Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Ruşen Nur Arıkan Uzman Psikolog

http://blog.milliyet.com.tr/rusennurarikan

26 Nisan '12

 
Kategori
İlişkiler
 

Özledin mi? Öyleyse kalk gel...

 

Sezen Aksu' nun "Özledin mi öyleyse kalk gel" isimli bir şarkısı var, bakın ne diyor; 
 
"Özledin mi öyleyse kalk gel
 Bırak artık kim ne derse der
 Yasak, günah, hayat elden gider 
 Onların kendi hikayeleri yok
 Onlar sadece seyirci dünyada
 Yaşsız, hasarsız bir diyarda"
 
Şu sözlere bir bakın, ne kadar anlam yüklü. Ne zaman başlarız kendi hikayemizi yazmaya... Aklımız erdiğinden beri midir? Ergen olduğumuzdan beri mi yoksa? Hiç şüphe yok ki çocukken dayatılmaya başlayan şeylerden dolayı, kabul görmek ve sevilmek adına daha zengin hikayeler yaşamaktan yani kendimizden belki de önemli ölçüde vazgeçiyoruz ama buna rağmen sevda öykülerimiz, uzaklara yolculuklarımız, zor işlere girişmemiz, eserler yaratmamız, başarı için tekrar tekrar ayağa kalkmamız, dostluklar kurmamız, yeniden yeniden aşık olmamız; hepsi insanlık öykülerimiz.
 
Hayata katılmadan ve risk almadan bir "yaşam" dan sözedebilir miyiz? Herhangi birimizin anlatacak bir aşk hikayesi yoksa, nasıl bir tat almıştır hayattan hiç düşündünüz mü? Kaybetmekten ve kırılmaktan korktuğu için insanın risk alamamasının bedeli, kayıp bir hayattır aynı zamanda.
 
Yaşarken hayata kattıklarımız kadarız. Seçimlerimiz bizi oluşturur. Yıllar önce Lawrence' in "Kayıp kız" romanını okurken, roman kahramanlarından birinin sözü aklımdan hiç çıkmadı; "Kendi yanlışımı, başkalarının doğrularına tercih ederim" diyordu. Yalnızca kendi seçimlerimizin sorumluluğunu alabildiğimizi, yanlışlarımızdan ders çıkararak kendimizi bulduğumuzu ve büyümeye doğru sürekli yol aldığımızı ifade eden ne güzel bir söz.
 
Metin Üstündağ' ın bunu anlatan bir karikatür köşesi de var; "ve hayat bizi yaşar" diye. Siz hayatınızı yaşamazsanız, hayat sizi yaşar gerçekten. Nereye doğru giderseniz gidin rüzgarın sizi götürdüğü yer kadar, sizin rüzgara karşı durduğunuz, rüzgarın tersi yöne gittiğiniz ve rüzgarı da yanınıza alarak yolculuk ettiğiniz zamanların çoğunlukta olduğu bir hayat; sizin hayatınız olur.
 
Arada bir hayatınıza dönüp bakmak, kendi seçimlerinizle yüzleşmek, sonuçlarının sorumluluğunu alabilmek, kendi katkılarınızı görebilmek ve de ders çıkarabilmek hikayelerimizin çatısıdır.
 
Freud; "Risk almadan bir hayattan sözedilemez" demiştir. Elbette risk alırken de sonucunda büyük ve karşılanamayacak kayıpların olacağı risklerden sözetmiyoruz. Kaygı, üzülme ve acı çekme durumu yaratan hayat olayları da insana dair. Bu duyguları yaşama riskine rağmen istediğimiz şeylerin içine girdiğimizde insanın ve insanlığın tarihsel öyküsü oluşuyor. Aksi halde korkular gittikçe büyüyüp, yalnızlık ve sığlaşma yaşam biçimi haline dönüşüyor.
 
Bu nedenle özlediyseniz kalkın gidin! Yola çıkacaksanız beklemeyin. Başka bir iş yapmak istiyorsanız üzerinde daha fazla düşünün, belki de daha mutlu olacaksınız. Sürekli garantici bir hayat yaşamaya çalışmak en fazla kaygı yaratan durumlardan biridir çünkü hayatı her zaman kontrol edemezsiniz ve bu tip insanları hayatın sürprizleri altüst eder. Gittiğiniz yolda bazen aradığınızı bulamayabilirsiniz o zaman da başka bir süreç, başka bir hikaye başlıyor demektir ve bu ille de kötü olacak anlamına gelmez. 
 
Can Yücel' in "Tam zamanında" isimli şiirinden bir bölümle hayata katılmaya ne dersiniz? 
 
"Tam zamanında yaşlandığını hissetmeli 
 Tam zamanında ölmelisin 
 Iskalamak istemiyorsan hayatı. 
 
 Haydi şimdi kalk bakalım 
 Silkin şöyle bir 
 At üzerinden hayatın yorgunluğunu, 
 Vakit zannettiğinden daha az 
 Haydi kalk bakalım, 
 Şimdi YAŞAMAK ZAMANI....." 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

zenginin etik dışı davranışının adı moda olur,garibanınki ise o....luk.derler.hayatı hiç birşeyi umursamadan yaşamak öyle şarkı sözlerinde,istanbul gibi metropollerin lüks semtlerinde olduğu gibi arka sokaklarda varoşlarda pek mümkün olmuyor.

niyazi uzun 
 12.05.2012 2:51
Cevap :
merhaba, Görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkürler... Esen kalın  12.05.2012 15:30
 

Severim böyle yazıları. Eline sağlık. Bir de ben sevdiğim bir sözü paylaşayım; "hayat bize iki trajedi sunar. Birincisi sahip olduklarımız. İkincisi ise sahip olamadıklarımız." Hayatın bazı dönemlerinde kazanırız,bazı dönemlerinde kaybeder,ya kazandığımızı ya da kaybettiğimizi sanırız. Umut ile umutsuzluk arasındaki ince ip üzerinde yürüyebilen tek canlı insandır.

Volkan Aktas 
 28.04.2012 22:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 169
Toplam yorum
: 117
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 2295
Kayıt tarihi
: 23.11.10
 
 

İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul' da tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü' ünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster