşekkür ederim beni çok mutlu ettin gibi davranış bazlı takdir etmenin daha önemli ve değerli olduğunu düşünüyorum.

Örneklemelerle devam edecek olursak;

Arkadaşlarıyla oyun oynarken gözlemlediğiniz bir olumsuzlukta kesinlikle müdahale etmeyin kendilerine bırakın.Eğer çok gerekliyse tek başınızaykensebebini sorun ve kendisinin çözmesine teşvik edin.

Alışverişe çıktığınızda fırından ekmek almak gibi durumlarda parayı ona verip diyaloğunu gözlemleyebilirsiniz.Sonrasında teşekkür etmek yaptığı işten zevk almasını sağlaycaktır.

Çeşitli kurslara yönelndirebilirsiniz.Özellikle takım oyunlarında kendini ifade etmesi gerekeceğinden basketbol, voleybol, drama vb zamanla gelişecektir.

Burada benim önemsediğim nokta dengeyi sağlam kurmak, birey olduğunu hata varsa bundan ders alınmasının önemli olduğunu, empati duymanın bir çok sorunun çözümde önemli rolü olduunu benimseyerek yönlendirme yapmak..

Çocuk yetiştirmek meyvelerin uzun vadede görülebileceği keyifli bir yolculuk aslında, insan kendi yansımasını en yakınında evlatlarında görebiliyor.

Böylelikle herkese evlatları ve aileleriyle hayat yolculuğunda keyifli bir serüven diliyorum :)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 4791
Kayıt tarihi
: 24.06.08
 
 

Özel Sektör/Üst Düzey Yönetici ingilizce Öğretmenliği Mezunu Kurucu Kent konseyi Gençlik Meclisi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster