Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

11 Şubat '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
32596
 

Özgüveni Geliştirme Yolları - 1

Özgüveni Geliştirme Yolları - 1
 

Özgüven, kendinizle ilgili ne düşündüğünüzdür, kendinizden ne kadar emin olduğunuzdur. Özgüveniniz sizin resminizdir ve o resme bakmak çok güzeldir. Fakat insanın doğası gereği bazen kendimizi kral gibi hissederken bazen çok zayıf ve çaresiz hissederiz. Ve nasıl hissediyorsak arkasıda öyle gelir.

Özgüven gelişimi ile ilgili anne ve babalara düşen zor görevi daha önceki bir yazımda* belirtmiştim. Sonuç olarak bir parmak şıklatmayla özgüven gelişmiyor, bir süreç gerektiriyor. Önemli olan bu sürece hazır olup olmadığınız? Eğer hazırsanız;

1. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayı bırakın.

Bizler çoğu zaman değerimizi diğerlerine bakıp aşağıda yada yukarıda belirleriz. Her zaman sizden iyive kötüler olacak. Önemli olan daha iyi olmak yada onun yaptığını yapamamak değil. O halde kıyaslamayı bırakın.

2. Kendinizi kötülemeyin.

Bazıları hemen hemen her şeyde kendilerini kötülerler. “Be nher zaman geç kalırım” yada “Hiç tam olarak yapamadım” vb. Kendinizi değerlendirin ama kötülemeyin.

3. Bağışlayın ve unutun.

Geçmişteki acılarınızı, yaralarınızı düşünerek zaman harcamayın. Üzücü şeylerle kafanızı doldurmak yerine daha anlamlı şeyler düşünün. Hep daha iyisini yapmaya çalışan bizler hata yapmaya mecburuz. Ve bunu olağan algılayıp kendimizi affetmeyi bilmeliyiz.

4. Pozitif ve destekleyici insanlarla birlikte olun.

Kendinizi ve diğerlerini sevebilmek için ihtyiacınız olan enerji içinizde. Doğru insanlarla birlikte olmaya çalışın. Pozitif enerji yayanları tercih edin.

5. Sevdiğiniz işlere ve aktivitelere katılın.

Sevmediğiniz bir şeyi yaparak mutlu olamazsınız. Halbuki sevdiğiniz işleri yaparak kendi özgüveninizi artırırsınız.

6. Kendinize dürüst olun.

Kendi hayatınızı yaşayın, sizin için iyi olduğunu söyleyenlerinkini değil. Kendi hayatınızın lideri olun. Kendiniz olun.

7. Olumlu konuşun.

Kelimeler insanları vezirde edebilirler rezilde edebilirler. Bu yüzden çok iyi seçmek gerekir. Birileriyle konuşurken olumlu kelimeleri seçmek önemlidir.

8. Geçmişteki hatalarınızla kendinizi suçlamayın.

Hayatımızda çok az şeyi kontrol edebiliyoruz, bu yüzdende hatalar yapıyoruz. Fakat bu yüzden kendimizi suçlamayı abartırsak özgüvenimizi kaybedebiliriz.

9. Kişisel başarılarınızı listeleyin.

Yapamam dediğiniz halde yapıp başardığınız şeyler sayesinde kendinizle gurur duyarsınız. Bunları yazın ve arada bir okuyun. Gözleriniz kapatıp tekrar o zafer anına dönün.

10. Pozitif özelliklerinizi yazın.

Dürüst müsünüz? Yardımsever misiniz? Yaratıcı mısınız? Bunları yazın ve arada bir okuyun. İyi özellikleriniz sşze güç verecek, özgüveninizi artıracaktır.

11. Zayıflıklarınızın altındaki gizli güçlü yönlerinizi bulun

Sürekli zayıf taraflarınızı tekrarlayarak özgüveninizi güçlendiremezsiniz. Her negatif şeyde pozitif bir taraf bulabileceğinizi sadece bakmak değil görmenin önemli olduğunu hatırlayın.

*Anne-babalar sağlıklı özgüven gelişimi için ne yapabilirler?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

merhaba ben hiç bu konuda psikolojik bir kitap yada yazı okumadım.benimde biraz güven eksikligim vardı ama kendime şaşırıyorum sizin burda yazdıgınız bütün maddeleri ben tek başıma hepsini tek tek kafamda sorunlarımı çözmek adına yaptım. beni kaıyaslamalarına izin vermiyorum kendimi tanımak için özelliklerimi ayzmaya başladım... vb ama bunları hiç bir yerden okumadan öz güvenimi geliştirebilecegini düşündügüm seylerin burada yazılı olamsı beni çok şaşırttı bana ileri görüşlüsü diyorlardı demekki bu gerçekmiş iyi günler iyi geceler

osman koca 
 05.10.2008 1:16
 

geröekten dediklerine katılıyorum

Cagatay Tihan 
 05.03.2008 17:22
 
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5027
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster