Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '18

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
59
 

Özgüven Veren 10 Özlü Söz ve Açıklaması

Özgüven ile alakalı   sözleri araştırarak    bir çok söz buldum.  Bunları okuyarak önce ben faydalandım. Sonra da   bulduğum  bu    özgüven sözlerinin  ne anlama  geldiğini düşünerek,   bana faydalı hale getirmeye  çalıştım.  En sonunda da  sizler ile paylaşarak,   paylaşılan   bilgi ve sevginin  çok  güzel ve faydalı  olacağına  inanarak, sizler olan  bilgi ve sevgimizi  bir kere daha gösterelim dedim.

Her ne için olursa olsun sabır, ilk sadmede (sarsıntı, çarpışma)  lazımdır. (Hz.Muhammed)
Burada   bir  sıkıntıya  düştüğümüzde, acı haberi aldığımız  ilk  anda  göstereceğimiz sabrın önemine   dikkat çekilmektedir. Özgüven sahibi insan da, sıkıntıya uğradığı ilk anda,  sabır göstererek,  daha gayretle  sıkıntı  ve sarsıntıları atlatmayı  öğütlemektedir. Her şeyde olduğu   gibi özgüven sahibi olmakta  da sıkıntılara ilk andan itibaren sabır göstermek  bizleri her zaman  dünya  meşgaleleri  ve  kötü insanlar karşısında güçlü  yapar. Sabır  her  kapıyı açan anahtardır. Ama ilk  musibet  anında gösterilen sabır daha değerlidir.

Güç ve  güveni  hep dışarıda aradım.  Ama bunlar  insanın içinden gelir ve  her zaman oradadırlar. ( Freud)
Çok  insan,  dıştan motivasyon ararlar ve başarılarının ve özgüven sahibi  olmalarını  dıştaki  insanlar ve olayların  sağlayacağını zannederler. Halbuki   başarı  içten, azim ve gayret etmekle olur.  Ben bütün gençlerin  başarılı  olmasını isterim. Gayret ederim ama onlarda içten heves olmayınca  olmuyor.  İçten  gelerek gayret edenlere  öğretmek kolay oluyor. O yüzden  her şey içimizde gizli.  Her şey bizde başlıyor ve bitiyor. Çevremizde de   başarıya   yönlendirecek  arkadaş olursa daha kolay oluyor iş. İçimizle barışık   olamıyorsak ne kadar dıştaki şeylerle  barışık olursak  olalım    başarı  göstermekte zorlanırız.

İnsan  bir şeyi ciddiye  alarak,  istemeye görsün  hiçbir şey erişilemeyecek kadar yüksek değildir. ( Andersen)
Cumhurbaşkanları, yazarlar, alimler, bilim adamlarının hayatını  incelediğimiz zaman  çoğunun  yoksulluktan ve   imkansızlıklardan  geldiklerini görürüz.  Ama e n  büyük zenginliğin özgüven olduğunu  görerek  bu büyük zenginlikten beslenerek   zirveye çıktıklarını, her yenilginin onlar için bir yok oluş değil tecrübe olduğunu  görerek, hep yeniden  özgüvenle deneyerek    Türkçe deyimle  “yenile yenile yenmesini  öğrenmişler” İstemek  ve  yaptığımız  işi ciddiye almak bu yüzden önemli işte.

Kendine güvenen insan dünyayı yönetebilir. (Voltarie)
Bunun en güzel örneğini  Amerika Birleşik devletlerine  tekerlekli sandalye de  3 kere  Cumhurbaşkanı olan Franklin Roosevelt  ile   Amerika ve Dünyada   köleliği kaldıran,  engelli olmasına   ve   çok kere  Cumhurbaşkanı olana  kadar yenilmesine rağmen  Lincoln’un hayatında   görebilmekteyiz.  Bu iki insanın  hayat hikayesini  “Engellere  rağmen  Başaranlar,  Engelleri Aşanlar” kitabımızda  da  anlatmıştık. İstemek, özgüven sahibi olmak ve çok çalışmakla    hitabetin önemi   ve okumakla bu başarıyı elde eden   iki büyük insana  selam olsun.

Bir Şampiyon  olabilmek için  hiç kimse  size inanmadığında  kendinize  inanmanız  gerekir. (Ray  Robinson)
Engelli olarak  hayatımıza devam ederken  kimse bizi Üniversite kazanacağımıza  ve okuyacağımıza ailem ve öğretmenlerim dahi   inanmazdı.  Ben  başarılı  olacağıma inanınca  ve bu konuda gayret   gösterince,  başka  insanlar  inanmasa da bizim inançlarımız  müthiş özgüven verdiğinden  hayatta   başarısızlıklar  başarıya dönüşebilir. Bunu  yaşayan  insan çoktur. Önce  inanmak, sonra da  inancımızı  hayata geçirerek   ve  bu  yolda  başkalarından  daha çok gayretle çalışmak   başarılı olmak için şarttır. Başkalarına sık sık  “bana  inanmıyor musun, bana güvenmiyor musun?” diyerek alacağımız  cevaplar ile hayal kırıklığına uğramaktansa   “ben kendime güveniyorum” diyerek her zaman sevinç yaşamak da bizim elimizdedir.

Biz kendinize inanırsanız  başkaları da  size inanacaktır (Goethe)
Biz başaracağımıza  dair  kendimizi  inandırırsak  ve  başarırsak   zamanla  en yakın  çevremizden başlayarak   herkes de   bizlerin başarısına inanmaya başlayacaktır. Arada   bizimle alay eden, kıskanan   olsa da  onlardan uzak kalarak   başarılı olmaya devam edince  hayatın güzelliklerini ve başarılı olmanın  ne  güzel şey  olduğunu  gördükçe bizler de yaşama  sevinci gelecektir mutlaka.

Kararlılık keskin bir bıçağa benzer. Bir kerede  dümdüz keser. Kararsızlık  ise kör bir bıçak gibi kestiği her şeyi  parçalar ve yırtar (Jan Me Keithen)
Özgüven sahibi insan başarılı olacağına inandıktan sonra hemen   harekete geçerek    olumsuz  düşünce  ve  engellere set çeker ve başarıyı yakalar.  Çevresinde her söylenene  kulak asan ve “başkaları ne der” sözüne  fazla önem veren insan ise    hep karasızlıkla  hem sinirli  ve öfke ile   sadece kendisine zarar verir. Bu yüzden  başarılı ve  özgüven sahibi  insanların  bir özelliği de  hızlı karar vererek  hareket etmelerinde  yatar.

Olgun insan  güzel söz söylemesini  bilen değil, söylediğini  yapan ve yapabildiğini de söyleyen  insandır. (Konfeçyüs)
Olgunluk  çoğu zaman yaş ile  değerlendirilir.  Ama olgunluk yaş ile değil baş ile alakalı olup, insanın nerede ne zaman neyi konuşacağını ve davranacağını bilmesinden meydana gelir. İnsan dili ile değil  hayattaki davranışı ile  değer kazanır. O yüzden  derler ki ;“dil yalan söyler, beden yalan söylemez” dili  ile   vücut dili uyumlu  insan, olgun ve   lider olan ve izlenen çevresine de hayranlık uyandıran insan  olur.

Kaderiniz karar  anınızda  biçimlenir (Anthony  Robbins)
Burada demek istenen  hızlı  ve   doğru karar veren   insan başarılı olacağından “kaderi böyledir” diye algılanır. Kader vardır   ama  anlayana.  Çok zaman başarımızın sınırlarını  kader  olduğu kadar bizim özgüvenle harekete geçmemizde   kaderimizin sınırlarını  zorlar. Anlayana.

Ben bir işle nasıl meşgul olacağımı düşünmem. O işe neler mani olur diye düşünürüm. Engelleri ortadan kaldırdın mı iş kendiliğinden yürür. (Mustafa  Kemal  Atatürk)
İnsanın  amacı  kendi yolunda engelleri kaldırmak olduğu kadar  sevdiklerinin yolundaki engelleri de kaldırmak olmalı ki başarıyı yakalasın. Engelleri önemsemediğimiz ve onlarla mücadele ettiğimiz  zaman   işlerin daha rahat yürüdüğünü  ve sorunların kolayca çözüldüğünü görürüz. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1100
Toplam yorum
: 347
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1525
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster