Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mayıs '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
418
 

Özgüven

İnsanın hayatının her anında muhtaçlık duyduğu varlığının bir temsilcisi, göstergesi sayılabilecek bir olgudur. Yeri geldiğinde masadaki yumruğuyla “evet! Benim düşüncem ve düşüncemle varım.” Kelimelerinin ağzından dökülmesinin ve bunu tüm bedeniyle onaylamasının kaynağıdır.

Toplum içersinde yaşamak insanın varlığını göstermesini gerektirir. Aksi taktirde çoğunlukta yitip gitmiş bir sürünün koyunu olarak güdülmekten ileri gidilemez. Toplumdaki varlığının göstergesi göreceli bir kavramdır.

Bazı beyinlerce bu gösterge şekli çok basitleştirilerek insanın “o” insan olup olmamasından çıkarak sadece bir simgeye muhtaç olmasına kadar alçalmaktadır. Artık o insan kişiliğini, varlığını, oluş amacını ve de en önemlisi beynini ve düşüncesini bir hiç sayarak tek oluş amacını sembolizme bağlamıştır. Bu amaçsızlıkla toplumdaki “yerini” (kendi beynine göre) en hak edecek şekilde almıştır. Ta ki kendi için daha maddi değeri yüksek bir kıyafet bulana dek.

Daha gelişmiş ve “beynim için varım” felsefesiyle toplumda yerini almış insanlar sembolizm’den uzak gerçekçi ve düşünsel bir tavır içerisinde, daha önce bahsettiğimiz kişilerin aksine sonuna kadar düşüncesinin arkasında durabilen, tamamen karşıt bir ortam içerisinde bile beynine duyduğu güvenle düşüncesini sonuna dek savunabilen kararlı kişilerdir. Kesinlikle sürünün koyunu olamazlar. Toplumda her şeylerini kaybetmiş olsalar bile, onları toplumda yer edindiren olgu, beyinlerini asla kaybetmezler. Toplumdaki varlıklarını yaşamları boyunca hissedilir.


Bilal TONGA
29.05.07

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 701
Kayıt tarihi
: 30.05.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çok okuyorum, biraz da yazmaya çalışıyorum. Sanatın neredeyse her dalına tutkum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster