Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
13359
 

Özgüvenimizi arttırmak için yapılması gerekenler

Özgüvenimizi arttırmak için yapılması gerekenler
 

KİŞİSEL DEĞERLENDİRME YAPMAK:
kendi konumunuzu başarılarınızı tarafsız olarak değerlendirin.
KENDİNİ SEVMEK:
KENDİNİZLE BARIŞIK OLUN DEVAMLI EKSİKLERİNİZİ DÜŞÜNMEYİN.DEĞERLİ OLDUĞUNUZU UNUTMAYIN.
İnsanlara karşı iyimser olun ancak kendinizin değersizleşmesine müsade etmeyin.
KENDİNİZİ TANIYIN:
Hangi alanlarda başarılısınız,nelerden hoşlanıyorsunuz,eksiklerini neler,kendinizi tanırsanı ne istediğinizide bilirsiniz.
HEDEF KOYUN
Neyi en çok istiyorsunuz.Daima hedefiniz aklınıda olsun.O hedef doğrultusunda kendinii geliştirin.herşeyi oluruna bırakmayın.
POZİTİF DÜŞÜNÜN
Ne kadar pozitif düşünürseniz yani olumlu düşünürseniz o kadar mutlu olursunuz.başarınızı evliliğinizi ve çocuk büyütüyorsanız onun pskolojisini olumlu yönde etkilersiniz.
İYİ BİR İLETİŞİM
İnsanlarla olan iletişiminiz ne kadar iyi olursa başarınızı öz güveninizi ve mutluluğunuzu o kadar etkiler. küçük sorunları büyütmemeye gayret gösterin.
İYİ BİR İFADE YETENEĞİ
Kendinizi,düşüncelerinizi ne kadar doğru veyerinde ifade etme yeteneğiniz varsa o kadar öz güveninizi olumlu etkiler.Başkalarının sizi yanlış anlama gibi bir şansları olmaz.
DUYGULARINIZI KONTROL ETME YETENEĞİ
Duygularınızı kontrol etmeyi ve anında tepki vermemeyi düşünerek hareket etmenin öz güvende çok önemli etkisi vardır.
Özgüvenin kişilerin başarısında çok önemli bir yer tuttuğunu unutmayalım.Japonlar düşmen ülkelerle savaşagirerler.Ancak düşmanların asker sayıları japonlardan daha fazladır.Japon komutanı askerlere bu savaşı bizler kazanacağız kader böyle diyorsa elimdeki parayı yere attığımda tura gelecek,kaderde kaybetmek varsa yazı gelecek der ve parayı atar,para tura gelir.japon askerleri çoşkuyla alkışlarla kazanacaklarına inanarak savaşa giderler ve kazanırlar.Komutanın yardımcısı görüyormusunuz komutanım kaderde kazanmak varsa kimse değiştiremiyor.Sizin attığınız paradaki gibi kazandık der.Komutan aranın iki yüzününde tura olduğunu kendilerinin kazanacaklarına inanarak yola çıkarlarsa kazanırlar diye düşündüm bak kazandılar der.
Kazanacağına inanmak kendine güven ile başlar ancak kendine güven bilgi ile,kendini tanıma ile olur.
Eğitimde özgüven kendini tanımak ile olur.Neleri yapabilmek neleri yapamamak.Özgüven ne istediğini bilmek ve kararlı olmaktır.Çocuklarımızı erken anaokulu ve kreşlere göndermek istememizdeki amaçta kendini ve toplumu erken tanımak ve bunun doğurduğu özgüveni taşımak.Başkalarını taklit etmeden kendi isteklerini bilmek.Hayattabaşarılı olmanın en önemli kısmıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Birçok kişisel gelişim kitaplarının da konusu olan noktalara değinmişsiniz. Ama galiba günlük ritüellere o kadar boğulduk ki artık bunları gerçekleştirmek hayal olmak üzere. Yine de denemeye devam etmek de fayda var. Yazınızı okumak keyifliydi, saygılar...

Zevzek 
 13.06.2007 0:57
 

Hııı, yapabilir miyim değil yapacağım diyebilmek... Budur önemli olan galiba değil mi? NİLGÜN ÇAKICI

NİLGÜN BURSA 
 07.06.2007 22:09
 

hepsi çok güzel öneriler, katılıyorum.ancak yaşamın dinamizminde bireyler yabancılaştığı toplumda ne kadar uygulamakta başarılı olur. özgüven ve kendi ile barışık olma nüanslarını başarsa bile zor gibi. güçlü kişilik gerek.sevgiler

Zadig 
 07.06.2007 21:35
Cevap :
kendinizi ve zevklerinizi ,başarlarınızı bilirseniz.Çok şey başarırsınız.Başkalarının değerlendirmelerini genelde kendi başarılarını bilmeyenler önemsiyor.diğerleri kendilerini aşmak için ,kendini geliştirmek için zamanla yarışıyor  08.06.2007 19:52
 

Birde "özgüveni düşürmek için" bir blog yazsanız çok memnun olacagım. Şaka yapmıyorum, benim derdim aşırı özgüven ve inanın çok zararlarını gördüm :). Saygılar.

sedataydın 
 07.06.2007 20:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4000
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster